Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zahraniční mise vojáků schvalují dvě třetiny Čechů

  18:17
Dvě třetiny Čechů považují vysílání vojáků do zahraničních misí za správné a vnímají jej jako aktivní podíl na zajištění bezpečnosti své země. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu veřejného mínění, který si u agentury Augur nechalo zpracovat ministerstvo obrany.

Čeští vojáci v Kosovu. | foto: Michal Prejzek (KFOR)

Z dnes zveřejněného výzkumu, který probíhal mezi tisícovkou respondentů během listopadu, vyplývá, že česká veřejnost si je dobře vědoma bezpečnostních hrozeb objevujících se i mimo Evropu a následné potřeby se podílet na jejich řešení.

Například téměř tři pětiny respondentů (58,8 %) se domnívají, že konflikt v Iráku má velký vliv na bezpečnostní situaci ve střední Evropě a stejně tak bezpečnost Evropy je ovlivňována i konfliktem či napětím v Afghánistánu (52,8 %).

Většina Čechů (64,3 %) tak považuje nasazení vojáků do zahraničních misí jednak za správné a jednak za potřebné k zajištění bezpečnosti České republiky (58,7 %).

Do zahraničních misí ano, do bojových méně
Jednoznačná podpora veřejnosti se ovšem poněkud rozpadá ve chvíli, kdy dojde na konkrétní typ nebo místo operací. Bezproblémová je podpora nasazení vojáků do mírových misí (77,1 %) a do méně rizikových oblastí (52,4 %).

I když působení Armády ČR na bojových misích v zahraničí považuje za důležité nadpoloviční většina veřejnosti (56 %), tak vojáky by do takové mise poslala už jen necelá polovina Čechů (48,5 %), i když i to je stále více než je těch, kteří by je do bojové mise neposlali vůbec (42,8 %). S vysláním vojáků do vysoce rizikových oblastí souhlasí jen 36,2 % respondentů.

Pokud se podíváme na konkrétní oblasti, kde má česká armáda své vojáky, tak veřejnost schvaluje misi v Kosovu (53 %), menší podporu už má působení v Iráku a Afghánistánu (45, respektive 43 %).

Sedm z deseti dotazovaných si navíc myslí, že se vysíláním vojáků do misí zvyšuje nebezpečí, že se Česká republika stane terčem útoku mezinárodního terorismu (67,8 %).

Češi více souhlasí s členstvím v NATO než EU
Překvapivý výsledek vyplynul ze srovnání souhlasu s členstvím v Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii (EU). Se členstvím v NATO souhlasí 70,7 % obyvatel, se členstvím v EU je to méně, 69,3 %.

Proti členství v NATO je 21,9 % a proti členství v EU dokonce 25,6 % lidí. Za poslední rok tak došlo k mírnému nárůstu podpory členství ČR v NATO, což je mimochodem podle mezinárodního výzkumu Transatlantic Trends stejný případ jako v dalších aliančních zemích.

Češi jsou si také dobře vědomi smyslu zahraničních misí NATO. Nejvíce jich souhlasí s tvrzením, že cílem zahraničních misí NATO je zabránit šíření konfliktu v dané zemi (81,7 %), následuje poskytnutí humanitární pomoci (81,0 %) a předcházení "možnému ohrožení vlastní země v důsledku neřešeného zahraničního konfliktu" (66,6 %).

S podílem Čechů na misích NATO souhlasí 70,4 % respondentů, kteří toto působení vnímají jako závazek vůči Alianci.

Armáda měla obavy o podporu rekonstrukčního týmu
Ministerstvo obrany mělo obavy zejména o podporu veřejnosti, pokud jde o působení v Afghánistánu a v rámci tamních takzvaných provinčních rekonstrukčních týmů (včetně PRT Lógar, který vedou Češi), jichž se účastní i civilní experti.

"Důvodem průzkumu bylo zjistit postoje veřejnosti k působení AČR v zahraničí a k činnosti PRT v Lógaru po tragických událostech, které postihly letos příslušníky AČR v Afghánistánu," uvedl Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva.

Nicméně sedm z deseti respondentů (70,8 %) se domnívá, že činnost provinčních rekonstrukčních týmů je způsob, jak účinně pomoci Afghánistánu a jeho obyvatelstvu.

Většina (58,6 %) se také domnívá, že pomoc civilní sféře bude účinnější, než čistě vojenské řešení konfliktu v Afghánistánu. Více než polovina respondentů (51,2 %) se  ale zároveň obává, že rizika pro civilisty jsou neúměrně vysoká v porovnání s výsledky, kterých v Afghánistánu mohou dosáhnout.

Autoři:
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší

Premium

Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské firmy k rekonstrukcím starších domů. Ty po opravě buď rozprodají na jednotlivé byty, nebo pronajímají.

8. října 2024

ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem

Premium

Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské komunity v Berlíně David Roberts vzpomíná, jak už krátce poté, kdy Izrael přikročil k odvetě, se...

8. října 2024

Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané

Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma nebo jako pokrm na školní sportovní dny, pikniky anebo dlouhé cesty vlakem. Rýžové pyramidky či...

8. října 2024

Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky

Premium

Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase zvedne kvůli zavedené valorizaci. Při obměně auta o ni lidé ale přicházejí a musejí kupovat známku...

8. října 2024

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...