„Je to největší summit NATO. Největší summit v historii Aliance. První summit ve Varšavě,“ prohlásil polský ministr obrany Antoni Macierewicz.
Do polské Varšavy přijíždí na schůzku Severoatlantické aliance, na které chtějí spojenci stvrdit největší posílení kolektivní obrany od konce takzvané studené války, hned 58 oficiálních delegací. To představuje asi 2 500 účastníků z 28 členských zemí, 26 partnerských států, Evropské unie, Světové banky, OSN a dalších institucí.
Organizátoři očekávají, že jednání bude na místě sledovat také až dva tisíce novinářů z celého světa. Za nejvhodnější a nejbezpečnější místo pro takovou schůzku byl nakonec proto vybrán Národní sportovní stadion ve Varšavě, do jehož útrob byly vestavěny jednací sály i obří tiskové centrum.
Fotografie |
Kromě stadionu se budou účastníci summitu včetně hlav států pohybovat také v prezidentském paláci. Tedy v místě, kde byla v roce 1955 podepsána Varšavská smlouva. Ministři zahraničních věcí, obrany a premiéři se sejdou k jednáním například ve Velkém divadle nebo navštíví královský hrad.
Celou vrcholnou schůzku provázejí přísná bezpečnostní opatření. Například každý novinář na stadionu bude mít pro přístup k internetu svůj vlastní osobní kód tak, aby nikdo nezkontrolovaný nemohl do sítě proniknout.
Na ochraně stadionu se kromě policie a tajných služeb podílí i armáda včetně elitní protiteroristické jednotky GROM. Ta už před pár dny veřejnosti přímo před stadionem předvedla svou techniku a výzbroj.
V tříkilometrovém okruhu kolem stadionu platí během summitu zvláštní bezletová zóna. Kategorický zákaz letů platí také pro bezpilotní letouny, horkovzdušné balony či kluzáky. Speciální bezpečnostní opatření pro leteckou dopravu pak po tři dny platí také v okruhu sta kilometrů kolem Varšavy.
Na organizaci summitu vyčlenila polská vláda 160 milionů zlotých, tedy v přepočtu zhruba 976 milionů korun. Podle ministra obrany Macierewicze bude nakonec možná konečná suma o několik milionů vyšší kvůli dodatečnému pořízení sledovací a monitorovací techniky.
„Summit bude průlomem. Ustanovení, která zde budou přijata, představují rozhodnutí, která plně ochrání Polsko,“ uvedla premiérka Beata Szydło. Mezi hlavní témata schůzky má patřit vyslání čtyř vojenských praporů do Pobaltí a do Polska k odstrašení agresivního Ruska, schválení dalších kroků k posílení kybernetické obrany a protiraketového štítu.
Spojenci mají potvrdit prosloužení výcvikové mise v Iráku, změny v námořní operaci ve Středomoří nebo vyslání letounů včasné výstrahy AWACS na podporu boje proti takzvanému Islámskému státu. Aliance má též potvrdit další pomoc pro Afghánistán a posílení praktické a politické spolupráce s Ukrajinou, Gruzií a Moldavskem.