Americký bombardér přelétl nad Koreou. Pentagon chce odstrašit Sever

  12:21aktualizováno  12:21
Pentagon vyslal nad Korejský poloostrov strategický bombardér B-52. Stroj schopný nést jaderné zbraně provedl nízký průlet nad leteckou základnou v Osanu. Demonstrace síly byla přímou reakcí na údajný severokorejský test vodíkové bomby a měla ukázat, že jsou USA připraveny bránit Jižní Koreu.

Strategický bombardér přelétal na poloostrovem, provedl v doprovodu letounů F-15K Slam Eagle nízký průlet nad základnou v Osanu a vrátil se zpět na Andersenovu leteckou základnu na Guamu. Podle amerického velení šlo o přímou reakci na nedávný údajný test severokorejské vodíkové bomby.

B-52 Stratofortress

První prototyp vzlétl v roce 1952. Stroj od firmy Boeing má délku přes 49 metrů a rozpětí více než 56 metrů. Unese až 31 tun různé munice. Vybaven je osmi motory Pratt & Whitney a létá vysokou podzvukovou rychlostí 0,86 mach. Letoun byl původně určen k bombardování nepřítele z vysokých výšek.

Do výzbroje patří mimo jiné i jaderné zbraně - v době studené války tyto stroje neustále držely jadernou pohotovost pro případ nutnosti okamžité jaderné odvety. Z celkových 744 vyrobených kusů zůstává ve službě v americkém letectvu ještě několik desítek.

„Byla to demonstrace platnosti amerického závazku vůči našim spojencům v Jižní Koreji, v Japonsku, a k obraně amerického vlasti,“ uvedl velitel amerických sil v Pacifiku Harry B. Harris. Severokorejský jaderný test je podle jeho slov „do očí bijícím porušením mezinárodních závazků“.

KLDR počátkem ledna uvedla, že poprvé vyzkoušela vlastní miniaturizovanou vodíkovou bombu. Pro Pchjongjang by v pořadí čtvrtá jaderná zkouška znamenala pokrok ve vývoji zbraní hromadného ničení. Test ale zatím nebyl potvrzen, odborníci po celém světě jsou k prohlášení KLDR velmi skeptičtí.

Spojené státy proto vyslaly z letecké základny na japonské Okinawě do oblasti průzkumné letouny, aby pátraly po místu údajného testu a známkách radiace.

Přelety strategických bombardérů jsou podobným krokem USA jako na jaře roku 2013, kdy KLDR provedla předchozí jaderný test. Američané tehdy nejdříve vyslaly stroje B-52 Stratofortress a poté i „neviditelné“ bombardéry B-2 Spirit.

Později vyslali do oblasti nejmodernější bojové stroje Raptor a také systémy protiraketové obrany. Severní Korea pak v reakci Spojeným státům hrozila jaderným útokem.

„Úzká vojenská spolupráce mezi Spojenými státy a Korejskou republikou zajišťuje, že jsme připraveni reagovat kdykoliv,“ konstatoval velitel amerických sil v Koreji Curtis Scaparrotti.

Fotografie

Velitel amerických letců v Koreji Terrence O'Shaughnessy a šéf operací...
Americký bombardér B-52 v doprovodu stíhaček nad Jižní Koreou
Americký bombardér B-52 nad základnou v jihokorejském Osanu
Americký bombardér B-52 v doprovodu stíhaček F-15K jihokorejských vzdušných sil...

Oznámení Severní Koreje, že úspěšně otestovala vodíkovou bombu, vyvolává reakce světových mocností už týden. Test odsoudily sousední státy i západní mocnosti. Prezident Spojených států Barack Obama se dohodl s představiteli Jižní Koreje a Japonska, že je třeba na akci KLDR společně odpovědět.

Rada bezpečnosti severokorejský test označila za „jasnou hrozbu světovému míru a bezpečnosti.“ Podobně reagovala i Severoatlantická aliance. „Odsuzuji KLDR za vývoj jejího jaderného programu i za její výhrůžnou rétoriku,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Severní Korea by podle něj měla respektovat mezinárodní závazky, přestat vyvíjet jaderné zbraně a měla by se zapojit do rozhovorů o zákazu jaderných zbraní.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Afghánistánu nekončíme. O stažení vojáků rozhodneme spolu, tvrdí NATO

Čeští vojáci na patrole v okolí afghánského Bagrámu

Spojené státy rozptýlily obavy, že by z alianční mise Resolute Support v Afghánistánu mohly v dohledné době „na vlastní...

Od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu odstoupili i Rusové

Ruský prezident Vladimir Putin na tradiční výroční tiskové konferenci o stavu...

Rusko rovněž odstupuje od smlouvy s USA o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987, řekl ruský...

První letošní Army test bude na Olympu. Ministr vypsal speciální cenu

Army test s výsadkáři v Chrudimi

První ze série letošních Army testů, při kterých si doslova každý může otestovat fyzičku, bude v březnu hostit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz