Na cestě k vítězství v Afghánistánu bude pokračovat „Bojovný Joe“

  15:12aktualizováno  15:12
Velení mezinárodních sil ISAF v Afghánistánu převzal americký generál Joseph Dunford. "Bojovný Joe", jak se mu přezdívá, má před sebou nelehké úkoly - dokončit předávání země zpět do rukou Afghánců a do konce roku 2014 bezpečně dostat domů 100 tisíc zahraničních vojáků.

John Allen předává velení v Afghánistánu svému nástupci Josephu Dunfordovi (vpravo) | foto: U.S. DoD

Dunford ve funkci nahradil dalšího amerického generála Johna Allena, který se má stát vrchním velitelem sil NATO v Evropě. Odcházející "mariňák" Allen je přesvědčen, že spojenci v Afghánistánu jsou na "správně cestě k vítězství".

Afghánské bezpečnostní síly podle jeho slov zodpovídají za takřka celou zemi, daří se jim držet pod kontrolou i dřívější povstalecké bašty a nutí Taliban ustupovat dál od center osídlení.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen uvedl, že Dunford přebírá velení v době, kdy se spojenci v Afghánistánu připravují ke klíčovému předání bezpečnostní odpovědnosti v zemi afghánským silám a "ISAF tak změní své hlavní úsilí z bojové činnosti na podporu afghánských bezpečnostních složek."

Češi opouštějí afghánský Lógar, kde budovali, krváceli i umírali

Do konce roku 2014 by se podle plánu měly z Afghánistánu stáhnout všechny mezinárodní bojové jednotky. Někteří zahraniční vojáci v zemi ale zůstanou a budou pomáhat s výcvikem a radit afghánským velitelům.

"Dnes nejde o změnu, ale o kontinuitu," řekl nový velitel Joseph Dunford s tím, že prioritou pro něj v Afghánistánu nadále zůstává pokračování výcviku, dokončení předávání zodpovědnosti za jednotlivé oblasti země a bezpečný odchod všech koaličních jednotek.

A právě stažení spojeneckých sil experti označují za největší a nejsložitější logistickou operaci všech dob. Kromě přepravy asi 100 tisíc vojáků, z toho 66 tisíc Američanů, musí spojenci z Afghánistánu dostat i svou techniku, vybavení a materiál, který tam dosud za jedenáct let trvání mise nashromáždili. Bude to nejméně 70 tisíc vozidel včetně tanků, transportérů a další těžké techniky a až 120 tisíc přepravních kontejnerů. "Není to pouhé otočení vypínačem," poznamenal šéf amerického sboru náčelníků Martin Dempsey.

Bezproblémový generál

Americká média označují Dunforda za "prvního Obamova bezproblémového generála". Poslední američtí velitelé v Afghánistánu vždy odcházeli se škraloupem. Stanley McChrystal byl odvolán za nepřiměřenou kritiku Bílého domu, David Petraeus si nejprve v Afghánistánu vysloužil post šéfa CIA, aby pak sám rezignoval kvůli milostným pletkám a jeho nástupce John Allen do toho málem spadl také.

Bývalý afghánský prezident Sibghatullah Mojaddedi se loučí s velitelem sil ISAF

Bývalý afghánský prezident Sibghatullah Mojaddedi se loučí s velitelem sil ISAF v Afghánistánu Johnem Allenem.

Zkušený velitel Dunford, který za 35 let své kariéry prošel celou hierarchií americké námořní pěchoty a velel americkým expediční silám, naopak platí za muže bez skandálů. Svou přezdívku "Bojovný Joe" získal během svého dvouletého působení v Iráku.

Nyní převzal štafetu na pomyslném posledním úseku, který ale rozhodně nebude jednoduchý. Jeho přímý nadřízený Martin Dempsey ho označil za perfektního nástupce, který je pro nadcházející období koaliční mise v Afghánistánu ideální. "Je to skvělý důstojník, jak jsem ho měl možnost poznat. S rychlým úsudkem, pracovitý a oddaný službě," prohlásil.

Nesmí však prý ani v tomto období polevit v tlaku vůči Al-Kájdě a dalším teroristickým skupinám. Taliban už přitom avizoval, že rok 2013 bude z jeho pohledu velmi intenzivní.

Počty zabitých klesají

Podle serveru icasualties.org, který dlouhodobě sleduje počty zabitých vojáků v operacích, loni zahynulo v Afghánistánu 402 zahraničních vojáků, z toho 310 Američanů. V roce 2011 to bylo 566 a rok předtím 711 vojáků, s tím, že rok 2010 byl přitom pro koaliční síly nejkrvavějším obdobím afghánské mise.

Situace je ale odlišná, než například loni v létě, kdy byli "první na ráně" zahraniční vojáci. Ofenzíva povstalců bude nyní zaměřena daleko více na afghánské vojáky a policisty. Útokům protitankovými střelami, minomety a nástražným výbušným systémům teď budou čelit afghánští vojáci a policisté. Pravidelné probuzení povstalců v podobě jarní a letní ofenzívy Talibanu bude pro ně skutečným testem, zda budou schopni obstát i po odchodu spojenců.

Demspey v této souvislosti připomněl, že každou neděli se odcházející velitel ISAF John Allen na hlavním velitelství v Kábulu účastnil vzpomínkové bohoslužby na památku vojáků, kteří v uplynulém týdnu padli. "Poslední neděli to byla první bohoslužba, kdy nebyl v akci zabit žádný voják ISAF. První týden za 19 měsíců. Nicméně o život přišlo 25 afghánských vojáků," řekl Dempsey.

Zopakoval, že afghánské síly budou potřebovat pomoc i po odchodu spojenců na sklonku roku 2014. Kolik zůstane v Afghánistánu konkrétně amerických vojáků však nesdělil. Odmítl ale takzvanou "nulovou variantu". "Nikdy bych to nedoporučil," dodal.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Elitní pilot gripenu a král akrobatů Šonka zopakují své unikátní vystoupení

Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin...

USA oživí test ze studené války, do Evropy bleskově vyšlou 20 tisíc vojáků

Americká armáda intenzivně připravuje test, který v dobách studené války se Sovětským svazem pravidelně podstupovala...

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR na mošnovském letišti v neděli navštívilo 95 000 lidí. Za oba dny...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz