Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 26. ledna 2020 Zora

Armáda dostane nové vrtulníky, smlouvu o nákupu podepsal ministr Metnar

  15:01aktualizováno  21:25
Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek podepsal ve Washingtonu smlouvu na nákup tuctu nových bojových vrtulníků pro českou armádu. Za osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper zaplatí Česko 14,6 miliardy korun bez daně. Výběr nových vrtulníků trval pět let. První stroje dostanou vojáci v roce 2023.

„Akceptovali jsme americkou nabídku mezivládní dohody na nákup 8 víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a 4 bitevních AH-1Z Viper a dnes jsme celý kontrakt dovedli do úspěšného konce,“ oznámil po jednání Metnar (za ANO).

Nákup označil za významný milník v česko-amerických vztazích. „Do konce roku 2023 budou nové vrtulníky ve výzbroji naší armády. Získáme moderní a v praxi vyzkoušené stroje, zvýšíme bojeschopnost a současně snížíme závislost na ruské technice,” dodal.

Fotogalerie

Ve Washingtonu se ve čtvrtek večer středoevropského času setkal se svým americkým protějškem Markem Esperem. Kromě rozhovoru o bilaterální i alianční spolupráci s ohledem především na působení v zahraniční misi v Afghánistánu byl klíčovým tématem schůzky právě podpis mezivládní dohody o pořízení dvanácti nových vrtulníků.

„Jsme rádi, že se Česká republika rozhodla pro naše vrtulníky. Zvyšuje to její schopnosti i interoperabilitu v rámci NATO,“ sdělil Mark Esper.

Nákup na základě dohody vláda–vláda má zaručit, že dodávky budou uskutečněny za stejných finančních podmínek, jako by je nakupovala sama americká armáda.

Nové vrtulníky mají nahradit dosluhující bitevníky Mi-24/35 ruské výroby. Armáda se tak chce postupně začít zbavovat závislosti na ruské technice, která je konkrétně u vrtulníkového letectva značná. „Nesmíme zaspat, závislost na ruské technice je neúnosná a modernizace nevyhnutelná,“ konstatoval před časem velitel Vzdušných sil Petr Hromek.

Velení armády počítá, že nové vrtulníky po vyškolení pilotů a personálu bude v případě potřeby nasazovat do misí a operací.

“Z hlediska našeho vrtulníkového letectva je to rozhodující krok do 21. století. V podobě systému H-1 získává armáda nové schopnosti včetně technologií. V budoucnu počítáme i s nasazením nových vrtulníků do zahraničních misí,“ řekl náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

Požadavky české armády

 • Posádka: dva piloti, jeden palubní střelec a jeden technik. K tomu musí přepravit minimálně 8 vojáků
 • Životnost strojů 25 až 30 let
 • Plnění úkolů ve dne i v noci
 • Výzbroj: kanon nebo kulomet ovládaným pilotem a kulomet ovládaný palubním střelcem, řízené střely vzduch–země a neřízené rakety
 • Určení: palebná podpora jednotek, ozbrojený doprovod transportních vrtulníků, podpora speciálních operací, působení proti pomalu a nízko letícím cílům, pátrací služba, záchranná služba, bojová záchrana osob, odsun raněných, taktické výsadky a v případě potřeby nasazení ve prospěch Integrovaného záchranného systému například při povodních.

Pozn: týká se víceúčelových strojů

České Vzdušné síly mají ve výzbroji zhruba padesát vrtulníků různých typů. Armáda se dlouhé roky opírala a ještě chvíli opírat bude o vrtulníky sovětské, resp. ruské výroby – dopravní Mi-8 (3 stroje), víceúčelové transportní Mi-17 (5 strojů) a modernější Mi-171Š (15 strojů, část modernizovaná) a bitevní Mi-24/35 (16 strojů). Kromě toho provozuje také pátrací a zdravotnické W-3A Sokol polské výroby.

To s sebou nese potíže při servisu, údržbě, dodávkách náhradních dílů nebo při takzvané interoperabilitě v rámci NATO, tedy při spolupráci se spojenci.

Zatímco prakticky všechny transportní Mi-17 doslouží přibližně v období let 2024 až 2026 po více než pětatřiceti letech provozu, u modernějších Mi-171Š se předpokládá, že mohou létat minimálně do roku 2035. Bitevníky Mi-24/35 pak mají díky probíhajícím generálním opravám odejít do „důchodu“ někdy v letech 2025 až 2027. Nějakou dobu je tak armáda bude provozovat souběžně s novými americkými stroji.

Osvědčené stroje pro mariňáky

Čeští vojáci získají bojem prověřené stroje. Jejich primární určení pro „americkou námořní pěchotu“ je dostatečnou zárukou. Víceúčelový UH-1Y Venom patří do takzvané linie vrtulníků „Huey“, sahající k jeho předchozím modelům nasazeným v bojových akcích ve Vietnamu.

Dvoumotorový střední vrtulník je následovník slavného UH-1 Iroquois. Americká námořní pěchota si objednala celkem 160 těchto nejnovějších strojů. Bojová nasazení už prodělal od roku 2008 při operacích v Iráku a v Afghánistánu.

Bitevní Stroj AH-1Z Viper je rovněž v bojích osvědčeným nejmodernějším potomkem legendárního AH-1 Cobra, prvního specializovaného bitevního vrtulníku v historii, který během vietnamské války v podstatě definoval tuto kategorii techniky.

UH-1Y Venom

 • Uživatel: USA
 • Určení: víceúčelový
 • Výrobce: Bell Helicopter
 • Ve službě: od 2008
 • Vyrobeno kusů: +100
 • Posádka: 2 piloti
 • Užitečné zatěž: 3 t
 • Max. hmotnost: 8,4 t
 • Max. rychlost: 314 km/h
 • Cest. rychlost: 272 km/h
 • Akční rádius: 220 km
 • Dostup: +6000 m
 • Stoupavost: >12,8 m/s
 • Výzbroj: 2x kulomet, neřízené střely vzduch-země, rakety s laserovým naváděním

Oba stroje z dílen amerického výrobce Bell jsou prakticky „dvojčata“. Viper a Venom mají totiž 85 % stejných dílů, a to výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a provozní zázemí. Díky velmi podobné avionice mohou posádky UH-1Y i AH-1Z využívat i stejný letový simulátor.

Součástí kontraktu má být kromě samotných vrtulníků také vybavení zbraňovými systémy, munice, údržba a zaškolení a výcvik personálu. Otázkou zatím zůstává, jak bude zbraňový balíček vypadat. To se týká například počtu řízených protitankových střel Hellfire v ceně zhruba 100 tisíc dolarů za kus.

Ve výzbroji mají být též letecké kulomety ráže 7,62 mm, kulomety ráže 12,7 mm, neřízené rakety vzduch–země, řízené rakety vzduch–země se schopností laserového navádění, letecké kanony ráže 20 mm a možnost použití protiletadlových řízených střel.

„Pokud má armáda ambice používat vrtulníky primárně pro vojenské účely například v bojových zónách a při obraně, pak je logické, že by se měla přiklonit ke stroji, který je primárně navrhován a konstruován jako vojenský,“ konstatoval letecký odborník Jan Čadil, šéfredaktor magazínu Letectví & kosmonautika.

AH-1Z Viper

 • Uživatel: USA, objednávky mají Bahrajn a Pákistán
 • Určení: bitevní
 • Výrobce: Bell Helicopter
 • Ve službě: od 2008
 • Vyrobeno kusů: 52
 • Posádka: 2 piloti
 • Užitečná zátěž: 2,6 t
 • Max. hmotnost: 8,4 t
 • Max. rychlost: 370 km/h
 • Cest. rychlost: 257 km/h
 • Akční rádius: 242 km
 • Dostup: +6000 m
 • Stoupavost: 14,2 m/s
 • Výzbroj: automatický kanón, 6 závěsníků pro rakety vzduch–vzduch, 76 neřízených střel vzduch–země nebo 28 laserem naváděných střel vzduch-země nebo 16 řízených protitankových střel nebo 16 řízených protilodních střel nebo zapálné pumy

Upozornil, že v budoucích letech bude muset armáda začít uvažovat o obměně transportních a záchranných vrtulníků. I vojenské však zvládnou civilní úkoly, když je například potřeba někoho evakuovat při povodních ze střechy domu nebo pomoci s hašením lesního požáru.

Obchod otevírá dveře českým firmám

Experti ale upozorňují, že by s nákupem tuctu strojů mělo jít jen prvotní fází, úplný začátek přezbrojení, neboť osm víceúčelových a čtyři bitevní vrtulníky armádě stačit nebudou. Finální stav by tak příštích letech měl znamenat zhruba tucet strojů od každého z obou typů. Později by tak logicky mělo dojít k dalšímu kontraktu v obráceném gardu – čtyři víceúčelové a osm bitevních.

Již nyní je jisté, že do první zakázky bude významně zapojen český obranný průmysl. Minimálně 30 procent z ceny kontraktu by měly na subdodávkách dostat české firmy. Podle ministra Metnara to bude zřejmě o něco více. Konkrétní podobu účasti zatím ministerstvo obrany neuvedlo.

Ale například státní podnik LOM Praha zajišťuje pro armádu servis v současné době používaných vrtulníků, Ray Service se specializuje na výrobu kabeláže pro sofistikované přístroje, Aero Vodochody v minulosti například vyrábělo kokpity pro vrtulníky Black Hawk a společnost VR Group se zase zabývá výcvikem či výrobou simulátorů.

Účast na takové zakázce pak českým výrobcům otevírá dveře pro napojení na jinak nepříliš otevřený americký zbrojní a technologický trh v rámci dodavatelských řetězců.

Autor: natoaktual.cz
 • Nejčtenější

Ve Wu-chanu lidé kolabují v ulicích. Nová nemocnice musí stát do šesti dnů

Lidé omdlévající na ulici, přeplněné nemocnice a těla zesnulých ležící na chodbách. Kvůli nebezpečnému koronaviru už v...

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček se po třinácti letech rozvádí

Manželství místopředsedy vlády, ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka končí. „Ano, mohu potvrdit, že jsme společně s...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

 • Další z rubriky

Bojové letouny z Česka budou pro Senegal skokem do nové dimenze

Definitivní podoba kontraktu na prodej čtyř nových letounů L-39NG z Aera do západoafrického Senegalu je na spadnutí....

Armáda chystá nákup bojových dronů a buduje novou speciální jednotku

Velení armády s ministerstvem obrany intenzivně připravují nákup nových průzkumných a bojových dronů, které bude možné...

Severní Makedonie je krůček od NATO. Třicátého člena brzdí jen Španělsko

Severní Makedonii schází k plnohodnotnému členství v NATO už jen poslední pomyslný krůček. Přístupové protokoly...

Vojenská rozvědka spustila satelitní centrum. Ve hře je i vlastní družice

Pro českou armádu, spojence z NATO, ale také integrovaný záchranný systém má sloužit nové národní satelitní centrum,...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.

Najdete na iDNES.cz