Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Písečná kočka, liška, gepard. Kdo dodá útočná vozidla pro výsadkáře?

  10:52
Jaké lehké útočné vozy by mohli dostat vojáci 43. výsadkového pluku z Chrudimi? Ministerstvo obrany dokončilo průzkum trhu pro nákup až stovky vozů. U nově budované jednotky okamžité reakce mají nahradit dosluhující vozy „Kajman". A nabídka je široká. Od militarizovaných civilních vozů až po skutečně bojové speciály.

Chrudimští výsadkáři na cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump na západě Polska (18. června 2015) | foto: SHAPE

Chrudimský výsadkový pluk doplňuje dosavadní „lehčí a expediční“ 4. brigádu rychlého nasazení z Žatce a „těžkou“ teritoriální 7. mechanizovanou brigádu z Hranic.

Má představovat sílu okamžité reakce, tedy být schopen v krátké době vyrazit kamkoliv a na jakoukoliv operaci.

Tomu odpovídají i úkoly, které má nový pluk plnit. Od vzdušných výsadkových operací a akcí v týlu nepřítele, přes zdržovací boj, záchranu pilotů, léčky a přepadové operace až po záchranu například českých občanů, kteří kvůli válečnému konfliktu uváznou v cizí zemi.

Kompletně připravený, tedy plných operačních schopností, má pluk být v lednu 2026. A do té doby musí výsadkáři dostat nové vybavení včetně vozidel.

Základní bojovou platformu mají tvořit lehká útočná vozidla nad 3,5 tuny. Obrana chce koupit až 100 takových vozidel. Nahradit mají vozy Land Rover 130 „Kajman“, které chrudimští výsadkáři používají od roku 2009 ve třech zbraňových verzích. Každý vůz má vepředu lehký kulomet a ve věži pak může být druhý lehký kulomet, nebo granátomet a nebo těžký kulomet.

Tři kategorie

Ministerstvo obrany chce v řádu jednotek miliard korun pro jednotku pořídit hned tři kategorie nových taktických vozidel. 

  • Ultralehká výsadková vozidla do 1 tuny (UVV) v podobě čtyřkolek či šestikolek přepravitelných vrtulníky
  • Lehká výsadková vozidla do 3,5 tuny (LVV) bez zbraňových systémů přepravitelných letouny CASA
  • Lehká útočná vozidla nad 3,5 tuny (LÚV) s lafetovanou výzbrojí.

Vozy slouží především k přepravě výsadkářů a jejich palebné podpoře při doprovodech konvojů, při hlídkování nebo při aeromobilních operacích. Osvědčené stroje však už nezadržitelně stárnou a dávno nevyhovují dnešním potřebám moderní výsadkové jednotky. Především s ohledem na ochranu posádky, spojení nebo co se týká užitných vlastností.

Vojáky chrání jen před výbuchem protipěchotní miny a zepředu mají ochranný štít proti lehkým zbraním. To však v dnešní době a vzhledem ke spektru úkolů jednotky rozhodně nestačí. Stejně tak náklad v podobě výstroje a výzbroje šestičlenného družstva se postupem let výrazně proměnil.

Nové vozy nabízí tucet firem

„Hledáme vozidlo, které převyšuje Kajmana především v balistické ochraně posádky a komunikačních systémech, které jsou dnes už prakticky nepoužitelné,“ konstatoval zástupce velitele chrudimského pluku Ivo Zelinka.

Nová vozidla tak mají uvézt celé družstvo (6+1), kompletní výzbroj a výstroj vojáků a stejně tak i větší množství munice, paliva a vody pro delší mise. Zároveň by měla mít moderní komunikační a velitelské systémy a datové spojení, nově také boční pancéřování, které odolá kulometné munici a odolnou spodní část, která ochrání posádku výbuchem protitankové miny. 

Přepravitelná by měla být středními transportními stroji typu Hercules. Sloužit mají vojákům asi 20 let.

Životnost současných „Kajmanů“ skončí někdy v roce 2025. K jejich výměně by tak stejně muselo dojít. Nehledě na jednu z velkých bolestí - spojení není kompatibilní s NATO a čeští vojáci tak ve vozidle nejsou schopni utajeného spojení v rámci alianční sítě.

Ministerstvo obrany loni v rámci průzkumu trhu na nákup nových lehkých útočných vozidel oslovilo 20 firem. Průzkum probíhal od března až do listopadu. Nabídku na dodávky ministerstvu zaslalo 12 společností, které nabídly hned 14 různých platforem.

Svolení s uvedením zájmu a nabídky však má ministerstvo zatím jen od pěti firem. „Další společnosti se doposud nevyjádřily, nebo neposkytly povolení zveřejnit informaci o jejich účasti nebo jméno navržené platformy. Není proto možné zveřejnit úplný seznam účastníků,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

I tak je nabídka poměrně velmi pestrá.

Izraelský SandCat

Tuzemská společnost Excalibur Army, patřící do holdingu CSG, nabízí pro výsadkáře speciální platformu SandCat izraelského výrobce Plasan. Vozidla jsou postavena na komerčním podvozku vozu Ford řady F. 

Od roku 2004 firma dodala přes 700 vozidel minimálně 16 uživatelům v 15 zemích. Od policejních jednotek, přes bezpečnostní služby až po speciální síly. V současnosti nabízí firma 4. generaci vozidla s celou škálou možných nástaveb včetně například keramické a kevlarové ochrany podle požadavků zákazníka.

Eagle ze Švýcarska

Evropská divize amerického výrobce GDELS (General Dynamics European Land System) nabízí osvědčené vozidlo Eagle švýcarského výrobce MOWAG, který pod společnost patří. Vozidla první generace využívala podvozek stroje Humvee. Nástavby podle přání zákazníka nyní výrobce nabízí na vlastní platformě 4x4 nebo 6x6. Slouží ve švýcarské, německé nebo dánské armádě.

Nástupce Humvee

Americký průmyslový obr Oshkosh nabízí pro české výsadkáře unikátní platformu Joint Light Tactical Vehicle (JLTV), která pro příští desetiletí nahradí v amerických ozbrojených silách legendární vozidla Humvee. Americká armáda a námořní pěchota objednaly přes 50 tisíc těchto vozů.

Vývoj trval deset let a firma nabízí celou řadu variant na podvozku využívající patentovaný systém nezávislého zavěšení kol. Cena základního vozidla je zhruba 250 tisíc dolarů, tedy 5,3 milionu korun.

Ajban z Emirátů

Výrobce Nimr Automotive ze Spojených arabských emirátů nabízí svou platformu SOV Mk2. V České republice kooperuje se státním podnikem VOP Nový Jičín.

Vozidlo pro speciální operace a průzkumné mise využívá otevřenou architekturu založenou na víceúčelovém vozidle Ajban. Ve výzbroji stroje mají ozbrojené složky SAE a v různých variantách slouží také v Libyi, Alžírsku, Jordánsku nebo Libanonu.

Francouzský Venpir

Firma Soframe patří mezi francouzské specialisty na výrobu a úpravy kolových Vozidel pro ozbrojené a bezpečnostní služby. Pro české výsadkáře nabízí vlastní platformu Venpir vyvinutou pro speciální síly na podvozku standardního nákladního vozu. Vozidlo firma poprvé představila v roce 2016.

Gepard a další kandidáti

A to jsou zatím všichni možní kandidáti, od kterých má ministerstvo souhlas se zveřejněním. O dalších lze tedy zatím jen spekulovat. Obecně se má za to, že na světě existují tři čtyři špičkoví výrobci speciálů přímo pro výsadkové a zvláštní jednotky. Cena za vozy je samozřejmě z vyšší cenové kategorie.

Výsadkové či speciální jednotky ale velmi často používají vozy, které jsou militarizovanými - důkladně přestavěnými deriváty terénních a užitkových automobilů, především značek Land Rover, HMMWV, Mercedes-Benz G, Ford série F nebo Toyota.

Právě na platformě Toyoty staví vozy například legendární britská společnost Jankel

Mezi špičkové dodavatele speciálních vozidel patří také česká firma Dajbych. Ta už před časem pro výsadkáře uvedla vozidlo Gepard, taktéž na platformě Toyota Land Cruiser. I když firma nefiguruje na seznamu těch firem, které daly ministerstvu souhlas se zveřejněním, má se zato, že tam nechybí. Gepard byl totiž přímo vyvinut a vyroben jako možná náhrada za současné vozidlo Kajman.

Podle vojenského experta Lukáše Visingra by pro výsadkový pluk přímo nabízela vozidla právě na platformě Toyoty.

„Land Cruiser je v provozu maximálně osvědčená a mimořádně odolná platforma, navíc po celém světě rozšířená, což usnadňuje údržbu a opravy při nasazení v zahraničí. Pro Armádu ČR by tam navíc existoval vedlejší přínos v podobě technické příbuznosti s vozidlem Toyota Hilux, které si vojáci loni zvolili jako nový terénní vůz,“ uvedl.

Pro takové řešení hovoří také především prakticky celosvětové servisní zajištění. A zajímavé by podle něj bylo využití šestikolové varianty, která nabízí nosnost kolem tří tun, takže uveze i těžší náklady či silnější zbraně.

Česko-slovenský Zetor Engineering zase představil projekt Fox na platformě Mercedesu G. Na té rovněž staví své speciály například nizozemská společnost Defenture, jejíž vozy ve velkém používají nizozemské speciální síly.

Francouzský Arquus, dříve divize Renault Trucks vlastněná švédským Volvem, zase vyrábí pro výsadkové či policejní zásahové jednotky v několika modifikacích speciály Sherpa. Slouží v řadě zemí po celém světě.

Vlastní platformu Perun má další český výrobce SVOS z Přelouče.

A co se týká opravdových konstrukčních speciálů nelze nezmínit předního britského výrobce Supacat, který dodává vozidla zvláštním jednotkám v USA, Británii, Austrálii, Norsku nebo Dánsku.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Krejčířová zastavila prodej slavné vily, nová majitelka už přitom zaplatila

Premium Vše se zdálo jasné: známou vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích koupila v dražbě na osmý pokus...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejtěžší hřích. Západ začíná litovat, že Ukrajině slíbil členství v NATO

Premium Máme se stále ještě tvářit, že Ukrajina skutečně má šanci na vstup do NATO? Nebo by měla vyhlásit neutralitu? Alianční...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Co udělá Putin? Jeho čas na seriózní diplomacii se krátí, tvrdí analytici

Pondělní rusko-americké rozhovory v Ženevě ani středeční schůzka NATO-Rusko žádné hmatatelné prolomení napětí...

Riziko konfliktu je reálné, varuje NATO. Moskvě předloží písemné návrhy

Severoatlantická aliance je připravena se znovu sejít s ruskými představiteli a předložit písemné návrhy k řešení...

Američané svěřili letadlovou loď pod velení NATO. Poprvé od studené války

Pentagon převedl americkou letadlovou loď USS Harry S. Truman, plavící se ve Středomoří, pod velení NATO. Stalo se tak...

Česko daruje Ukrajině dělostřeleckou munici a podpoří sankce vůči Rusku

Česko chce darovat Ukrajině dělostřeleckou munici, oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Dodávky chce...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...