Zbrojovka viní USA z nátlaku

  8:36aktualizováno  8:36
Atlantická aliance vybrala konsorcium firem, které má vybudovat systém AGS (Alliance Ground Surveillance), díky němuž se budou sledovat pozemní cíle z letadlových radarů. Jde o jednu z priorit NATO. Kontrakt má být podepsán až v příštím roce.
Aliance rozhodla, že – pokud se něco zásadního nezmění – zakázku za čtyři miliardy eur získá konsorcium TIPS, v němž se sdružily mimo jiné evropská zbrojovka EADS a americká Northrop Grumman.

Rozhodnutí však kritizovala americká zbrojovka Raytheon, která stála v čele konkurenčního konsorcia CTAS. List Financial Times uvedl, že tato společnost obvinila NATO, že příliš podléhá nátlaku Spojených států.

Americká vláda údajně usiluje o to, aby evropským členům aliance vnutila technologii průzkumného letounu J-Stars, který produkuje firma Northrop. Američané se původně neúspěšně pokoušeli prodat Evropanům přímo letouny J-Stars a když se to nezdařilo, společnost se rozhodla vyrábět podobný letoun společně s EADS.

Vítězné konsorcium TIPS hodlá radary umístit v letadlech Airbus A321s a také v bezpilotních letounech Global Hawk. Právě v případě Airbusů však konkurence vidí slabé místo této nabídky, neboť tato letadla nebyla nikdy upravována pro vojenské účely.

„Nabízíme nejúspornější a nejméně riskantní řešení,“ tvrdil už dříve manažer CTAS Jan Orsten, jehož konsorcium by nasadilo kanadské letouny Bombardier Global Express. Raytheon tvrdí, že dosavadní nabídky obou konsorcií nelze brát jako definitivní, neboť šlo pouze o předběžnou studii. Aliance tedy neměla možnost posoudit nabídky se závaznými kritérii.

Postoje Raytheonu, tak jak o nich informoval světový tisk, jsou paradoxní v tom, že americká zbrojovka fakticky varuje Evropany před politickými tlaky USA, které údajně vytlačují do pozadí kvalitu nabídek. Nabídka konsorcia TIPS podle těchto úvah uvrhne celé NATO do technologické závislosti na USA v oblasti letadlových softwarových systémů.

Účast Evropanů i Čechů

Pro řadu Evropanů však bude důležitější záruka účasti evropských firem ve vítězném konsorciu – především největší zbrojovky EADS, ale i italské Galileo Avionica, španělské Indra či francouzské Thales.

Zkrátka by neměli přijít ani Češi, pokud bude vláda ochotna uzavřít příslušnou smlouvu. Základním pravidlem je, že podíl firem z určité země na celkové zakázce by se měl víceméně rovnat příspěvku, který onen stát do projektu vloží. V případě Česka by mělo jít o zhruba miliardu korun.

Komentátoři odborných vojenských médií v zahraničí citují slib konsorcia TIPS, podle něhož by měly zakázky vystačit na čtyři až pět českých firem. Prezident české Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek před časem týdeníku EURO řekl, že šance by mohli využít zvláště zdejší producenti elektroniky, informačních technologií či dodavatelé některých komponentů do letadel.

V této souvislosti se mluví o firmách jako Mesit Přístroje z Uherského hradiště, která by mohla nabídnout zařízení pro datové přenosy, Aeru Vodochody (komponenty letadlových systémů), Tatře Kopřivnice (pozemní část systému AGS), společnosti ICZ (komunikační sítě) či pardubické firmě ERA, která vyrábí pasivní sledovací systémy Věra.

TIPS v Česku bodovalo

V Česku se konsorcium TIPS zapsalo do povědomí odborníků více než konkurenti z CTAS. Ministerstvo obrany to vysvětluje tím, že TIPS buduje kontakty s českým průmyslem už od roku 2000. CTAS vzniklo až v roce 2003 poté, co bylo rozhodnuto o vyhlášení výběrového řízení na dodavatele systému. Se svým projektem seznámilo české firmy až loni na podzim.

Ministerstvo obrany tvrdí, že nelze dát jednoznačnou odpověď na otázku, které konsorcium přichází s výhodnější nabídkou. Nicméně uvádí, že CTAS chce ve větší míře používat technologie a komponenty, které už jsou k dispozici. TIPS navrhuje původnější řešení, což by teoreticky mohlo znamenat větší zapojení výrobců nových.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Ikonický bombardér přistál na Mošnově. Bude lákadlem Dnů NATO

Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti

Na mošnovské letiště dorazili první účastníci letošních Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR. Kromě...

Údery bitevníků či zásah proti teroristovi. Sledujte generálku na Dny NATO

Dny NATO

Přinášíme ucelený a přehledný popis těch největších lákadel, které budou k vidění na víkendových Dnech NATO v Ostravě a...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Armády ČR v Mošnově.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz