Autorem příběhů o starých zločinech, podle nichž seriál vznikl, byl spisovatel Jiří Marek, který spolu s režisérem Jiřím Sequensem napsal i scénář.
V letech 1970 a 1971 natočil se stejným hereckým obsazením hlavních postav Sequens čtyři celovečerní filmy – Pěnička a paraplíčko, Partie krásného dragouna, Smrt černého krále a Vražda v hotelu Excelsior. V roce 1972 vznikla ještě samostatná televizní epizoda Štědrý den pana rady Vacátka.
Předobrazem proslulého rady byl podle mínění některých filmových historiků legendární pražský kriminální rada Josef Vaňásek, který stál ve 20. a 30. letech minulého století v čele oné „čtyřky“ (policejní ředitelství Praha, oddělení IV.) a požíval mezinárodní úcty. Nicméně podle Jiřího Marka juniora, syna spisovatele a scenáristy Marka, si jeho otec postavu Vacátka vymyslel od A do Z a radu Vaňáska prý vůbec neznal.
V seriálu Hříšní lidé města pražského hrála kromě Jaroslava Marvana (policejní rada Vacátko) řada známých českých herců. Inspektory Brůžka, Mrázka a Bouše skvěle ztvárnili Josef Bláha, František Filipovský a Josef Vinklář. V epizodě Lady Macbeth z Vinohrad excelovala Květa Fialová, která okouzlovala muže i coby travička svého manžela. V dalších dílech se objevili například Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Josef Kemr, Svatopluk Beneš, Radoslav Brzobohatý či Nataša Gollová.
Na úspěšný seriál navázal v roce 1986 režisér Antonín Moskalyk, který podle příběhů Jiřího Marka natočil volné pokračování, desetidílné Panoptikum města pražského. V roli policejního rady vystřídal zesnulého Jaroslava Marvana Jiří Adamíra coby elegantní štramák rada Korejs a k inspektorům přibyl mladý a snaživý doktor Souček v podání Ondřeje Havelky. Titulní píseň k seriálu Panoptikum města pražského nazpíval Pavel Zedníček.