Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

  • 159
Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně a odhodlání při zvládání koronavirové krize. Panovnice obvykle k lidem promlouvá s vánočním projevem, toto bylo její páté zvláštní poselství.

V novém projevu Alžběta II. vyjádřila soustrast se zármutkem, bolestí a finančními těžkostmi, s nimiž se potýká britská veřejnost. Poděkovala také za nasazení pracovníkům státního zdravotnického systému NHS a zdůraznila roli jedince při zvládání krize.

„Hovořím k vám v čím dál složitější době. Době narušení života naší země: narušení, které mnohým způsobilo zármutek, finanční obtíže a ohromné změny v každodenním životě nás všech,“ sdělila královna. 

„Doufám, že v nadcházejících letech bude každý schopen být hrdý na to, jak se této výzvě postavil. A že ti, kteří přijdou po nás, řeknou, že Britové této generace byli silnější než kdy jindy. Že vlastnosti jako sebekázeň, tiché a upřímné odhodlání i pocit sounáležitosti nadále charakterizují tuto zemi.“

Královna poděkovala lidem, kteří v době epidemie nemoci COVID-19 zůstávají doma, a pomáhají tak chránit ty zranitelné. „Společně bojujeme s nemocí a chci vás ujistit, že pokud zůstaneme jednotní a rozhodní, pak nad ní zvítězíme,“ prohlásila.

Na okamžiky, kdy se lidé ve Spojeném království sešli, aby zatleskali zdravotníkům a dalším pracovníkům zajišťujícím nezbytné služby, se podle Alžběty II. bude vzpomínat jako na projev britského národního ducha, jehož symbolem budou duhy, jež děti v těchto dnech kreslí. Na televizních záběrech byl v této části projevu prostřih na lidi vzdávajícím hold zdravotníkům a zazněl při tom potlesk.

Královna vzpomínala také na svůj první proslov přenášený tehdy rozhlasem z roku 1940, při kterém jí pomáhala její sestra. Coby mladé dívky se v něm obrátily k dětem evakuovaným z domovů kvůli náletům ze strany nacistického Německa. 

Britská královna Alžběta II. pronesla zvláštní projev kvůli pandemii koronaviru...
Britská královna Alžběta II. pronesla zvláštní projev kvůli pandemii koronaviru...

Britská královna Alžběta II. pronesla zvláštní projev kvůli pandemii koronaviru (5. dubna 2020).

„Dnes mnoho lidí opět pociťuje bolest kvůli odloučení od těch, které mají rádi. A nyní, stejně jako tehdy, hluboko v duši víme, že je to ta správná věc,“ uvedla s tím, že tentokrát Británie čelí výzvě společně se všemi státy světa.  „Uspějeme - a tento úspěch bude patřit každému z nás,“ řekla Alžběta II. a lidi ujistila, že i když budou muset ještě ledacos vydržet, lepší dny se vrátí. „Zase se sejdeme,“ vzkázala na konec asi šestiminutového proslovu.

Projev na hradě Windsor západě od Londýna natáčel jediný kameraman, který měl na sobě ochranné vybavení, další členové televizního štábu byli v jiné místnosti. Královna je se svým manželem, 98letým princem Philipem, ve Windsoru už od poloviny března. Oba patří kvůli pokročilému věku do té nejohroženější skupiny lidí.

1. dubna 2020

Koronavirem se nakazil královnin syn, princ Charles, který je následníkem trůnu. Onemocnění u něho mělo mírný průběh, strávil sedm dní v izolaci.

Královna k lidem se zvláštním poselstvím za 68 let panování vystoupila v roce 1991 kvůli válce v Perském zálivu, v roce 1997, kdy promluvila po smrti princezny Diany, a pak v roce 2002 po smrti královny matky. Zvláštní poselství televize vysílaly i v roce 2012, když Alžběta II. slavila diamantové jubileum, tedy 60 let na trůnu. 

Britové často porušují zákazy

Británie dosud podle dat Univerzity Johnse Hopinse zaznamenala bezmála 43 tisíc případů nákazy. Přes 4300 lidí nemoci COVID-19 podlehlo, přičemž nejmladší obětí bylo pětileté dítě.

Mezi zemřelými jsou podle sdělení odborů i tři řidiči autobusů londýnského dopravního podniku a dva mechanici. Nakazili se pravděpodobně ještě před vyhlášením vládního doporučení vycházet jen v nejdůležitějších případech. Nová opatření na ochranu řidičů zahrnují pravidelné dezinfekce vozidel, umístění ochranných skel kolem kabiny řidiče a zákaz cestujícím sedět na sedadlech v jejich blízkosti.

Třináct lidí, kteří v uplynulých týdnech zemřeli v domě s pečovatelskou službou ve skotském Glasgow, podle vedení tohoto zařízení patrně podlehlo nákaze koronavirem. Testováni nebyli, protože je nikdo nepřevezl do nemocnice. Nakaženi byli rovněž dva členové personálu, ti museli být hospitalizováni. Oficiálně zveřejňovaná denní čísla obětí epidemie v Británii nezahrnují úmrtí v domovech s pečovatelskou službou, neboť ta se sčítají zvlášť a zveřejňována jsou jen jednou týdně.

Britská královna Alžběta II. během vánočního projevu k národu:

1. srpna 2013

V Británii i o víkendu panuje krásné jarní počasí. Úřady londýnské čtvrti Lambeth zavřely jeden z parků, protože se v něm v sobotu opalovalo příliš mnoho lidí, nebo nedodržovali pravidla bezpečného odstupu. „Nerad bych pohyb venku přestal brát jako důvod, proč je možné opustit domov,“ vzkázal lidem, kteří se neřídí úředními nařízeními šéf resortu zdravotnictví Matt Hancock. 

Agentura Reuters připomíná, že v Británii si lidé jednou denně mohou jít zaběhat, projet se na kole nebo jít na procházku, opalovat se je ale zakázáno. „Lidé by neměli pravidla porušovat, protože to by znamenalo, že se bude virus šířit víc a víc a museli bychom podniknout další kroky,“ varoval Hancock.

Nejste v tom sami, vzkázal lidu švédský král

Podvečer k lidu kvůli koronavirové pandemii promluvil i švédský král Carl XVI. Gustaf. Poděkoval všem zdravotníkům, kteří jsou nyní vytěžení více než kdy jindy. Vděčnost vyjádřil i všem pracujícím lidem, kteří se snaží udržet chod země.

Švédský král Carl XVI. Gustaf během projevu kvůli koronavirové pandemii (5. dubna 2020)

S ohledem na blížící se Velikonoce panovník vyzval všechny k větší zodpovědnosti. Připomněl také, že brzy oslaví 74. narozeniny, a za svůj život zažil hodně krizí, které lidi naučily rozlišovat, co je a co není důležité. Každá krize nakonec skončí, a když se tak stane, všichni budou podle krále čerpat z rozvážnosti a síly, kterou švédský lid nyní projevuje. 

Všem popřál v rámci možností hezké svátky. „I když to může být těžké, pamatujte: Nejste v tom sami,“ dodal na závěr král Carl XVI. Gustaf. Švédsko je přitom jednou z mála zemí, kde nebyla přijata drakonická omezení. 

,

Britská královská rodina