Z extrémního závodu odpadly kvůli zraněním tři týmy. Včetně favoritů

  8:26aktualizováno  22:03
V Jeseníkách v pondělí odstartoval extrémní armádní závod Winter Survival. Tříčlenné vojenské týmy musí během čtyř dnů urazit přes sto kilometrů napříč horskou přírodou s veškerou výbavou pro přežití na zádech, zdolávat skály, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněné a splnit řadu adrenalinových úkolů. První den odpadly hned tři týmy.

Úvodní etapa armádního závodu v zimním přežití vyřadila několik týmů. Potvrdila se tak slova organizátorů, že letošní ročník extrémního závodu napříč Jeseníky bude náročnější než v minulých letech.

Tři družstva, včetně obhájců posledních tří vítězství v řadě ze 7. mechanizované brigády, ze závodu odstoupila kvůli zraněním. „Favorité závodu jsou už mimo hru,“ řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Nejlepší z nejlepších

Loňský ročník potřetí v řadě vyhrálo družstvo 7. mechanizované brigády ve složení Milan Wurst, Ivo Vrba (73. tankový prapor z Přáslavic) a Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice). Všichni už patří mezi zkušené účastníky klání. Dva předchozí ročníky za sebou zase vyhráli vojáci z muniční základny z Týniště nad Orlicí. V letech 2009 a 2010 kralovalo družstvo pořádající Univerzity obrany v Brně.

Skutečnými králi celé historie závodu jsou rakouští vojáci ze školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu. Těm se podařilo vyhrát čtyřikrát po sobě v letech 2004 až 2007.

Zranění se nevyhnula také týmu Vojenské policie z Prahy a družstvu Vojenského oboru FTVS.Další tři týmy během prvního dne hodně bloudily a nestihly některé časové limity. Jejich pokračování v závodě je proto nejasné. Podrobnosti organizátoři závodu zatím nezveřejnili.

Během pondělí si nejlépe vedli vojáci z Agentury logistiky Stará Boleslav, 43. výsadkového praporu z Chrudimi a 14. pluku logistické podpory z Pardubic.

První z osmnácti armádních týmů začaly vyrážet na trať první etapy čtyřdenního závodu, který co do obtížnosti a komplexnosti pravděpodobně nemá obdoby, před osmou ráno.

Na závodníky zrychlený přesun na lyžích od Ovčárny přes Červenohorské sedlo, Keprník, Šerák do lyžařského areálu Ramzová. Součástí přesunu budou měřené terénní sjezdy včetně toho závěrečného na sjezdovce v Ramzové.

„Hřebenovku jsme zvládli bez větších obtíží. Hodně ale foukalo na Keprníku. Závěrečný sjezd byl parádním svezením,“ zhodnotil první část přesunu Tomáš Pňáček z družstva Univerzity obrany.

Odpoledne pak byly na programu bojové střelby z pistole na střelnici v Adolfovicích u Bělé pod Pradědem. Na zasněžených pláních pak museli vojáci zvládnout paměťový orientační běh za použití ortofotomapy.

„Hned první den tak v ideálním případě týmy urazily asi 40 kilometrů,“ konstatoval Pazdera.

Kromě domácích týmů z nejrůznějších armádních jednotek se na start postavila také družstva z Belgie, Polska, Slovenska a poprvé také z Ukrajiny. Jde o výsadkáře z Žytomyru.

„Na poslední chvíli se ze závodu ale omluvilo družstvo z Rakouska,“ konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která každoročně unikátní klání v Jeseníkách pořádá.

Fotografie

Armádní závod Winter Survival v Jeseníkách
Armádní závod Winter Survival v Jeseníkách
Armádní závod Winter Survival v Jeseníkách
Armádní závod Winter Survival v Jeseníkách

Dvě noci stráví venku ve sněhu. Stany nejsou povoleny. S kompletní výbavou pro přežití na zádech a na lyžích se budou pohybovat po hřebenech Jeseníků až do středy.

Čeká je zdolávání skalních stěn, překonávání říčních roklí a lanových mostů, ale také záchrana zraněného, střelba z útočné pušky BREN nebo odminovávání mostu. Závod vyvrcholí ve čtvrtek sjezdem v neupraveném terénu a simulovanou likvidací pozorovatelny nepřítele.

„Soutěž dokonale prověří vaši fyzickou zdatnost a psychickou odolnost. Budete muset prokázat nejen vysokou úroveň schopností a dovedností ze speciální tělesné přípravy a vojenského výcviku, ale také pevnou osobní vůli a smysl pro týmovou spolupráci,“ řekl účastníkům při nedělním slavnostním zahájení generál Ladislav Košner.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Čínská armáda cvičí v Německu. Bundeswehr trénuje zdravotníky na mise OSN

Čínští armádní zdravotníci na cvičení v Německu

Je to první takové cvičení čínské armády v Evropě. Byť jde o armádní lékaře a zdravotníky. V bavorském Feldkirchenu se...

Válku s Íránem nechceme, ujistil šéf Pentagonu spojence z NATO

Úřadující americký ministr obrany Mark Esper

Úřadující americký ministr obrany Mark Esper ujistil spojence z NATO, že si USA nepřejí válku s Íránem. Od Aliance...

První dodávka raket z Ruska. Turecko pořizuje S-400 navzdory spojencům

Odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Na leteckou základnu Mürted u Ankary dorazila první část dodávky ruského protivzdušného raketového systému S-400....

Najdete na iDNES.cz