OTÁZKA:
Preji hezky den. Porostou letos houby jako po Cernobylu ?
Petr Němec
ODPOVĚĎ:
Dobrý den. Já doufám, že ano, houby sbírám i jím moc ráda. Ale nevím, ono to totiž spolu vůbec nesouvisí, houby si rostou jak uznají za vhodné a havárie čehokoliv tisíce km daleko je neovlivní. Spíš teplo a vlhko ve vhodné kombinaci.
20.3.2011 8:58
OTÁZKA:
Vážená paní inženýrko.. Mám na Vás "jen" pár otázek, které by mě, mé přátele a můj pracovní kolektiv velice zajímaly:
1. V jaké fázi jsou nyní poškozené reaktory ve Fukušimě - dají se ještě vůbec stabilizovat?
2. Předpokládá se ještě další - větší únik radiace z poškozených reaktorů?
3. Jaké jsou bilance pro Evropu - dá se předpokládat výskyt většího množství radiace nad Evropou?
4. Jaký bude mít dopad dění v Japonsku na českou, potažmo evropskou jadernou energetiku?
5. Dá se podle vývoje událostí ve Fukušimě předpokládat, že se bude opakovat Černobyl (tedy 7. stupeň ohrožení)?
ODPOVĚĎ:
Dobrý den. Shrnu situaci v neděli 20.3.2011.
1. Japonci dělají se střídavými úspěchy a neúspěchy všechno, aby reaktor co nejdříve stabilizovali. Nakonec to dokáží, ale reaktory na blocích 1, 2 a 3 jsou těžce poškozeny.
2. Bohužel se to nedá vyloučit, významné úrovně radiace lze očekávat do desítek km od havarovaného zařízení.
3.Do Evropy doputují za nějaký čas pouze stopová množství radiace, bude to nejspíš měřitelné, ale rozhodně nepůjde o "radioaktivní mrak", který by někoho mohl ohrozit. Měřitelé ještě zdaleka neznamená nebezpečné.
4. Na to ještě moc brzy, rozhodně se však znovu rozproudí diskuse, zda mít či nemít jádro v energetickém mixu. Jak dopadnou, to je otevřené.
5. Stále jsem přesvědčena, že tak k tak masivním dopadům nedojde. Japonci nyní hodnotí havárii stupněm 5, svět i my si už spíše myslí, že je to 6, při tom by už mělo zůstat. I tak je to pro blízké okolí dost vážné.
20.3.2011 9:12
OTÁZKA:
Dobrý den,
měl bych několik otázek, udělejte si na ně prosím chvilku času. už jsem Vám psal na dvou předchozích online rozhovorech, ale nikdy jsem z časových důvodů nedostal odpověď. Předem mockrát děkuji. (jsem v této "jaderné" oblasti úplný laik...)
1) Nedají se reaktory ve Fukušimě 1 prostě jednoduše vypnout? Jak jinak se dá zabránit dalším únikům? Co třeba použít zalití betonem nebo jiný způsob? Kdy se to podaří zastavit?
2) Jaká jsou rizika při chlazení mořskou vodou? Čekáte další výbuch?
3) Je oficiálně potvrzeno, že reaktor 2 má poškozený ochranný plášť?
3) Kdy k nám dorazí radiace a přijde ze západu nebo z východu? Jak dlouho zde bude? Je nebezpečná pro těhotné ženy nebo malé děti?
4) Říkají lidem v Japonsku pravdu, nebo se od dob Černobylu nepoučili? Jaký dopad to bude mít na lidi v okruhu 20 - 30 km od Fukušimy, kteří "mají zůstat doma a preventivně užívat jód"? A co my v ČR? Dostaneme včas reálné a pravdivé informace?
5) Máme v ČR stejný typ reaktorů jako ve Fukušimě?
ODPOVĚĎ:
Dobrý den, omlouvám se, snažím se odpovídat, jak mi síly stačí, ale otázek je vždycky hodně, a já je beru podle pořadí, nevybírám si.
1. Reaktory jsou zastaveny, neběží, je teřba odvádět "jen" zbytkové teplo. Únikům se zabrání pokud se podaří stále chladit, poté je možné uvažovat i o tom zalití do betonu, prostě je třeba postavit mezi reaktor a okolí bariéru, která udrží radiaci izolovanou. Personál elektrárny dělá všechno proto, aby úniky zastavil, trvat to bohužel může ještě řadu dní.
2. Mořská voda je zatím jediná možnost, jak chlazení zajistit, není to nic hezkého, ale mnohem lepší než nic. Další výbuchy vodíku jsou už méně pravděpodobné, budovy jsou poničeny, tím pádem se vodík hromadí mnohem méně.
3. Ne, není.
4. Za deset dní až měsíc od úniku u nás můžeme naměřit nějaká stopová množství, zatím to vypadá, že radioaktivní částice (rozhodně ne mrak) k nám doputují od západu, vítr zatím celkem stabilně ve Fukušimě fouká nad Pacifik, což je aspoň malé usnadnění těžké situace v okolí. Tímto směrem je to k nám dál, cca 15 000 km. Měřící stanice na západním pobřeží USA už nějaké minimální množství radiace zachytily. Jak dlouho bude radiace z Fukušimy u nás měřitelná se tězko odhaduje, možná den, možná pár dní, možná k nám doputuje víckrát, jak budou nad námi různě cestovat vzdušné masy. V žádném případě nemůže být nebezpečná, pro nikoho. Bude to jen zajímavé pro odborníky.
4. Viděno přes půl zeměkoule, japonské úřady informují v mezích možností správně a hlavně mi připadá, že poctivě. Do 20 km byla provedena evakuace ještě před významnějšími úniky, takže udělali to nejlepší, co pro lidi v okolí udělat mohli. Mezi 20 a 30 km by ukrytí a jódová profylaxe měly výzmamně snížit účinky záření, kdyby se situace zhoršila, jistě budou evakuovat i z větších vzdáleností.
5. Informací v ČR je dost, nic není možné zakrýt i kdyby někdo chtěl, dnešní svět je tak propojený, že by to musel být leda blázen. Trochu problém je, jak se v té záplavě kdo přebere, někdy si ty informace třeba i dost odporují. Hlavní je spolehnout se na zdravý rozum a nenechat se pobláznit. Chcete-li věřit nám, kteří máme hodnocení takovýchto situací v popisu práce, potěší nás to. Snažíme se informace průběžně poskytovat a aktualizovat (www.sujb.cz)
5. Ne.
20.3.2011 9:42
OTÁZKA:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli hrozí jaderný výbuch, když Japonsko žádá o mezinárodní pomoc. A jestli jsme opravdu v ČR v bezpečí a radiace až sem nedojde. Děkuji.
Radka Poustková
ODPOVĚĎ:
Jaderný výbuch nehrozí. Na žádné jaderné elektrárně k tomu z principu nemůže dojít. Ovšem zvládat 4 havarované bloky je opravdu velký problém, to si asi nikdo nedovedl a nedovede představit. Proto ta mezinárodní pomoc. Ano, my jsme v bezpečí a radiace z Fukušimy nás v žádném případě neohrozí.
20.3.2011 9:45
OTÁZKA:
Dobrý den šéfko Státního úřadu paní Drábová, na internetu se objevují spekulace ohledně poločasu rozpadu(half-life) Celluru a Jodu, jak to s tím tedy je? Děkuji za odpověď a přeji příjemný neradioaktivný den :-). Vlasák Pavel
Lukáš Šustr
ODPOVĚĎ:
Dobrý den, telur a jód mají celou řadu radioativních izotopů, všechny krátkodobé s poločasy nejvýše jednotky dnů (jód 131 8 dní).
20.3.2011 9:50