Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Česko se ve výdajích na obranu polepšilo. Přesto je v NATO sedmé od konce

  11:19
Země NATO včetně Česka dál pokračují ve zvyšování výdajů na obranu. Šestým rokem po sobě od ruské anexe Krymu, která zapůsobila jako budíček po letech škrtů. Česká republika si v meziročním srovnání polepšila, přesto mezi spojenci zůstává sedmá od konce.

Výdaje na obranu zemí NATO vyjádřené procentem z HDP každé země. Česko je sedmé od konce. Chybí Island, který armádu v pravém slova smyslu nemá. | foto: NATO

Dohodnutá dvě procenta HDP (hrubého domácího produktu) dává na obranu už 11 členských zemí, zatímco v roce 2014 to byly pouze tři. Vyplývá to z pravidelné výroční zprávy za loňský rok, kterou v úterý zveřejnil šéf NATO Jens Stoltenberg.

Další státy jsou velmi blízko. Země přitom zvýšily své výdaje na obranu navzdory tomu, že se potýkaly s hospodářskými dopady koronavirové pandemie. 

„Aliance byla stejně jako zbytek světa zasažena pandemií covid-19. Virus nejenže ohrozil naše společnosti a ekonomiky, ale také zvýšil existující bezpečnostní trendy a napětí,“ upozornil Stoltenberg s tím, že prioritou zůstává, aby se na tomto pozadí zdravotní krize neproměnila v bezpečnostní krizi. A právě kvůli tomu je podle jeho slov klíčové tempo investic do obrany zachovat.

Česko i přes prokazatelně zvyšující se obranný rozpočet a nově podepsané nákupy moderní techniky meziročně svou pozici mezi ostatními spojenci zlepšilo jen mírně. Před rokem mu patřila pátá příčka od konce, letos je to sedmá od konce, když výdaje na obranu představují zhruba jen 1,34 procenta HDP.

Horší z třicítky spojenců jsou už jen Albánie, Severní Makedonie, Španělsko, Slovinsko, Belgie a Lucembursko. A mimo statistiky stojí pochopitelně Island, který armádu v pravém slova smyslu nemá.

Zveřejněná souhrnná data Aliance za loňský rok sice nesou poznámku, že jde o „předpoklad“ a upřesněné údaje centrála NATO zveřejňuje s odstupem několika měsíců, obvykle však jde jen o „kosmetické“ úpravy.

NATO nás chrání, míní tři čtvrtiny Čechů. Od vstupu uplynulo 22 let

Česká republika je v tomto ohledu nejhorší i mezi svými nejbližšími v rámci Visegrádské čtyřky. Polsko investuje masivně do obrany už roky a dosahuje hranice 2,31 procenta HDP.

Následuje Slovensko, jehož výdaje i v souvislosti s poklesem HDP způsobeným krizí stouply přesně na 2 procenta, a Maďarsko (1,85 procenta).

Česko se zavázalo, že dvouprocentní hranice dosáhne do roku 2024. Vláda s takovým cílem stále počítá. Ministerstvo obrany mělo letos hospodařit s částkou 85,4 miliardy korun, komunisté ale při schvalování státního rozpočtu nechali 10 miliard škrtnout a přes ujištění premiéra Andreje Babiše se obraně vrátila zatím jen polovina. K dispozici tak má mít letos 80,5 miliardy.

Významně blíže aliančním kritériím je Česká republika ohledně struktury výdajů na obranu, především pak investic do modernizace techniky. Ty by měly v ideálním případě dosahovat 20 procent z celkového obranného rozpočtu. Česku sice patří deváté místo od konce, ale od roku 2014 zvýšilo tento podíl ze zhruba šesti procent na 17.

Naproti tomu například Řecko, které jako jedna z mála zemí 2 procenta HDP na obranu dlouhodobě dává a za loňský rok je v tomto ohledu (2,68 procenta) dokonce druhé nejlepší za USA, investuje do modernizace jen 12 procent ze svého obranného rozpočtu a přes 75 procent výdajů armáda řecká armáda takzvaně „projí“.

Spravedlivé sdílení nákladů zůstává cílem

Kolik peněz ročně která země vydá na obranu, je jedním z hlavních kritérií, jež se v NATO používají pro posouzení, jak rovnoměrně spojenci sdílejí závazek kolektivního zajištění obrany. Toto kritérium také může ukázat na takzvané „černé pasažéry“ – tedy ty země, jež využívají bezpečnostních garancí plynoucích z členství v NATO, ale do své obrany odpovídajícím způsobem neinvestují.

„Nejprve musíme posílit jednotu mezi Evropou a Severní Amerikou, která vychází z našeho slibu bránit se navzájem. Proto musíme posílit náš závazek k naší kolektivní obraně a společně financovat větší odstrašování a obranu teritoria NATO,“ prohlásil Stoltenberg s odkazem na změnu ve vedení USA, kde po čtyřech letech vlády Donalda Trumpa velmi kritického k Alianci převzal moc Joe Biden naznačující vstřícnější přístup k partnerům.

Kdo v NATO vydává na obranu nejvíce? A jsou to opravdu USA?

Přestože je měřítko výše obranných výdajů či jejich různých podílů značně zjednodušující, je prozatím jediné, na němž se spojenci shodnou – a které nějaké srovnání umožňuje.

V tomto ohledu stále platí, že daleko nejvíce na obranu v rámci NATO dávají Spojené státy. Americké obranné výdaje tvoří 71 procent výdajů celé Aliance. Při srovnání poměru výdajů na obranu k HDP se však pomyslné nůžky mezi USA a zbytkem spojenců už nerozevírají tak dramaticky, když se USA podílejí na celkových výdajích 53 procenty.

„Silné transatlantické pouto je základním kamenem naší bezpečnosti a jediným způsobem, jak se vypořádat s velkými výzvami, včetně agresivních akcí Ruska, mezinárodního terorismu, sofistikovanějších kybernetických útoků, vzestupu Číny, rušivých technologií a bezpečnostních dopadů změn klimatu,“ dodal Stoltenberg.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Tragédie na jezu: dva muži šli zachraňovat kamaráda, zemřeli všichni tři

Na splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek odpoledne topili tři muži. Kamarádi dva z vody vytáhli a oživovali je....

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemanovy hyeny. Je to projev nejhlubšího úpadku, řekl Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil označil ve čtvrtek za projev nejhlubšího úpadku, když se prezident Miloš Zeman opět...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Musíme být rychlí nebo rychlejší než ruská vojska, nabádá generál Hodges

Schopnost rychle přesouvat vojenské jednotky napříč Evropou je základním předpokladem k odstrašení a vyhnutí se...

Dny NATO letos počítají se čtyřmi scénáři. Jasno má být do prázdnin

Unikátní záběry, rozhovory s účastníky, pohled do zákulisí i plány do budoucna nabídl výroční speciál Dnů NATO v...

Chceme oživit Alianci, i s Tureckem, slíbil Blinken spojencům

USA chtějí obnovit partnerství s evropskými spojenci a oživit Severoatlantickou alianci. Při své první návštěvě v sídle...

Dny NATO slaví 20 let. Výroční speciál sledujte živě v pátek na iDNES

Velikonoční výroční speciál připravují na pátek 2. dubna organizátoři Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Akce...

Obchodní prostor v OC Grand Pardubice
Obchodní prostor v OC Grand Pardubice

náměstí Republiky, Pardubice - Zelené Předměstí
12 000 Kč/měsíc

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...