Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

  16:40
Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z milenců vdané spisovatelky. Deset let trvalo, než si po rozchodu vybral jinou ženu. Jeho první choť zemřela na choleru a on se oženil s dcerou pražského kavárníka a revolucionáře Petra Fastra.

Anna Kameníková jako Božena Němcová a Jan Nedbal jako Václav Bolemír Nebeský v sérii Božena (2021) | foto: © Česká televize / Lukáš Oujeský

Co se u vás v rodině traduje o vztahu vašeho předka s Boženou Němcovou?
Již jako malé dítě jsem v rodině slyšela, že můj praprapradědeček byl milencem Boženy Němcové. Teda, jak znám mou babičku, tak mi toho určitě vyprávěla v mém útlém věku více a bylo to na mnohem vyšší intelektuální i informační úrovni, než to, co jsem si zapamatovala. To, co jsem si tenkrát v mých buňkách mozkových uložila, poněkud zvýšilo můj zájem o Boženu Němcovou. Věřím, že kdybych toto nevěděla, tak se mé vědomosti a poznání o této přední spisovatelce omezí jen na informace pocházející z učebních osnov. 

V pozdějším věku jsme si u nás o rodině Nebeských často vyprávěli, protože Václav Bolemír nebyl jediná významná osobnost našeho rodu. Jeho vnuk Václav Nebeský se také významně zapsal do dějin. Byl snad prvním historikem moderního umění, obchodoval s obrazy v Paříži, byl knihovníkem Akademie umění a takto bych mohla pokračovat dlouho i s výčtem osobností, se kterými se setkával a spolupracoval. 

Když se ale vrátím k Boženě Němcové, tak jsem již tenkrát z vyprávění pochopila to, na co poukazuje i současná minisérie Božena. Měla velmi těžký život, velmi intenzivně bojovala nejen s okolím, ale také sama se sebou. Narodila se do doby, do které zřejmě neměla. V dnešní době by svým myšlením asi měla život podstatně jednodušší, ale je otázkou, zda ji její těžký osud a zcela odlišné myšlení od většiny tehdejší společnosti, neinspirovalo a nepohánělo k tak krásným dílům.

Co tedy víte o jejich vztahu?
O vztahu Boženy a Václava Bolemíra bychom toho mohli vědět mnohé, ale má prapraprababička spálila všechny dopisy, které Václav Bolemír od Boženy dostal. A podle toho, co se v naší rodině po generace vypráví, jich nebylo málo a byly jak milostného, vášnivého, tak i filozofického rázu. Z ženského pohledu prapraprababičku Terezii Fastrovou, která byla druhou ženou Bolemíra, chápu. S literárním nadáním Boženy Němcové si dokážu představit prvotní šok, který měla, když dopisy objevila a četla si je. 

Václav Bolemír Nebeský

Václav Bolemír Nebeský v sérii Božena (2021)

Romantický básník, následovník Karla Hynka Máchy, přestal záhy po rozchodu s Barborou psát básně.

Zběhl i z medicíny, ve Vídni studoval pouhý rok. Nikdy netoužil po velké kariéře. Přestože mohl přednášet dějiny řecké a české literatury, věnoval se psaní do novin, překladům a redaktorské práci.

A byl to paradoxně právě on, kdo pomohl Josefu Němcovi třídit písemnosti z pozůstalosti Barbory Němcové.

Na druhou stranu, kdyby je třeba jen zahodila nebo je někam schovala, tak to dnes mohlo být krásné čtení a obrovský zdroj informací. Také se u nás traduje, že když Bolemír Nebeský odjížděl do Vídně, kde měl studovat, tak se s ním Božena Němcová přišla na nádraží rozloučit a coby vdaná žena na veřejnosti příliš nezastírala, jak ji odjezd Bolemíra a vidina odloučení, bolí. Mělo to být prý velmi emotivní loučení.

Pracujete jako ředitelka odboru komunikace Národní knihovny v Klementinu, kde působil i váš předek. To nemůže být náhoda…
Ač to bude znít možná až pateticky, tak já na náhody nevěřím. Když jsem své babičce Irence před téměř deseti lety volala, že jsem úspěšně absolvovala pohovory a budu pracovat v Národní knihovně, tak první, co mi řekla bylo, že já ty geny Bolemíra Nebeského nezapřu. Na to jsem jí kontrovala, že v mých genech jsou s ohledem na plynoucí čas již jen nepatrné pozůstatky po Bolemíru Nebeském, ale že jsem za ně vděčná, což je pravda. 

Vlastně mi nějakou dobu vůbec nedošlo, že Bolemír v Klementinu studoval a já zde nyní pracuji. Možná i díky němu den co den v práci cítím obrovskou pokoru nejen vůči Klementinu, ale také vůči instituci, jakou Národní knihovna je. Teď mě napadlo, že bych měla začít pátrat, jestli náhodou někdy nemohl sedět v mé současné či předchozí kanceláři. To by už bylo opravdu osudové. 

Jak vůbec vnímáte popularizaci spisovatelů doby, kam jak Němcová tak Nebeský patřili?
Jsem pro jakoukoliv důstojnou popularizaci nejen spisovatelů, ale i dalších umělců a historických postav. Minisérii Božena vítám a po prvním díle ji velmi pozitivně hodnotím. Mladé lidi nenadchnete klasickým dokumentárním filmem. K těm si všichni najdeme cesty až později.

Proto jsou, podle mého názoru, tyto filmy jednou z nejlepších metod, jak děti i mládež nadchnout pro různé osobnosti. I když se to samozřejmě nepodaří pokaždé, tak byť by u nich vyvolal zájem jen o jednu jedinou historickou postavu, tak je to obrovský úspěch. Potom mohou začít pátrat a zjišťovat si další informace o dějinných událostech, souvisejících osobnostech. Co si budeme namlouvat, to klasický dokument málokdy dokáže. 

Irena Maňáková, praprapravnučka básníka Václava Bolemíra Nebeského

Ano, samozřejmě, že tyto filmy mají jisté odchylky do reálných událostí, ale pokud to vyvolá zájem u širší veřejnosti, tak se toto dá a musí odpustit.

Vzpomínám si, kolikrát jsem vedla diskusi s muzikology a odborníky na téma film Amadeus. Už jste se někdy zkusili na téma Mozart a film Amadeus bavit například s profesorem dějin hudby? To je argumentační rošáda. Pravdu vždy mají samozřejmě obě strany a jde jen o jiný úhel pohledu.

Ačkoliv názory protistrany respektuji a i chápu, patřím k těm, které film, coby popularizační nástroj, hájí. Znám celou řadu dětí i dospělých, které film Amadeus přivedl ke klasické hudbě a k tomu, že si poslechli Mozarta. To je přece skvělé. A když si pak něco o něm přečtou a zjistí, že některé události byly jinak, tak je to ještě lepší. Tyto odchylky se dobře zapamatují.

Minisérie Božena (2021)

Druhý díl začíná rokem 1842. Němcovi se právě přistěhovali do Prahy, kde se Josef snaží etablovat jako finanční úředník. Báře je dvacet dva let, je matkou čtyř dětí a po posledním těžkém porodu už nemůže rodit. Před mladou ženou toužící po společnosti se rázem otevře nový svět. Osudným je pro ni český ples na Žofíně. Josef ji přivede do společnosti české kulturní elity. Bára svou bezprostředností získává nové přátele a její srdce se nečekaně rozhoří, mimo jiné k básníkovi Václavovi Bolemíru Nebeskému.

Anna Kameníková jako Božena Němcová a Jan Nedbal jako Václav Bolemír Nebeský v sérii Božena (2021)

Herečka Anna Kameníková, která hraje mladou Boženu Němcovou, se při natáčení nevyhnula ani milostným scénám. 

„Je to nevšední a nepříjemné, ale pokud je herecký partner citlivý a empatický, tak se to dá přežít. Myslím si ale, že tyto scény jsou v minisérii nutné a mají svůj význam, protože i milostný život byl velkou a důležitou součástí spisovatelčina života. Ve filmech nemusí být jen scény, které podávají informace, ale i ty které navozují pocit. Což je přesně smyslem záběrů tohoto typu. Ale domnívám se, že pak by ten film nebyl tak zajímavý. V Boženě je hned několik milostných scén. S paní režisérkou jsme se ale nakonec domluvily, že z intimních částí mého těla nejde moc vidět. Probíraly jsme i to, jak se na to dívám já. Cítily jsme to ale stejně,“ řekla herečka.

2. ledna 2021

Autor:
  • Nejčtenější

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...

Cvičením nezhubla. Lži mohou vést k anorexii, říká Monika Štiková o dceři

Monika Binias Štiková promluvila o tom, co si myslí o výrocích své dcery Charlotte, která se loni pochlubila, že...

Týnuš Třešničková chodí s italským podnikatelem. Prozradily je fotky

Influencerka Kristýna Třešňáková (26), známá pod jménem Týnuš Třešničková, je opět zadaná. Jejím novým partnerem je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Když dá Dana někomu pusu na scéně, tak nemám problém, říká Petr Malásek

Loni oslavili stříbrnou svatbu a stále si svůj vztah nemůžou vynachválit. Hudebník Petr Malásek (57) prozradil, že na...

Zdá se, že nic nedělá, ale opak je pravdou. Brad Pitt chystá filmová překvapení

Premium Herec Brad Pitt už nějakou dobu není moc vidět. To ale neznamená, že vyklízí pozice. Je naopak v jednom kole. Práce ho...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

DiCaprio je ekopokrytec. Dovolená na jachtě za miliardy se fanouškům nezdá

Leonardo DiCaprio je známým bojovníkem za ochranu životního prostředí. Herec je velvyslancem OSN pro klimatické změny,...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...