Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

V Londýně proběhl noční nácvik části blížící se korunovace krále Karla III.

  10:15
V Londýně proběhl v noci na úterý nácvik části blížící se korunovace britského krále. Karel III. a jeho manželka královna Camilla během ní absolvují cestu z Buckinghamského paláce k Westminsterskému opatství a zpět. Cesta bude kratší než ta, kterou absolvovala Alžběta II. před sedmdesáti lety.

Do Westminsterského opatství pojedou král Karel III. s manželkou, královnou Camillou kočárem, který poprvé použila Alžběta II. při svém diamantovém jubileu. Moderní kočár má i topení či klimatizaci. Na cestu zpět nasednou do 260 let starého pozlaceného kočáru, který váží čtyři tuny a je tažen osmi koňmi. Zesnulá královna Alžběta II. popsala cestování tímto kočárem jako otřesnou zkušenost.

„Nedá se říci, že by ten kočár byl úplně jako pračka na prádlo, ale zatímco jiná vozidla se pohybují kupředu, tento kočár se pohybuje ze strany na stranu,“ prohlásil Martin Oates, který se podílel na renovaci kočáru.

Kočár je tak těžký, že dokáže jet maximálně rychlostí chůze. To by mělo poskytnout divákům rozmístěným podél trasy dostatek času, aby nově korunovaného krále a královnu viděli.

Noční nácvik jedné z částí blížící se květnové korunovace britského krále Karla III. Cestou do Westminsterského opatství pojedou Karel III. s manželkou kočárem, který poprvé použila Alžběta II. při svém diamantovém jubileu. (Londýn, 18. dubna 2023)

Britský král Karel III. věnuje na korunovaci téměř 4 000 míst zdravotníkům a veteránům. Oznámil to Buckinghamský palác, podle kterého panovník a jeho manželka Camilla také vybrali recept na slaný koláč quiche, který se bude podávat při korunovačních oslavách na začátku příštího měsíce.

Tři koruny, nové emoji i zlatý kočár. Palác zveřejnil detaily korunovace

Pokrm se špenátem, fazolemi a estragonem je částečně odvozen z receptu na korunovační kuře, které bylo s využitím kari a majonézy vymyšleno při příležitosti korunovace Karlovy matky, královny Alžběty II. v roce 1953 a vaří se dodnes. Slaný koláč, který vybrali osobně Karel a Camilla, bude 6. května podáván na stovkách komunitních obědů plánovaných po celé Británii.

Buckinghamský palác pomalu zveřejňuje podrobnosti o korunovaci, která má být svým rozsahem menší než ta alžbětinská, což odráží moderní dobu. Karel III. bude korunován v londýnském Westminsterském opatství při slavnostním obřadu, jehož tradice sahají tisíc let zpátky, za účasti zahraničních představitelů a hodnostářů.

Pozvánka na korunovaci britského krále Karla III., která bude 6. května 2023. Jeho manželka Camilla je na ní poprvé titulována jako královna a ne jako královna choť. (Londýn, 4. dubna 2023)

Přibližně 3 800 míst u památníku královny Viktorie před Buckinghamským palácem připadne zaměstnancům britského státního zdravotnického systému (NHS), veteránům či zástupcům charitativních organizací s vazbami na královskou rodinu. Dalších 354 uniformovaných kadetů bude moci sledovat korunovační průvod od oblouku Admirality.

Přijdu, ale bez Meghan. Princ Harry potvrdil, že dorazí na otcovu korunovaci

Díky těmto prestižním místům budou mít 6. května zvláštní výhled na klíčové okamžiky korunovace, včetně průvodu, vystoupení královské rodiny na balkoně Buckinghamského paláce a přeletu ozbrojených sil. Uvidí také, jak král a královna pojedou z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství ve státním kočáře taženém šesti windsorskými šedými koňmi.

V den korunovace se královský průvod vydá po hlavní třídě Mall, vedoucí k paláci, projde obloukem Admirality a bude pokračovat přes Trafalgarské náměstí až do vládní čtvrti Whitehall a Westminsterského opatství.

Slaný koláč (quiche) se bude podávat při korunovačních oslavách Karla III. na začátku příštího měsíce (18. dubna 2023).

Zbytek trasy v centru Londýna je veřejnosti přístupný bez vstupenek. Očekává se, že metropole bude plná královských fanoušků a v parcích, včetně Hyde Parku, Green Parku a St. James’s Parku, budou umístěny velkoplošné obrazovky, aby mohli sledovat události celého dne.

Korunovace krále Karla III. dostala logo od bývalého šéfdesignéra firmy Apple

Průvod kolem Trafalgarského náměstí a třídy The Mall bude výrazně kratší než při Alžbětině korunovaci před 70 lety. Tehdy procesí s panovnicí vedlo po osmikilometrové trase, která zahrnovala také nákupní třídy Oxford Street a Regent Street. Také samotná korunovace má být o zhruba hodinu kratší než u Karlovy matky.

V den korunovace podle víkendového prohlášení britského ministerstva obrany zazní z britských válečných lodí a armádních základen po celé zemi salvy a později nad palácem proletí vojenská letadla, od spitfirů z druhé světové války po moderní stíhačky.

Princ Charles se stal oficiálně králem Karlem III. po zářijové smrti své matky. Na jeho korunovaci byli pozváni představitelé zemí z celého světa spolu s vysoce postavenými členy britské královské rodiny, včetně následníka trůnu prince Williama a jeho rodiny. Králův mladší syn, princ Harry, který se v roce 2020 vzdal své role v královské rodině, přijede na korunovaci bez manželky a dětí. Za Česko se akce zúčastní prezident Petr Pavel s manželkou Evou.

SPECIÁL

Britská královská rodina

SPECIÁL: Britská královská rodina
Autoři: ,

Rok od smrti Alžběty II. Rekord krále Slunce se jí pokořit nepodařilo

Královna Alžběta II. na snímku z května 2022 pořízeném na hradě Windsor

VIDEO Británie si připomíná první výroční od úmrtí královny Alžběty II., která zemřela před rokem, 8....

Budoucí britský král princ George slaví 10. narozeniny novým portrétem

Britská královská rodina zveřejnila nový portrét prince George k jeho 10....

VIDEO Syn prince Williama (41) a princezny Kate (41) slaví desáté narozeniny. Královská rodina ukázala...

Internet baví falešná Meghan, děsivá „smrtka“, náhradní Camilly i skrytý Harry

„Náhradní Camilly“, děsivá procházející „Smrtka“ i skrytý Harry na korunovaci...

VIDEO Jako lavina se po internetu šíří vtípky týkající se sobotní korunovace britského krále Karla III....

Vévodkyně Kate okouzlila na premiéře filmu Top Gun fanoušky i Toma Cruise

Princ William, vévodkyně Kate a Tom Cruise na premiéře filmu Top Gun: Maverick...

VIDEO Vévodkyně Kate vypadala na londýnské premiéře dlouho očekávaného filmu Top Gun: Maverick opravdu...

Měnila kola, ladila motory. Královna Alžběta opravovala auta, měla i výuční list

Princezna Alžběta (později královna Alžběta) ke konci druhé světové války...

Byla dokladem důstojného stárnutí, bezbřehé vitality, elegance, klidného rozumu. Královna...

StarDance 2023 - soutěžící páry, porota a historie

Dvanáctá řada soutěže StarDance odstartuje 14. října 2023. V desítce osobností, které budou bojovat titul Král a Královna tanečního parketu jsou umělci, sportovci, a také slavný cukrář.

Eva Adamczyková a Jakub Mazůch. Marek Adamczyk a Lenka Nora Návorková. Ivana Chýlková a Jan Tománek. David Prachař a Zuzana Dvořáková Šťastná. Iva Kubelková a Martin Prágr. Vavřinec Hradilek a Kateřina Bartuněk Hrstková. Tereza Mašková a Daniel Kecskeméti. Richard Krajčo a Dominika Rošková. Josef Maršálek a Adriana Mašková. Darija Pavlovičová a Dominik Vodička

StarDance 2023 - soutěžící páry, porota a historie

Dvanáctá řada soutěže StarDance odstartuje 14. října 2023. V desítce osobností, které budou bojovat titul Král a Královna tanečního parketu jsou umělci, sportovci, a také slavný cukrář.

Eva Adamczyková a Jakub Mazůch. Marek Adamczyk a Lenka Nora Návorková. Ivana Chýlková a Jan Tománek. David Prachař a Zuzana Dvořáková Šťastná. Iva Kubelková a Martin Prágr. Vavřinec Hradilek a Kateřina Bartuněk Hrstková. Tereza Mašková a Daniel Kecskeméti. Richard Krajčo a Dominika Rošková. Josef Maršálek a Adriana Mašková. Darija Pavlovičová a Dominik Vodička

  • Nejčtenější

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máme s manželem skvělý sex, dělejte to jako my, radí herečka Naomi Wattsová

Herečka Naomi Wattsová (54) se svěřila se svým sexuálním životem s novým manželem Billym Crudupem. Dvojnásobná matka si...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Čestmír Strakatý bude otcem. Manželka tajila těhotenství do sedmého měsíce

K oznámení těhotenství si manželé Strakatí vybrali primáckou televizní show 7 pádů Honzy Dědka. Moderátor Čestmír...

KVÍZ: Jak dobře znáte oblíbené večerníčky? Zavzpomínejte a otestujte se

První večerníček se u nás vysílal v roce 1965. Pro malé děti je dodnes znamením, že po pohádce je čas jít do postýlek....

Gottovu vilu otevřou veřejnosti. Rozhodly jsme se s dcerami, napsala Ivana

Vila na Bertramce, kde zpěvák Karel Gott prožil čtyřicet pět let, se v druhé polovině příštího roku otevře pro...

Hrál s Burianem, skončil jako zrádce. Čeněk Šlégl se zaprodal kvůli dceři

Premium Býval pravou rukou Vlasty Buriana, objevil se ve zhruba osmdesáti filmech, ale po válce si před ním každý odplivl....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...