Odpovědi publicisty Karla Pacnera
Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 17. října 2005 do 13:12
OTÁZKA:
Proč je cesta do vesmíru pro obyčejného občana tak nákladná v přepočtu asi něco okolo 640 000 000,-Kč, když náklady pro připravu a cestu tak vysoké nejsou?
Radim
ODPOVĚĎ:
Náklady jsou obtrovské. Vzpomínám-li si dobře, let Apolla 11 přišel na tři čtvrtě miliardy dolarů. Lety sojuzů stojí - teď hádám, nemám po ruce čísla - 100-200 milionů. Drahá je i výstavba ISS, už přes 30 miliard dlarů.
17.10.2005 13:41
OTÁZKA:
Dobrý den, pane profesore, mám trochu přihlouplou otázku: věříte na existenci mimozemských civilizací? Díky
Petra
ODPOVĚĎ:
Dobrý den, nejsem profesor. A už jsem odpovídal. Věřím na základě zísdkaných vědeckých poznatků.
17.10.2005 13:42
OTÁZKA:
Pane Pacnere, Vaši publicistickou a popularizátorskou činnost sleduji již od mládí a vždy jsem si Vaše knihy i veřejné působení velice cenil. Věnoval jste se tomuto oboru i za komunistů, i když dnes patříte do tábora jejich odpůrců. Není hloupé je v každém Vašem současném materiálu napadat, když Vám umožnili v podstatě exkluzivně se tomuto oboru věnovat, studovat, cestovat a odborně vyrůst? A na závěr - jaký hlavní cíl, smysl a přínos pro obyčejné lidi vidíte v současné kosmonautice?
George Bringer
ODPOVĚĎ:
Neměl jsem na růžích ustláno. Ledacos jsem za pomoci přátel musel dělat proti vůli či za zády soudruhů, jindy za pomoci osvícených komunistů. Do USA jsem letěl v červenci 1969, kdy bylo všechno ještě uvolněné, na podzim už přišli normalizátoři. A to, že jsem tam byl, mně určití soudruzi nemohli 20 let zapomenout. Pokud se týká života, odborného růstu a cestování, byl jsem na tom jako těch ostatních 15 milionů obyvatel.
Kosmonautika slouží jednak k poznání okolního světa, jednak z ní má obyčejný člověk spoustu vedlejších věcí, např. teflonové pánve a dalších věcí. Určitě by se nakonec objevily i bez tlaku raketových konstruktérů, ale později.
17.10.2005 13:48
OTÁZKA:
Dobry den. Zajimalo by me, v jakem stavu je ted rusky kosmicky projekt. Vsichni vi, ze nemaji penize. A ze Cina v podstate cerpa z ruskeho know-how. Vyviji ted rusove nejake nove veci mimo vylepsovani Sujuzu a Progresu?
DaveLM
ODPOVĚĎ:
Ano, Čína čerpá z ruského know-how. Rusové své stroje zdokonalují. Kromě toho chtějí postavit nové plavidlo pro 6 lidí Klipper, ale - jak už jsem psal - shání na ně peníze.
17.10.2005 13:49
OTÁZKA:
Jaký máte názor na výtah do vesmíru?Pomocí speciálních uhlíkových vláken.
Petr
ODPOVĚĎ:
Výtah se blíží ze sféry sci-fi do oblasti technického uvažování. Ale myslím, že dřív než za 50 let nebude realizovatelný - pokud vůbec bude.
17.10.2005 13:51
OTÁZKA:
Zdravim,
jak vidite mozne cesty na nejlibzsi planety (Mars, Venuse) s lidskou posadkou - to se tyka asi ns nejvetsi pravdepodobnosti Marsu. Cesty na Mesic jsou defacot 30 let stare, od te doby tam nkdo nebyl. Neni lepsi zamerit se na "vylety" dal?
david
ODPOVĚĎ:
Myslím, že na Mars by lidé mohli letět okolo roku 2030, možná o něco později. Není vyloučeno, že by tam anebo při zpáteční cestě mohli proletět i okolo Venuše, kde je vražedná atmosféra. Podle mého je návrat na Měsíc určuitou generálkou lidí a techniky pro další delší putování.
17.10.2005 13:52
OTÁZKA:
Dobrý den, jaký je podíl českých vědců na současném kosmickém výzkumu? Vzpomínám si na Magion či některé další družice. Máte přehled, co se děje teď?
Aleš
ODPOVĚĎ:
Zatím další Magiony se nechystají, aspoň o tom nevím. Naši odborníci se podílejí na různých mezinárodních projektech, je toho víc. Ale přiznávám, že v psoledních 2-3 letech jsem neměl čas se tím nějak hlouběji zabývat. Důležité je, že existuje Česká kosmická kancelář, která se snaží tyto práce isnpirovat a kooordinovat. Najdete ji na internetu. Mimochodem, rozcestník na všechny informační kanály je na adrese http://www.kosmo.cz.
17.10.2005 13:55
OTÁZKA:
Pane Pacner, chci se zeptat - je skutecne pravda, ze Gagarin v opilosti plivl do tvare Breznevovi, nacez byl vyloucen z jednotky kosmonautu?
Standa
ODPOVĚĎ:
To jsem četl v jedné knize maďarského novináře, která není moc seriózní. Gagarin nebyl z oddílu kosmonautů vyloučen, naopak 12. 4. měl být jmenován generálem a velitelem výcvikového střediska.
17.10.2005 13:56
OTÁZKA:
Zdravím Vás a děkuji za zajímavé knížky a články. Zajímal by mne Váš názor na cesty turistů do vesmíru. Pomáhá to něčemu?
Karel
ODPOVĚĎ:
Pomáhají vylepšovat kasu Roskosmosu. A také ukazují, že i výpravy lidí nepříliš trénovaných jsiou myslitelné. Sám nejsem jejich příznivcem - zabírají místo v lodích vědcům a dalším odborníkům.
17.10.2005 13:58
OTÁZKA:
Dobry den Chtel , jsem se zeptat , jakou budoucnost ma klasicka "mechanicka kosmonautika" ptam se na casovy horizont i na smer kam se bude ubirat(pohon atp)?. Nebo jestli se smer , treba pudet tam, ktery ted zname jen z teoreticke Fyziky nebo ze sci-fi(energeticke cestovani, at uz prirodni nebo umel deformace prostoru a case, cervi diry ,atp). Dekuji
bobo
ODPOVĚĎ:
Tyhle věci jsou zatím ve stádiu základního výzkumu. těžko mohu cokoliv hádat.
17.10.2005 13:59
OTÁZKA:
Dobrý den,je známo, že na některých ruských i amerických projektech spojených s kosmickým výzkumem spolupracují celé mezinárodní vědecké týmy, umisťují zde aparatury a podobně, a to jistě na normálním tržním principu .Je tomu tak i v případě čínského výzkumu ?
Pavel
ODPOVĚĎ:
Čína dnes vynáší asi 10% komerčních družic, tzn. převážně spojových. O tom, že by na lodích ěn-čou byly nějaké zahraniční vědecké aparatury, nevím. Zato jsem četl o tom, že i na těch prvních bezpilotnáích zkoušeli přístroje pro odposlech cizího rádiového vysílání.
17.10.2005 14:00
předchozí | 1 2 | další |
Upozornění
Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.