Americká majorka Eden s českými vojáky v afghánském Bagrámu

Americká majorka Eden s českými vojáky v afghánském Bagrámu | foto: Armáda ČR

Psí majorka a toulavé štěně rozptylují vojáky v Afghánistánu

  • 31
Českým vojákům, kteří střeží koaliční základnu v afghánském Bagrámu, pomáhá rozptylovat stres a stereotyp speciální pes americké armády. Jde o fenku maďarského ohaře, která se v rámci amerických tradic dokonce pyšní skutečnou hodností majora.

Fenka Eden patří mezi takzvané "combat stress dogs", tedy ve volném překladu protistresové psy.

Češi v Bagrámu

V afghánském Bagrámu působí od listopadu 2013 na 150 českých vojáků. Jednotka má na starost ochranu základny i 15km pásu kolem ní. Jádro v pořadí druhé strážní jednotky tvoří příslušníci 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a z Chrudimi.
"Americká" základna Bagrám patří mezi nejdůležitější spojenecké základny v Afghánistánu. Leží asi 40 km severně od Kábulu v provincii Parván, je jednou jednou z největších v zemi. Dominuje jí letiště s dvěma drahami, které umožňují přistání i těch největších letadel. Bagrám je tak naprosto klíčovým střediskem pro logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství.
Při sebevražedném útoku Talibanu počátkem července zemřelo u Bagrámu pět českých vojáků (vše o tragické události v souhrnu zde).

Ti jsou na rozdíl od ostatních služebních psů, cvičených na hledání výbušnin nebo k hlídkování, určeni pro svou výjimečnou přítulnost ke hrám a mazlení, aby pomohli vojáky v misi rozptýlit.

Se svými psovody cestují po základnách po celém Afghánistánu a pomáhají vojákům prostřednictvím takzvané canisterapie na chvíli zapomenout na každodenní povinnosti.

Eden však není jediným psím zpestřením, se kterým se čeští vojáci v Bagrámu a okolí setkali. Při patrolách čeští vojáci občas zajíždí k jednání s představiteli Afghánské národní armády na jejich základnu poblíž Bagrámu. Během jednoho takového jednání se k nim připojilo malé toulavé štěně a chtělo si hrát.

"Pokaždé, když jsme pak jeli na toto místo, brávali jsme pro něj s sebou pamlsky na přilepšenou. Znalí místních poměrů víme, že místní psi často nemívají právě veselý osud," popsal četař Tomáš S. Podle Koránu je totiž pes nečisté zvíře, protože ho tak označil prorok Mohamed.

Útoky na Bagrám

Počet útoků na základnu Bagrám v provincii Parván v Afghánistánu, kde slouží čeští vojáci, se v červenci zvýšil, uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. V letním období se intenzita útoků na koaliční jednotky stupňuje pravidelně. Povstalecké jednotky totiž mohou být zásobovány přes vysokohorské průsmyky ze sousedního Pákistánu, které přes zimu zapadají sněhem. Část ozbrojenců se proto na zimu stáhne a situace se zpravidla zklidní.

Postupně se pak vojákům v hlavách zrodil nápad, že by "Míšu", jak psa pojmenovali, dostali z bídných podmínek pryč. "Když nám ji dokonce afghánští vojáci nabídli s tím, že ji nechtějí, bylo rozhodnuto," uvedl Tomáš S.

Zbývalo pak už jen najít způsob. V Afghánistánu již funguje několik organizací z USA a Evropy, které se přímo zabývají zlepšováním podmínek života místních domácích zvířat. Jednu takovou společnost čeští vojáci kontaktovali.

Štěně našlo nový domov

V současnosti už je Míša v kábulském psím útulku provozovaném americkou ligou pro opuštěná afghánská zvířata a čeká v blízké době na převoz do USA. Adoptovala ji americká vojačka, která se právě vrátila ze služby v Afghánistánu a podobným způsobem si už jednoho psa ze země domů přivezla.

Americká armáda si obecně psích spolubojovníků nesmírně váží. Před časem se o tom mohl přesvědčit také čtyřletý německý ovčák Athos ve službách české armády, který byl v roce 2012 těžce zraněn při raketovém útoku povstalců na základnu Shank v afghánské provincii Lógar. Zraněné zvíře američtí vojáci okamžitě převezli k prvotnímu ošetření.

Fotografie

Americká majorka Eden s českými vojáky v afghánském Bagrámu
Afghánské štěně Míša, kterému čeští vojáci pomohli najít nový domov
Afghánské štěně Míša, kterému čeští vojáci pomohli najít nový domov
Afghánské štěně Míša, kterému čeští vojáci pomohli najít domov

Ještě v Lógaru dostal transfuzi krve od jiného psa. Pak byl převezen na velkou základnu do Bagrámu, kde na veterinární klinice dostal i pověstnou "deku hrdinů", která měla pomoci udržet tělesnou teplotu. Ta je obvykle vyhrazena jen americkým vojákům a znamená statut amerického válečného veterána a zajišťuje i při lékařské péči nejvyšší úctu k bojovníkovi.

Veterináři pak psa i psovoda transportovali leteckým speciálem se zraněnými vojáky na americkou základnu v německém Ramsteinu.

Asi nejznámějším čtyřnohým "vojákem" v amerických bojových jednotkách je v současnosti pes Cairo, který pomáhal při zásahu speciální jednotky Navy Seals v pákistánském domě Usámy bin Ládina.

V Česku Athos dostal vyznamenání od tehdejšího ministra obrany:

12. července 2013

, natoaktual.cz

Video