Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Diktát:

PEREME SE S ČEŠTINOU: Doplňte předložky s/z a předpony s-/z-

Vyzkoušejte si své znalosti ve velkém pravopisném testu.
I ...kušeného Emila Holuba (1847–1902) trápily při jeho výpravách do Afriky tropické choroby. Navíc vždy čelil nevy...pytatelným okolnostem. Například při první výpravě ...troskotal v peřejích řeky Zambezi. Tam utopil i svoje pracně získané ...bírky. ... první výpravy ... sebou vzal r. 1879 na ...páteční cestě do Prahy domorodou dívku Bellu. Na Střeleckém ostrově pak uspořádal výstavu založenou na svých ...kumech.

Roku
1883 se ve Vídni oženil ... Rosou Hofovou (1865–1958), která ... ním posléze ...dílela všechny ...trasti při jeho dalším putování po Africe a nikdy si ne...těžovala na nepohodlí, jež musela ...kousnout.

Druhá
jeho expedice směřovala ... Kapského Města do dnešní Botswany. V létě roku 1886 Holub vystavil svoji výpravu značnému nebezpečí pochodem do země bojovných Mašukulumbů. Ti ho napadli, pokusili se celou výpravu ...provodit ... světa, a když se jim to nezdařilo, zničili alespoň vše, na co přišli. Holub ... manželkou a dvěma pomocníky se vrátili na území ...přátelených Tongů. Zde však Ignáce Leeba ...kolil levhart a Holub i jeho manželka vážně onemocněli. Za těchto okolností se Holub musel vrátit do Čech, kam přibyl ... zbytkem výpravy v září roku 1887. I tak ...hromáždil mnoho cenného přírodovědného i etnografického materiálu a poznatků.

Plán
třetí výpravy do Afriky již mu ...hatil jeho neu...pokojivý zdravotní ...tav. Zemřel ve Vídni 21. února 1902 v pouhých 54 letech.

Pro STAN chci vnitro i školství, řekl v Rozstřelu Rakušan