USA vyslaly do Evropy tucet letounů A-10 Thunderbolt II z arizonského Davis-Monthan | foto: USAF

Američtí zabijáci tanků jsou už v Evropě, na jaře přibudou stíhačky

  • 2663
V rámci prvního balíčku obranných a odstrašujících opatření vůči Rusku vyslaly Spojené státy do Evropy tucet bitevních letounů A-10 Thunderbolt. Stroje už jsou na základně v německém Spangdahlemu. V druhém balíčku chce Pentagon vyslat stíhací letouny F-15.

Tucet strojů A-10 a zhruba 300 letců a členů pozemního personálu z 354. bojového křídla v arizonském Davis-Monthan bude nejprve po několik týdnů působit ze základny v Spangdahlemu.

Později se mají přesunout na předsunuté základny v některých východních zemích NATO. Jestli to bude Pobaltí, Polsko, Rumunsko nebo Bulharsko zatím není jasné. Po šesti měsících budou letouny i personál vystřídány.

„Připravte se na cestování. Dočasně nasazení do Spangdahlemu nám umožní soustředit se na problémy v celé Evropě a potenciálně také v Africe,“ řekl letcům po příletu do Německa velitel expediční vzdušných sil Darryl Roberson.

Na jaro připravuje velení vzdušných sil další balíček v podobě stíhacích letounů F-15. Podle Robersona by letouny měly být na kontinentě nasazeny od dubna. Kolik jich bude a kde budou rozmístěny však neuvedl.

Série cvičení, do kterých budou bitevníky A-10 nasazeny, se zaměří na podporu a ochranu pozemních jednotek. V jednotce, která s letouny do Evropy dorazila, je i několik pilotů a dalších vojáků, kteří v minulosti v Německu už působili.

„Snažili jsme se, abychom s sebou měli zkušené lidi, kteří oblast znají, zejména pro letové operace,“ konstatoval velitel 354. expediční perutě Steve Behmer. Za studené války bylo v Evropě umístěno hned šest letek bitevníků A-10, tedy přes 140 strojů.

Američané rozšíří operaci

Kromě posílení leteckých kapacit v Evropě v reakci na ruské chování připravuje Pentagon rozšíření samotné operace Atlantic Resolve. Podle velitele amerických pozemních sil v Evropě Bena Hodgese se operace od března rozšíří i na území Bulharska a Rumunska.

A-10 Thunderbolt

Válkami prověřené stroje A-10, nasazené v Afghánistánu, Iráku, v Libyi a nebo aktuálně znovu v Iráku proti ozbrojencům Islámského státu, jsou považovány za legendární stroje. Mezi letci mají přezdívky „Tankkiller“ (tankobijec), „Warthog“ (prase bradavičnaté) nebo jen zjednodušeně „Hog“ (prase, kanec). Lze je totiž bez nadsázky označit za létající pevností s obrovskou palebnou silou. Letoun byl zkonstruován už v sedmdesátých letech minulého století speciálně pro bitevní akce proti pozemním cílům a přímou podporu pozemních jednotek. Ničí tanky, obrněnce nebo třeba bunkry. Letoun s charakteristickým sedmihlavňovým rotačním kanónem unese přes 7 tun výzbroje, od raket Maverick až po chirurgicky přesné laserem naváděné pumy. Velmi pokročilé elektronické a avionické systémy v moderních verzích pak umožňují maximálně přesné zásahy. Stroj vyniká svou obratností zejména při nízkých rychlostech a malých výškách i pod 300 metrů. V první válce v Zálivu v roce 1991 letouny A-10 zničily přes 900 iráckých tanků a další dvě tisícovky vojenských vozidel. Při více než osmi tisícovkách misí tehdy Američané v boji s jednotkami iráckého vůdce Saddáma Husajna přišli pouze o čtyři stroje.

„Bude jako celoroční kontinuální cvičení od Estonska po Bulharsko,“ popsal americký generál. Počet amerických vojáků, střídajících se ve spojeneckých zemích po několika měsících, tak podle něj vzroste asi na 1 900.

Už v dubnu na území Rumunska a Bulharska seskočí výsadkáři ze 173. výsadkové brigády a ty posléze na místě nahradí asi tisícovka vojáků z 2. jízdního pluku.

Operaci Atlantic Resolve spustily USA loni na jaře v reakci na ruskou anexi Krymu a obavy některých spojenců. Zahrnuje celou sérii vojenských cvičení. Především v Pobaltí a v Polsku se od té doby pravidelně střídá zhruba 900 amerických vojáků. V Černém moři zase pravidelně hlídkují americká válečná plavidla. Americké letouny se podílejí na ochraně vzdušného prostoru Pobaltí.

Ještě letos mají vzniknout tři kombinované obrněné americké prapory se 150 tanky Abrams a obrněnci Bradley a Stryker a také dvěma tucty houfnic ráže 155 milimetrů. Do konce ledna 2016 pak chce mít podle Hodgese armáda v Evropě až 220 tanků. Technika poputuje přes oceán v několika vlnách.

Podívejte se na stroje A-10 Thunderbolt II:

7. března 2014

, natoaktual.cz

Video