Zatni zuby, pět metrů! Vysílení soutěžící vojáci mrznou mezi vrcholy skal

  7:32aktualizováno  7:32
Armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky dokáže každý rok závodníky překvapit. Nikdy není stejný. Po dvou dnech z něj odpadlo už pět soutěžních týmů. A zrádné úkoly na trati daly pořádně zabrat i těm, kteří pokračují dál.

„Zaber ještě, zatni zuby, už zbývá jen pět metrů,“ hřímala dvojice závodníků k poslednímu členovi z týmu dělostřeleckého pluku v Jincích, který s vypětím sbíral poslední síly zavěšený na laně mezi vrcholky skal.

Fotogalerie

Po šedesáti metrech ručkování v pětadvacetimetrové výšce nad korunami stromů mu právě zbýval už jen pomyslný krůček ke splnění jedné z adrenalinových disciplín na trati extrémního armádního závodu Winter Survival a časový limit se nezadržitelně krátil.

Pod vrcholem Javůrka museli vojáci nejdříve zdolat asi dvacet metrů vysokou skálu po zajištěné lezecké cestě.

Pak přelézt do koruny vysokého smrku a po několikametrovém šplhání po kmeni se opět dostat na vrchol skály. Tam na jednoho z tříčlenného týmu čekalo vodorovně natažené lano vedoucí k dalšímu skalnímu bloku a úkol co nejrychleji se po něm dostat tam a zase zpátky.

„Tohle prověří jejich lezecké dovednosti a fyzickou zdatnost,“ konstatoval spokojeně jeden z autorů úkolu David Ullrich.

Závod vyřadil už pět týmů

Armádní Winter Survival odstartoval v Jeseníkách v pondělí. Během čtyř dnů musí tříčlenné týmy z různých jednotek české armády i ze zahraničí urazit přes sto kilometrů napříč horskou přírodou s veškerou výbavou pro přežití na zádech, zdolávat skály, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněné a splnit řadu adrenalinových úkolů.

Na start se postavilo letos 18 tříčlenných týmů. Hned první den ale kvůli zranění odstoupily tři týmy. Druhý den pak po mnohakilometrovém bloudění a noci strávené ve sněhu vzdalo závod družstvo výsadkářů z Ukrajiny a mimo soutěž je také tým Slovenska, který při bloudění použil zapečetěný mobilní telefon pro případ nouze. V závodě tak pokračuje již jen 13 družstev.

Sledujte pohyb týmů

Závodní týmy lze sledovat na mapě on-line

„Snažíme se v pořádku dojet do cíle, absolvovat všechny disciplíny a splnit soutěžní úkoly,“ konstatoval Marek Váňa z týmu 71. mechanizovaného praporu v Hranicích.

Kromě dlouhých přesunů podle mapy a buzoly jeho družstvo v tu chvíli čekal ještě jeden z těžkých úkolů na trati. Při disciplíně pojmenované „útěk ze zajetí“ byli všichni členové v týmu spoutáni kovovými pouty k sobě.

Favorité skončili

Ze závodu po prvním dni kvůli zranění odstoupili hlavní favorité. Družstvo 7. mechanizované brigády ve složení Milan Wurst, Ivo Vrba (73. tankový prapor z Přáslavic) a Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice) vyhráli poslední tři ročníky za sebou.

Před nimi dva ročníky za sebou zase vyhráli vojáci z muniční základny z Týniště nad Orlicí. V letech 2009 a 2010 kralovalo družstvo pořádající Univerzity obrany v Brně.

Skutečnými králi celé historie závodu jsou rakouští vojáci ze školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu. Těm se podařilo vyhrát čtyřikrát po sobě v letech 2004 až 2007.

Dva za ruce a jeden k nim za nohu. V časovém limitu pak museli zdolat přírodní překážkovou dráhu, jako by se snažili uprchnout ze zajetí.

Nejprve vyběhnout prudký svah a zkoordinovat přitom své pohyby, sjet poté dolů a prolézt úzkým mostním propustkem pod silnicí k potoku. Ten museli projít takříkajíc suchou nohou po kládách, kamenech a lávkách.

Večer po dojezdu do cíle etapy pak na soutěžní týmy čekaly ještě ostré střelby z útočných pušek BREN s použitím přístrojů nočního vidění. Na střelnici u Vrbna pod Pradědem musel každý tým zasáhnout dvacet terčů ve vzdálenostech od padesáti do sta metrů. K dispozici měla každá trojice dohromady jen dvacet nábojů.

Do další etapy vyrazí závodníci ve středu před osmou ráno. Čeká na ně dalších nejméně 30 kilometrů s veškerou výbavou na zádech, lezení na skalách, ale také například simulované odminovávání mostu.

„Podle průběžných výsledků si zatím nejlépe vedou družstva 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, 43. výsadkového praporu Chrudim a Univerzity obrany,“ konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Americké „blesky“ poprvé udeřily. Cílem byly tunely a sklad islamistů

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku

Americké letectvo poprvé použilo v boji nejmodernější letouny páté generace F-35A. Cílem leteckých úderů byl komplex...

Evropský summit v Rumunsku střeží letouny AWACS a italské stíhačky

Letoun AWACS

Na summit Evropské unie v rumunském Sibiu ze vzduchu dohlíží speciální letoun včasné výstrahy AWACS, potvrdilo...

Slovenské volby provázely dezinformace o Čaputové, šířily je proruské weby

Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová při projevu ve svém volebním štábu v...

Prezidentské volby na Slovensku provázela řada dezinformací a konspirací, které na sociálních sítích masivně šířily...

Najdete na iDNES.cz