Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Až to skončí, bude vše jinak. Věřím, že lepší, říká Ján Jackuliak

Seriál   0:03
Herec Ján Jackuliak (42) rozšiřuje své herecké obzory o režii i roli producenta. Pustil se do dramatizace ekonomického bestselleru a natočil i hudební klip. Prozradil, že ho těší divadelní spolupráce s profesorkou z JAMU Janou Janěkovou a život mu změnilo nedávné narození syna.

Ján Jackuliak | foto: Lenka Hatašová

Před časem jste na divadelní prkna uvedl coby producent i jeden z protagonistů zároveň knižní bestseller ekonoma Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla. Jak dalece ovlivnila tato práce váš ekonomický rozhled?
Uvést dramatizaci knihy, která je světový ekonomický bestseller, je takzvaně riziko povolání. Když jsem knihu poprvé četl, řekl jsem si, že to bude na jevišti dost zajímavá a edukativní věc. Hru jsme s kolegy a s panen režisérem zkoušeli devět měsíců. Den premiéry byl doslova porod. Pochopit a ještě předat ekonomické myšlenky pro herce znamená studium alespoň dvou semestrů ekonomické školy, samozřejmě formou samostudia. Jsme na to pyšní. Je to výjimečná věc v mém živote.

Jste umělec bohém, v čem umíte být racionální?
Jsem dost empatický a citově založený člověk, i když můj vzhled mluví trocha jinak. (smích) Viděl jsem toho hodně, zažil jsem toho ještě víc, procestoval jsem několik kontinentů... Mám za sebou opravdu velkou spoustu bohémských zážitků, které mě naučily být v důležitých životních situacích racionální. Děkuji za to, že jsem mohl dokonale propojit racio s bohémstvím.

Poslední dobou rozšiřujete své profesní obzory nejen o roli producenta, ujímáte se i režie jako například nedávno v případě West Side Story. Znamená to, že herectví pomalu opouštíte?
Herectví se nedá opustit, herectví se dá jenom pověsit na hřebík a když vám chybí, tak ho sundáte z hřebíku a frčíte dál. (smích) West Side Story byl můj velký sen, který jsem si splnil a neskutečně mě to bavilo. Baví mě režie, naplňuje mě. Chystám další věci a přitom se učím o režii a koncepci, práci s hercem, se situací. Myslím, že tenhle směr je „můj úsměv na tváři.“

Seriály pod lupou

Herci vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová
Zdenka Procházková

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová
Šárka Vaculíková

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková
Michaela Badinková
Lucie Pernetová

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Ordinace v růžové zahradě:
Martin Zounar
Sofie K. Filippi
Daniela Šinkorová
Jan Čenský
Petr Rychlý

Cesty domů:
Jana Janěková starší
Radúz Mácha
Miluše Šplechtová

Krejzovi:
Martina Hudečková
Ernesto Čekan
Václav Rašilov

Letiště:
Bohumil Klepl
Anna Šišková
Jana Stryková

Zahradnictví:
Ondřej Sokol
Anna Fialová
Gabriela Míčová

Modrý kód:
Štěpán Benoni
Mahulena Bočanová
Sabina Laurinová
Ondřej Rychlý
Eva Janoušková
Michaela Dittrichová

Specialisté:
Václav Šanda
Roman Štabrňák
Petra Nesvačilová
Jakub Štáfek

Slunečná:
Roman Tomeš
Filip Tomsa
Martina Preissová

Slovácko sa nesúdí:
Vlasta Peterková
Jana Švandová

Vyprávěj:
Alžbeta Stanková

Helena:
Sandra Pogodová

Neviditelní:
Kryštof Hádek

Nevinné lži:
Barbora Kodetová

Díky představení Vše o mužích v divadle Studio DVA momentálně zkoušíte pod taktovkou vaší bývalé profesorky z JAMU Jany Janěkové. Máte tendenci jí do režie takzvaně kecat?
Jana Janěková je osobnost, která má svůj rukopis, silný ženský rukopis. Má divadelní cítění a životní zkušenosti s herectvím. Do toho nemáte právo kecat, to bych šel sám proti sobě. A myslím, že by mě Jana okamžitě uzemnila. Ale úžasné je, že bere vaše nápady a přijímá je, když odpovídají její koncepci. Roky na JAMU pod jejím vedením stály za to.

Je to vaše první spolupráce s touto režisérkou a tímto divadlem?
S Janou Janěkovou je to moje už několikátá spolupráce. Potkali jsme mnohokrát na jevišti v různých inscenacích. Pod její režií vznikla inscenace Closer – Patrick Marber, která byla velice úspěšná. Dnes se potkáváme při náročném projektu Vše o mužích. Hra, která je pro herce jako herecký maratón. Náročná herecky, fyzicky, no prostě „50 kilometrů přes překážky“. A jako bonus, je to nové nastudování, což je pro herce, kteří jsou noví, náročný comeback! 

Divadlo Studio DVA mě oslovilo už vlastně podruhé. První inscenace byla Vše o ženách, kde jsem si zatancoval s Aničkou Šiškovou, Jitkou Schneiderovou a Janou Krausovou. Pro chlapa zážitek. Teď jsem dostal nabídku na hru Vše o mužích a upřímně, je to pro mne veliká čest.

Vylovíte z paměti nějakou zásadní vzpomínku z vašich studií spojenou s Janou Janěkovou?
Těch zásadních vzpomínek je na několik knih a tisíce rozhovorů. Ale na jednu se nezapomíná. Když zkoušíte se svojí paní profesorkou inscenaci v Národním divadle a máte se s ní líbat. To je vzpomínka, kterou bych pojmenoval nadčasová. Naštěstí vše dopadlo v rámci vztahu profesora a studenta. (smích)

Ve filmu Amnestie jste si zahrál jednoho z bachařů, který byl svědkem dramatické vzpoury vězňů. Prý vás tento moment pěkně vyvedl z míry.
Mám štěstí, že mě potkávají projekty, jako je například film Amnestie. Celé natáčení byl obrovský zážitek. Úžasná produkce, dobrý scénář a perfektní parta. Ano, zní to jako sci-fi, ale bylo to tak. Točili jsme v opravdovém vězení scénu, kde se vězni vzbouří a obsadí vězení. Bylo tam asi 150 komparzistů a několik herců, kteří brali svoji roli hodně vážně a já měl do toho rozbouřeného davu šílenství vstoupit a vyjednávat podmínky. I když to byla jenom scéna z filmu, po akcii se to zvrhlo a bylo to opravdu autentické. Bál jsem se, jestli se dostanu někdy ven. Prý jsem hodně zbledl. Ve filmu je to i vidět. (smích)

V seriálu Ordinace v růžové zahradě je agresorem naopak vaše postava hokejisty Andreje. Jak ovlivňuje hercův osobní život role, ve které si má možnost vybít negativní emoce?
Je to role jako každá jiná. Někdo je hrát musí, no a moje tvář anti-prince je k tomu předurčena. Mě to nijak neovlivní. Jen co vylezu ze studia, jsem opět ten Jacek, který má rád dobré pití, jídlo a život vůbec.

Vašimi vysněnými divadelními postavami jsou Jekyll a Hyde, cítíte se někdy jako oni?
Jekyll a Hyde, to zní přece jako Ján a Jacek! (smích)

Co vám nejvíc pomáhá zklidňovat rozjitřenou hereckou duši?
Mám úžasnou rodinu, ženu, která mi pomohla pochopit hodně věcí a za to jí budu vždy vděčný. A do života mi vstoupil nový rozměr a tím je syn Teo. Na svět se dívám teď úplně jinak. A taky mě hodně učí. Je to totiž absolutně pozitivní človíček, což jsou pro mne lekce, které po čtyřicítce potřebuji.

Myslíte, že máte díky vašemu daru empatie čich na lidi? Už jste se někdy spletl?
Nespletl nikdy. Nebo jo? Ale ne ne! Možná jednou... Ne, ani jednou. Počkejte, možná 1982 na mistrovství v parašutismu, když jsem... Ne ne ne ne! Nespletl! (smích)

Často hovoříte o své přecitlivělosti, daří se vám i s ní zvládat dnešní náročnou dobu?
Je to dost náročné, ale jak jsem už zmínil, mám rodinu. Když si nastavím hodnoty tímto směrem, nemám čas na přecitlivělost!

Ján Jackuliak

Vládní opatření spojená s koronavirem mají v Čechách na herce velký dopad, jak vnímáte situaci na Slovensku?
Je to čas, který je nový a těžký pro všechny a všechno. Až to skončí, bude vše jinak a já pevně věřím, jen lepší. Jsem moc rád, že máme teď ve vedení státu lidi, kteří tuto těžkou situaci zvládají dobře.

Co vám bezpečně nahání strach, a čeho se naopak nebojíte?
Já osobně se bojím hlouposti a agrese! Nebojím se minulosti ani budoucnosti, protože si užívám, i když momentálně v těžší době, současnost.

Co vás v nejbližší době čeká, ať už na poli pracovním či osobním?
Na prvním místě je pro mě výzvou výchova syna a pracovně jsem se teď začal věnovat hudbě. Jako producent chystám pohádku a komedii a chtěl bych napsat knihu. Hlavně si plním sny a to mě baví. Je to dobrý hnací motor.

Autor:
  • Nejčtenější

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...

Brnění, křeče, strach ze smrti. Drahokoupil popsal své potíže v show Survivor

Z reality show Survivor odstoupil sám a předčasně kvůli psychickým potížím, přesto své účasti v ní nelituje. Zpěvák...

Finalistka Peče celá země promluvila o požáru domu. Pomohla jí i Lucie Bílá

Anně Klápšťové, která je známá ze show Peče celá země, před týdnem při požáru shořel dům. Přestože cukrářka nejdřív...

Máma má prostě vzácný dar pospojovat lidi dohromady, říká Simona Stašová

Premium Loni získala Simona Stašová prestižní Cenu humoru Vlasty Buriana a s maminkou Jiřinou Bohdalovou oslavily její krásnou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...