VIDEO: NATO zveřejnilo zásah proti pirátům, kteří přepadali rybáře

  5:16aktualizováno  5:16
Několik vyhublých mužů, kteří přepadli rybářskou loď, ani neklade odpor. Finální akce po zuby ozbrojené speciální zásahové jednotky portugalského námořnictva trvá pár vteřin.

Velitelství NATO pro námořní operace v Northwoodu uvolnilo detailní informace včetně fotografií a videa z úspěšného zásahu proti skupině somálských pirátů. Speciální komando z portugalské válečné fregaty Álvares Cabral plující pod vlajkou NATO v pondělí u pobřeží Seychelských ostrovů zadrželo a předalo úřadům skupinu pirátů, kteří o víkendu přepadli rybářskou loď.

Piráti plující na mateřské lodi a dvou menších člunech se pokusili v neděli ráno přepadnout španělskou rybářskou loď Ortube Berria. K útoku došlo zhruba 170 námořních mil od Seychelských ostrovů a 700 mil daleko od pobřeží Somálska.

ÚTOKY PIRÁTů

Počet pirátských útoků na celém světě se podle Mezinárodní úřadu pro námořní dopravu za prvních šest měsíců letošního roku zdvojnásobil ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Do června bylo napadeno 240 lodí a pirátům se v 78 případech podařilo dostat na palubu a 31 plavidel unesli. Při útocích přišlo 6 námořníků o život, 19 utrpělo zranění, 561 bylo zajato.
Somálští piráti měli za první půl rok za sebou 130 útoků, tedy více, než bylo za první pololetí 2008 všude po světě (114). Nejvíce lodí napadli Somálci v březnu a dubnu, naopak v červnu nebyl zaznamenán ani jeden útok.

Španělská loď vyslala nouzové volání a posádce se podařilo vlastními silami útok pirátů odrazit a s lodí odplout do bezpečí.

Pirátská plavidla však sledovaly dva hlídkové letouny společně s hlídkovým člunem Andromache operující v oblasti v rámci protipirátské operace Evropské unie. Nouzový signál španělských rybářů zachytila i portugalská válečná fregata Alvares Cabral, která byla v té chvíli od místa incidentu 220 mil daleko.

Piráti se na útěku rozdělili na dvě skupiny, aby znesnadnili sledování. Letouny zaznamenaly, že se prchající posádky snažily z lodí vyhodit do moře vše, co by je z pirátství usvědčovalo. Včetně zbraní a dlouhých žebříků s háky, používaných pro vstup na paluby větších plavidel.

Hlídkový člun Andromache po několika hodinách dostihl mateřskou loď pirátů a zadržel tři muže na palubě. Jednomu z pirátů se podařilo na malém člunu uprchnout.

Portugalská fregata se mezitím přiblížila k další prchajícím pirátům natolik, že mohla do akce vyslat zásahové komando. "Ve 22:50 jednotka portugalských námořníků zaútočila na jeden ze člunů a zadržela šest osob, podezřelých z pirátství," uvedlo velitelství NATO ve své zprávě.

Po identifikaci, shromáždění důkazů a výslechu námořníci předali zadržené piráty úřadům na Seychelských ostrovech.

Za poslední měsíce jde o několikátý úspěšný zásah proti pirátům. U somálských břehů působí námořní síly Evropské unie, Ruska, Číny a NATO a piráti už nejsou tak úspěšní jako dříve. V posledních měsících tak rozšířili svá působiště a útočí i stovky kilometrů od somálských břehů.

V pondělí somálští piráti unesli u Seychelských ostrovů řecký tanker Maran Centaurus, který vezl surovou ropu z Kuvajtu do Spojených států. Na palubě je 28 námořníků, většinou Filipínců. Je to druhý největší úlovek somálských pirátů za poslední roky.

NATO PROTI PIRÁTům

NATO v oblasti Adenského zálivu spustilo v srpnu už svou třetí protipirátskou operaci nazvanou Ocean Shield. Obchodní lodě chrání vlajková fregata Álvares Cabral, americká vojenská plavidla Donald Cook a Stephen W. Groves, italská fregata Libeccio a kanadská válečná loď Fredericton.

Autoři: natoaktual.cz,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Česko se připojilo k zemím, které společně pořídí létající tankery

Česká republika se na okraj jednání ministrů obrany NATO v Bruselu oficiálně připojila ke skupině zemí, které společně...

Stáhněte síly a zbraně z Ukrajiny a vraťte lodě, vyzývá NATO opět Moskvu

Rusko musí stáhnout z východní Ukrajiny všechny své síly a vojenské vybavení, přestat podporovat separatisty a vrátit...

NATO zváží nasazení svých sil na zajištění bezpečné zóny v Sýrii

Severoatlantická aliance by mohla nasadit své síly na zajištění bezpečné zóny pod mezinárodní kontrolou v Sýrii, uvedl...

Protiletadlovci testovali novou generaci zbraně, dovede ničit i drony

Protiletadlová jednotka ze Strakonic otestovala novou generaci švédských přenosných raketových kompletů s označením...

Najdete na iDNES.cz