USA sestřelily balistickou raketu, test obranného deštníku byl úspěšný

  16:04aktualizováno  18:12
Americký protiraketový deštník má za sebou klíčový test. Během dosud nejnáročnější zkoušky námořní prvky protiraketové obrany zneškodnily nad Tichým oceánem balistickou střelu středního doletu, potvrdila americká Národní protiraketová agentura.

Odpálení antirakety SM-3 | foto: Missile Defense Agency

Při pátečním testu v Pacifiku armáda odpálila poblíž atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech balistickou střelu. Západně od Havajských ostrovů, vzdálených zhruba 3 700 kilometrů, ji pak po 11 minutách letu zničila antiraketa SM-3 z raketového křižníku USS O’Kane vybaveného systémem Aegis.

Ten má hrát klíčovou roli v nově budovaném protiraketovém deštníku NATO, který má v nejbližších letech přikrýt prakticky celou Evropu.

Šlo o první test tohoto systému, při němž byla úspěšně zachycena a zneškodněna balistická střela středního doletu. Pro sledování letu střely protiraketová obrana využila mobilní námořní radar typu X-band na ostrově Wake. "Schopnost využívat data ze vzdáleného radaru výrazně zvyšuje účinnost antiraket SM-3," uvedla v oficiálním prohlášení americká protiraketová agentura.

V předchozích testech totiž systém Aegis sledoval a likvidoval balistické střely na mnohem kratší vzdálenosti. Podle statistik systém od roku 2002, kdy zkoušky začaly, úspěšně zneškodnil 21 z 25 vypálených střel.

Protiraketová obrana NATO

Protiraketová obrana NATO

Poslední test byl přitom velmi důležitý pro potvrzení nové americké strategie protiraketové obrany, kterou v roce 2009 představil prezident Barack Obama. Má nahradit původní plány Obamova předchůdce George W. Bushe, jež předpokládaly vybudování radaru v Česku a základny s protiraketovými střelami v Polsku.

První fázi spustili Američané počátkem roku. V březnu vyslali do Středozemního moře válečnou loď USS Monterey. Raketový křižník vybavený speciálním radarovým a naváděcím systémem Aegis bude součástí rodící se protiraketové obrany NATO. Má chránit Evropu hlavně před potenciální hrozbou íránských balistických střel.

Chceme také pod deštník, tvrdí Rusko

Do budování protiraketového štítu se má zapojit i Rusko. Jednání mezi NATO na straně jedné a Ruskem na druhé se ale zadrhla hned na počátku a pokrok nepřinesla ani právě skončená schůzka Rady NATO-Rusko na úrovni ministrů zahraničí v Berlíně. "Ještě jsme se nedohodli na tom, jak vybudovat architekturu," řekl po berlínské schůzce generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Každá strana má totiž jiné představy. Problém je přitom v jedné z klíčových otázek. Moskva by ráda systém, který má podle plánu chránit v budoucnu i civilní obyvatelstvo, provozovala s NATO společně. Podle představ NATO by ale měly vzniknout dva protiraketové deštníky - alianční a ruský. Účast Moskvy se měla omezit na výměnu dat a informací, oba systémy by pak fungovaly samostatně. Moskva však trvá na tom, aby byly propojené a že Rusko bude před raketovým útokem chránit východní hranice Evropy. Státy NATO zase hranice západní.

"Myslím, že tady je několik potíží, mimo jiné taky, že v Rusku nepadnou velká rozhodnutí, dokud tam není jasno, kdo bude příště v Rusku vládnout. Ruské odpovědi budou spíše vyhýbavé," citovala agentura ČTK českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který se jednání účastnil.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Kdo by nechtěl být Wintersem ze 101. výsadkové, říká stavitel nové jednotky

Čeští vojáci během cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump na západě Polska

Armáda po letech škrtů staví novou jednotku. Má být údernou pěstí. Právě v těchto dnech končí další výběr k výsadkovému...

Hromadný výsadek zaplní nebe. Výsadkáři se snesou na Dny NATO v Ostravě

Hromadný seskok amerických, polských a britských vojáků během cvičení „Anakonda...

Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na...

Češi s gripeny odletěli do Estonska. Budou chránit nebe nad Pobaltím

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Čeští letci s pěticí letounů JAS-39 Gripen odletěli do Pobaltí. Po čtyři měsíce budou z estonské základny Ämari v rámci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz