„Milí Karlovi příznivci, přinášíme vám video, které zachycuje detailní příběh vzniku sochy ‚Tisíc andělů pro Karla Gotta‘. Jak už víte, díky vaší přízni a lásce vzniklo dílo, které je nejen uměleckým objektem, ale také hlubokou vzpomínkou na Karla,“ napsala Ivana Gottová na sociálních sítích k videu.
„Akademický sochař Rony Plesl vložil do každého kroku procesu ohromný respekt a péči, aby andělský strom, vytvořený z vašich andílků, vyzařoval sílu vašich společných vzpomínek na Karla. Byla to cesta plná výzev, která se neobešla bez drobných zranění, ale také přinesla spoustu smíchu a dojemných okamžiků,“ dodala.
Ivana Gottová chtěla sochu z andělíčků, které fanoušci přinesli na zpěvákův hrob, vytvořit umělecké dílo už delší dobu. Úkol svěřila až akademickému sochaři Ronymu Pleslovi, který z dárků vytvořil bronzovou sochu. Vybrat umělce pomohla galerie KodlContemporary, kterou Gottová oslovila.
Vdova po zpěvákovi pak společně se zahradním architektem Vladimírem Dufkem zasadila vedle bronzového stromu břízu, o níž Karel Gott nazpíval píseň Kdo tě bílá břízo svléká. „Věříme, že bříza s léty proroste a spojí se s vaším andělským stromem,“ prozradila Gottová, když fanoušky informovala o vzniku sochy.
Vedle břízy je umístěn QR kód, který fanouškům prostřednictvím chytrých telefonů umožní poslechnout si Gottovu píseň přímo na místě. Třeba ze dvou protějších laviček, které u hrobu přibyly. Z laviček je výhled na Gottův hrob a právě i na unikátní dílo Ronyho Plesla, které nese jméno Tisíc andělů pro Karla Gotta.
Karel Gott zemřel 1. října 2019 před půlnocí ve své vile na Bertramce. Léčil se s akutní leukemií. Legendě české populární hudby bylo osmdesát let. Fanoušci se mohli s oblíbeným zpěvákem rozloučit v paláci Žofín, kam přišlo téměř padesát tisíc lidí.
O den později se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kam dorazili příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci, sportovci a další pozvaní hosté. Ten den byl zároveň dnem státního smutku.
1. října 2024 |