Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Slavné české filmové páry: Dóďa a Tonička bavili diváky pětadvacet let

Ačkoliv nebyli zrovna idoly krásy, diváci je milovali pro jejich souhru a humor. Antonie Nedošinská a Theodor Pištěk vytvořili první a ve dvacátých a třicátých letech minulého století nejčastěji obsazovaný filmový pár české kinematografie.

Antonie Nedošinská a Theodor Pištěk v komedii Matka Kráčmerka (1934) | foto: © Osvald Kosek & Julius Schmitt

Byla filmovým prototypem „české mámy“, dobrosrdečné obyčejné ženy, u které pláč utřením slzy přešel v upřímný úsměv. Antonie Nedošinská, od jejíhož narození 26. června uplynulo 135 let, tvořila s Theodorem Pištěkem přes čtvrtstoletí první a také ve své době nejobsazovanější filmový pár české kinematografie.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Ačkoliv jejich vztah nikdy nepřerostl rámec přátelské kolegiality, jejich souhra před kamerami byla dokonalá. Oba měli o pár kilo víc, než je zdrávo, a jimi ztvárňované postavy dokázaly překonávat problémy s humorem a uvěřitelnou laskavostí. Divákům proto byli bližší než mnohé načančané a vždy elegantní hvězdy.

Osud zrežíroval životy Nedošinské a Pištěka takřka symbolicky, oba se narodili v červnu s rozdílem pár dnů téměř přesně deset let od sebe a deset let je také dělilo od odchodu na věčnost. 

Starší Antonie se za svobodna jmenovala Valečková, pocházela z chudých poměrů, ale rodičům se vzepřela a místo vyučení se švadlenou se pustila na nejistou hereckou dráhu. Vdala se za Jiřího Nedošinského, o pět let staršího úředníka, který si divadlo také zamiloval a dokonce si zahrál v deseti filmech. Vyvdané příjmení Toničce, jak jí kolegové a blízcí říkali, dělalo trochu problém. Zatímco sama se podepisovala s krátkým „i“ ve svém příjmení, doboví publicisté její příjmení psali s dlouhým „í“ a tento úzus přetrvává mnohde dodnes. 

V roce 1923 Jiřímu selhalo srdce a Nedošinská se v 38 letech stala vdovou. Nikdy už se pak nevdala a podle rodinných blízkých nenavázala ani žádný další vztah. Naplno se věnovala herectví a dceři Jiřině. Dvanáct let hrála v Národním divadle, u filmu stihla přes devět desítek děl.

S Theodorem Pištěkem alias Dóďou se na filmovém plátně objevila poprvé už v roce 1921, a to ve snímku Děvčata, vdávejte se! Filmový pás se ale nedochoval, a tak nevíme, do jakých rolí byli obsazeni.

Manželský pár tvořili jistě již v první – tehdy ještě němé – verzi komedie Otec Kondelík a ženich Vejvara z roku 1926. Role si zopakovali o jedenáct let později už „se zvukem“. „Z každého záběru je zřetelné, jak oba herečtí partneři usilovali pobavit diváky, jak se přitom sami bavili,“ konstatoval filmový historik Pavel Taussig ve své knize O věrném milování Antonie Nedošínské a Theodora Pištěka.

Vzájemná chemie fungovala skvěle, režiséři na ni proto od onoho roku 1926 vsadili ještě mnohokrát. Ve větších i menších rolích, a to až do roku 1947. Jejich výkony ve známých snímcích jako Matka Kráčmerka, Studentská máma, Barbora řádí, Klapzubova XI a v řadě dalších byly natolik přesvědčivé, že je veřejnost považovala za manžele i v reálném životě. 

Antonie Nedošinská ve filmu Dívka v modrém (1939)

„Tradovalo se, že maminkovský typ utvářela částečným napodobováním své matky, a to včetně kolíbavé kachní chůze,“ uvádí historik Taussig. Její typický herecký projev šel ruku v ruce s kyprou postavou. Producenti ji proto nabádali, a snad to dokonce v některých případech měla zanesené i ve smlouvách, že nesmí výrazně zhubnout.

Troška o Růžičkové: Přes svou tloušťku byla neuvěřitelně pohyblivá

Jestliže byla Nedošinská herečkou pracovitou, Pištěka lze označit za workoholika. Za svou kariéru zvládl přes tři sta filmových rolí, neodmítl ale ani divadelní a dokonce režisérské příležitosti. Nutno dodat, že také „stihl“ několik infarktů. Udržet zběsilé pracovní tempo mu pomáhala jeho o čtrnáct let mladší manželka Máňa, taktéž herečka.

To pro Nedošinskou přišel kariérní zlom už začátkem čtyřicátých let. Skončila v Národním divadle, ale paradoxně přišla jiná, nečekaná nabídka. Nacisté ji přesvědčovali, že by mohla účinkovat v německých filmech. Nechtěla, ale napřímo odmítnout bylo riskantní. A tak se s poukazem na své chatrné zdraví omluvila a stáhla do ústraní.

V roce 1941 se ještě mihla ve dvou snímcích a pak se až do roku 1947 před kameru nepostavila. Bylo to při natáčení Čapkových povídek, a jak jinak než s Theodorem Pištěkem. Jenže spíš než o roli šlo o „štěk“, její postava hospodyně Máry dostala jen několikavteřinový prostor. Jaký to paradox, jen rok předtím obdržela jako jedna z patnácti umělkyň a umělců ocenění Průkopnice české kinematografie. Zemřela 17. července 1950, Pištěk o deset let později 5. srpna.

4. července 2020

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prý nic neměla s Paroubkem a umí zpívat. Pecková se ostře naváží do Kalivodové

Dagmar Pecková a Andrea Kalivodová se do sebe pustily na sociálních sítích, kde si posílají ostré vzkazy. Obě operní...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Lucas Bravo: Nemohl jsem spát z toho, že budu líbat Julii Robertsovou

Francouzský herec a model Lucas Bravo (34) byl malý kluk, když viděl poprvé film Pretty Woman. Tehdy ho ani ve snu...

Eva Hecko Perkausová je maminkou. Synovi dala netradiční jméno

Primácká moderátorka Eva Hecko Perkausová (28) porodila. V sobotu se stala maminkou. S manželem Ivanem Heckem (40) pro...

Jiřího Krampola hospitalizovali na JIP. Jsem v naprostém pořádku, říká

Jiří Krampol (84) byl opět po roce hospitalizován v Nemocnici Na Františku. Pod dohledem uznávaného lékaře Rudolfa...

Sexy David Pleva z Muže roku boduje na soutěžích krásy i v kulturistice

Finalista Muže roku 2022 David Pleva (27) slaví jeden úspěch za druhým. Na světové soutěži Man Supermodel World se...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...