Armáda získá unikátní logistické centrum, napojené na leteckou, železniční a silniční dopravní infrastrukturu, protože ostravské letiště s dráhou o délce 3 600 metrů je schopné přijímat i ty největší dopravní letouny. Na letišti by tak souběžně fungoval stávající civilní a nově i vojenský provoz.
Půjde o důležitý signál všem českým občanům i spojencům, že vláda myslí zvýšení výdajů na bezpečnost a obranu vážně, podotkl ministr financí Zbyněk Stanjura. „Není to nový nápad. Pro náš kraj je to skvělá zpráva. Vrací se tam armáda, která tam měla historicky místo,“ řekl k projektu.
Logistické centrum nebude základnou zahraničních jednotek, ale nebojovou základnou Armády ČR. Jednání o logistickém centru začala už za minulé vlády, za tehdejšího ministra obrany Lubomíra Metnara.
Předpokládané náklady na výstavbu logistického centra činí zhruba dvě miliardy korun a zahrnují výstavbu objektů pro personál a pro skladování, zpevnění plochy, dobudování dopravní a inženýrské infrastruktury a oplocení včetně zařízení pro střežení. V plánu je i rekonstrukce přistávací dráhy letiště, ministerstvo financí na to vyčlení potřebné peníze.
Předpokládané zahájení výstavby plánují ministerstvo obrany a armáda na přelomu let 2024–25. Klíčovým prvním krokem má být bezúplatný převod potřebných pozemků ze strany kraje, aby armáda mohla začít přípravné a projektové práce.
Kolik stíhaček a jaké? Experti hledají možnosti pro české vzdušné síly |
Na základně má sloužit až tři sta českých vojáků. Nebude na ní ale dislokován bojový útvar. Armáda počítá s tím, že do centra převelí část praporu podpory nasaditelných sil z Rakovníka o velikosti roty. Část bude převelena, část bude naplněna náborem a současně mají vzniknou nová pracovní místa i pro civilní zaměstnance.
Posílení obrany České republiky
„Děkuji za vstřícnost zástupcům kraje. Cením si i jejich zájem a úsilí o posílení přítomnosti příslušníků Armády ČR v regionu. Logistické centrum bude velkým přínosem jak pro kraj, tak především pro armádu, které podobná schopnost na tak strategickém místě chybí,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.
Projekt posílí obranyschopnost České republiky a nabídne armádě skvělé zázemí v regionu, kam vždycky patřila, vyzdvihl Stanjura. „Vzniknou stovky nových kvalifikovaných pracovních míst,“ dodal.
Zprávu uvítal i bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. „Velmi to podporuji, je to důležitá věc, pro obranu je to klíčové letiště. Armáda se vrátí tam, odkud neměla odcházet,“ řekl pro iDNES.cz.
„Musíme posilovat logistické schopnosti naší armády při obraně českého území,“ zdůraznil Vondra. Volbu Mošnova považuje za nejlepší vojenské letiště, navíc už tam je základní infrastruktura, takže budování základny bude levnější než na zelené louce.
„Česká republika má jednu logistickou základnu de facto v Pardubicích, ale tamní letiště nemá parametry pro přistávání a startování těžkých letadel, to má Mošnov,“ připomněl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Vybudování základny by tak umožnilo spojencům poskytnout ČR zásobování, pokud by země takovou pomoc někdy potřebovala.
„Na druhé straně by bylo možné od nás odesílat pomoc za využití velkokapacitních letadel spojenců,“ řekl. Třetí funkcí pak podle něj může být dočasné využití základny pro předsunutou logistickou podporu případné operace na východním křídle NATO. „Nejcennější přínos vidím v kombinaci logistiky a schopnost přepravy velkého nákladu jak od nás, tak k mám,“ uvedl Šedivý.
Logistická křižovatka i pro spojence
Ministerstvo obrany považuje letiště v Mošnově za výhodné nejen pro navýšení schopností nasazení vlastních sil, ale především pro plnění aliančních závazků ČR jako takzvané „hostitelské země“ (Host Nation Support) pro přijetí zahraničních sil v případě krizové situace.
Spojencům v NATO může podle generála Šedivého nová logistická základna nabídnout v případě potřeby klíčový bod k vytvoření leteckého mostu mezi Západem a Východem. Výhodné je i jeho poloha a napojení na dopravní infrastrukturu.
„Logistické schopnosti jsou v Severoatlantické alianci ve velké poptávce, stejně tak lze předpokládat, že s budoucím rozvojem ozbrojených sil naroste potřeba i skladovacích kapacit. Očekávání NATO v oblasti logistických příspěvků České republiky jsou značné,“ podotýká velvyslanec České republiky při NATO Jakub Landovský.
Ruská agrese vůči Ukrajině je podle něj katalyzátorem obecného úsilí v oblasti obrany. A v případě ruského útoku na některou ze zemí NATO musí Česko plnit své povinnosti.
Česko je na ruském seznamu cílů i bez americké základny, říká generál Pavel |
„V rámci aliančního vnímání východních hrozeb nejsme frontovou zemí, nesousedíme přímo s Ruskem. Budeme prvním týlem, a proto je nesmírně podstatné, abychom měli dobrou logistiku a mohli jsme dostát spojeneckým závazkům při případné obraně aliančního území. Mošnov je strategicky umístěné letiště, které by v tomto mohlo sehrát dobrou úlohu,“ vysvětluje Landovský.
„Z mošnovského letiště se stává moderní dopravní a logistická křižovatka. Je více než zjevné, že vybudováním logistického centra naší armády pomůžeme jejímu dalšímu rozvoji a zvýšení prestiže,“ konstatoval hejtman kraje Ivo Vondrák. Kraj proto armádě nabídl převod pozemků pro zřízení nové základny.
Dalším krokem bude v tuto chvíli podpis memoranda, který zajistí bezúplatný převod pozemků v těsné blízkosti ostravského letiště. Uskutečnit by se měl v průběhu června poté, co memorandu vysloví souhlas výkonné orgány kraje.
Intenzivní jednání o vzniku logistického centra Armády ČR na Letišti Leoše Janáčka Ostrava přitom probíhají už více než rok. Impulz k tomu dalo vedení Moravskoslezského kraje, který dlouhodobě usiluje o přítomnost příslušníků Armády ČR na území regionu. Dosud je v kraji dislokován jen 53. pluk průzkumu a elektronického boje.