Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Laskavý profesionál Marek Eben

  0:01
Bylo mu patnáct, obcházel pražský Dům hudby a prohlížel si elektrické kytary za sklem. Poslouchal tehdy Rolling Stones a Beatles... Jeho jediný pokus o vlastní rockovou kapelu nakonec zmařily schody do čtvrtého patra. Než po nich před každou zkouškou vytahal se svými bratry těžké bedny, byl prý na pokraji zhroucení. HLASUJTE V ANKETĚ: Patří podle vás Marek Eben mezi významné české osobnosti dneška?

„Kromě fyzických sil mi ovšem chybí i hlučné poselství rockerů. Po pravdě řečeno, já od začátku věděl, že s tímhle obličejem by rock stejně dělat nešlo.“

Představit si elegantního muže středního věku, jehož si zejména televizní diváci spojují s kultivovaným projevem, jak stojí na pódiu v černé kůži a rozmáchle gestikuluje, je docela zábavné. I když Marek Eben by asi zvládl i tuhle roli; přinejmenším by ji zahrál na divadle.

Skvělí lidé z Ypsilonky
Lidé prý na něj ještě dnes, třiatřicet let po prvním vysílání televizního seriálu Kamarádi, občas pokřikují Válečku. Sláva? Marek Eben říká, že ta Válečkova mu určitě do hlavy stoupnout nemohla - vzhledem k rozměrům a neohrabanosti dotyčného dvanáctiletého cvalíka. Ale na druhé straně to byl zřejmě dobrý start.

Marek Eben od dětství tíhl ke slovesným uměním více než jeho bratři. Zatímco starší Kryštof je dnes matematik a mladší David muzikolog, prostřední syn hudebního skladatele Petra Ebena vystudoval herectví na pražské konzervatoři.

„Táta byl rád, že všichni muzicírujeme, ale protože hudbu tolik miluje, nikdy nás k ní nenutil. V televizi jsem poprvé vystupoval někdy v pěti letech. A kdo mne tam přivedl? Pamatuju si až na události z třetí třídy, takže předpokládám, že i tenkrát to byla, jako vždycky, maminka.“ Ta u Ebenů dohlížela na domácí úkoly, na etudy, případně i na konkurzy všeho druhu.

Marek Eben účinkoval od svých deseti let také v Dismanově rozhlasovém souboru: „Když jste začínali u rozhlasového režiséra Karla Weinlicha, hráli jste nejprve věci, pak zvířata. Takže já byl nejprve sváteční ubrus, pak jsem povýšil na kozla a osla, až došlo na nadějný mezistupeň - jakéhosi robota. Dalo to celkem fušku, než se člověk vypracoval na člověka.“

V roce 1979 absolvoval na konzervatoři a nastoupil do prvního hereckého angažmá v Karlových Varech a posléze v Kladně. Tam hrál i se svou spolužačkou Markétou Fišerovou, jež se stala v roce 1982 jeho manželkou.

O rok později přešel do pražského Studia Ypsilon a v následujících osmnácti letech tu hrál bezpočet rolí - připomeňme Jeníka z Prodané nevěsty, Baltazara Stahla ve Voskové figuře nebo Delamarche v Kafkově Americe. K Americe a ještě k několika dalším inscenacím také skládal hudbu.

Na otázku, co ho k Ypsilonce stále poutá, nedávno řekl, že svérázný typ divadelního humoru a společenství znamenitých lidí: „Jednou jsem na zájezdě ve Finsku čekal v hotelu na snídani a uvědomil jsem si, že ať přijde ze souboru ke stolu kdokoli, rád ho uvidím.“

Víru v Boha neskrýval
Schopnost pozitivního vnímání to je zřejmě jeden z povahových rysů Marka Ebena. Pokud ne, pak tedy alespoň bravurně vládne uměním kladně působit na své okolí. A lze-li soudit z toho, jak mluví o své ženě, pak je stejnou schopností a podobným smyslem pro humor vybavena také Markéta Fišerová.

Ačkoli je po vážné nemoci upoutána od roku 1986 na invalidní vozík, netrpí prý sebelítostí. „Často přemýšlím, jak bych se choval na jejím místě. Chlapi mají tendenci se litovat a já nejsem výjimka,“ řekl Marek Eben v rozhovoru pro časopis Reflex před dvěma roky a půlroční pobyt po boku své ženy na jednotce intenzivní péče přirovnal k veliké škole života.

„Poprvé jsem viděl lidi umírat, bylo to zvláštní. Vypadalo to, jako když končí studiová frekvence v rozhlase - odpojí se kabely, vypnou větráky, tělo se zabalí do mulu, obvaz na prsou se přelepí náplastí, na kterou se napíše rodné číslo. Představa, že tohle by měl být výsledek veškerého našeho snažení na zemi, je pro mě naprosto nepřijatelná,“ říká muž, který věří v Boha a se svou vírou se nikdy neskrýval.

Jediný „náznak problémů“ nastal v roce 1980, když dělal zkoušky do Armádního uměleckého souboru: komunisté z politické komise samozřejmě věděli, že pochází z veskrze katolické rodiny.

„Věříte v Boha? zeptali se tehdy. To byla přímá otázka a nedalo se dělat nic jiného než přímo odpovědět. Pak jsem vyšel před zkušebnu, stál tam můj kolega z konzervatoře - toho času šéf SSM v Armádním uměleckém souboru - a povídá: Ty ses úplně zbláznil, člověče, chceš jít do Žatce k tanku? To jsem neuměl domyslet, neměl jsem rozhodovací potíže. Udělali tedy nový konkurz, ale vedoucí hudební skupiny Václav Bomba chtěl jako konferenciéra mne. A tak si mě prosadil.“ Tou dobou už měli bratři Ebenové rodinnou kapelu. Hráli folk a Marek při koncertech mluveným slovem „vyplňoval prostor mezi písničkami“.

Moderování mu vzalo role
Na začátku devadesátých let přišly nabídky uvádět zábavné televizní pořady v České televizi i na Nově. Následovalo deset ročníků TýTý, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, ale i pořad Na plovárně, v němž každý týden zpovídá zajímavé osobnosti...

„Moderování mne asi připravilo o herecké role. Ale líto mi to není. Když mi nabídli uvádět soutěž O poklad Anežky České, bylo mi jasné, že to pro mou hereckou profesi může být problém. Pak jsem si uvědomil, že je ještě jedna možnost: nevezmu moderování, budu čekat na role - a ony nepřijdou. Nebyl jsem zrovna v silné herecké pozici, a tak jsem se rozhodl pro Anežku.“

Jestli po někom podědil dispozice k moderování, tak je to prý určitě po otci. „Jako kluk jsem ho vídával při Salonech Lyry Pragensis. Ty večery si sám uváděl. Báječně: po prvních pěti minutách měl publikum v ruce. Ne že by se o to snažil: má jenom hrozně rád lidi a oni to vycítí.“ Marek Eben říká, že moderování je parketa, kde nestačí hrát naučenou roli. Často musí reagovat spontánně, a to se projeví, jaký člověk doopravdy je.

Rád by hrál vraha
Jaký tedy je Marek Eben? Tuto otázku mu kladou novináři poslední dobou často a nijak neskrývají, jak je dráždí jeho image slušného sympatického pána. „Nijak jsem na tom bílém límečku nepracoval. Problém je, že tak asi vypadám, lidé TO ode mne očekávají a mně být TO zase nedělá tak velké potíže,“ brání se.

Když Ypsilonka uvedla inscenaci Okno, šokoval prý své skalní příznivce rolí trochu bláznivého souseda, který mluví sprostě. „Až mne překvapilo, kolika lidem to vadí. Tuhle se mne ptali, jestli bych si nezahrál násilného vraha? Musím říct, že by to byla příjemná změna.“ Nad anketami, v nichž ho lidé uvádějí jako možného kandidáta na prezidenta, jen pokrčí rameny...

Pořady, které dosud moderoval a moderuje, jsou - řekněme - noblesnějšího charakteru. Publikum si zvyklo na konferenciéra v obleku, neočekává humor za každou cenu, ale na druhé straně se nemůže nadít ani žádného velkého překvapení, natož střetu názorů.

„Nejsem bavič, nedovedu lidi okamžitě rozesmát, a stejně mi nesedí konfrontační tón. Když se někdo mou vinou dostane do úzkých, cítím se trapně i já,“ vysvětluje moderátor, jenž je dnes považován za jedničku v oboru.

Na tom se shodují profesionálové i televizní diváci. Právě ti mu loni udělili absolutní prvenství v anketě TýTý. „Nejsem profesionální žurnalista, a možná je to výhoda. Moji hosté se mne tak moc nebojí a mám zkušenost, že cítí-li se bezpečně, dokážou být mnohdy daleko otevřenější, než kdybych na ně dělal nátlak.

Muzika je rozkoš
Je léto roku 1984. V Plzni je vedro k padnutí, na jeviště lochotínského amfiteátru přicházejí bratři Ebenové zahrát svou skladbu U vody. „Psal jsem tu písničku na dovolené u moře, bylo strašné vedro, a tak je celá o tom vedru. Pomalá, táhlá, trvá přes sedm minut,“ vysvětluje Marek Eben.

Tenkrát na Portě půlce trampů povolily nervy a po prvních třech minutách začali pískat. „Mohli jsme to ukončit. Začal bych zpívat poslední sloku a bráchové by to pochopili. Ale já si řekl, že to by bylo poraženectví. Tak jsme vydrželi a stálo to za to. Už vás někdy vypískalo třicet tisíc lidí?“

I to je Marek Eben. Zarputilý, až urputný. Když vzpomíná na svou portovní minulost, která mimochodem vynesla kapele tři ocenění, a především uznání hudebních kritiků, s nadhledem vtipkuje na vlastní účet. Především novináři a fotografové však vědí, jak nelehké a tvrdé může být jednání s populárním moderátorem. O co pohodověji působí jeho pořady na televizní obrazovce, o to konfliktnější jsou občas třeba autorizace rozhovorů.

V únoru 2002 se rozloučil s moderováním ankety TýTý, zároveň rozvázal stálý pracovní poměr v Ypsilonce. I když mu v divadle zůstalo několik rolí, které mu - jak říká - vydrží přinejmenším do padesátky, v televizi stále moderuje „Anežku“, a zůstala mu i „Plovárna“, přece jen si trochu uvolnil ruce. Po sedmi letech se vrátil ke skládání, se svými bratry a s muzikanty z ETC natočil třetí album.

Když loni na podzim vyšlo, zdál se být Marek Eben blažený: „Nejeuforičtější pocit, jaký mi kdy jeviště mohlo nabídnout, souvisel vždycky s muzikou. Není větší rozkoš než hrát se skvělými muzikanty.“

MAREK EBEN

Odkud jsem
Narodil jsem se 18. prosince 1957 v Praze. Moji rodiče, Šárka a Petr Ebenovi, byli zároveň jedno z největších štěstí, jaké mne v životě potkalo, což jsem tehdy ještě nevěděl.
Čím vším jsem byl
Byl jsem hercem, klavíristou ve skupině Wyjou, konferenciérem v Armádním uměleckém souboru, kde jsem to dotáhl na svobodníka, pak zase hercem, autorem písní pro vlastní kapelu a moderátorem.
Co důležitého jsem dokázal
Dožil jsem se pětačtyřiceti, mám práci, která mne baví, a rodinu, kterou miluji.
Můj nejbližší velký úkol
Aby to všechno vydrželo.

Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Žilková a Stropnický měli u soudu řešit péči o dceru. Manžel herečku překvapil

V březnu oznámili rozchod a nyní se po měsících Veronika Žilková (60) a Martin Stropnický (65) sešli u soudu. Měli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud vážíš 50 a méně, přijď na grilovačku, zval dívky na TikToku muž z Brna

Uživatel sociální sítě TikTok říkající si Filas Sherminator zaskočil mnohé sledující jedním ze svých dvou videí...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Sexy život mi hodně dal i vzal, vzpomíná Jitka Asterová na svůj pořad

Premium Je to dvacet let, co hlas Jitky Asterové poprvé zazněl na rádiových vlnách. Dnes má pořad Byl jednou jeden rok a...

Když točím s Taclíkem, mám co dělat, abych nevyprskla smíchy, říká Sid ze Zoo

Premium Potkali jsme se, když měla za sebou další natáčecí den seriálu Zoo, kde hraje jednu z hlavních rolí. Usměvavá, dobře...

Mezi Krausem a Rodenem. Jana Krausová o rolích a životě se dvěma herci

Premium Před kamerou střídá Jana Krausová role šílených matek a dryáčnic, na divadelním jevišti září v partnerských komediích...

Právně mrtvou herečku Anne Heche lékaři definitivně odpojili od přístrojů

Americkou herečku Anne Heche lékaři v noci na pondělí odpojili od přístrojů. Třiapadesátiletá umělkyně ležela v...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...