USA darovaly českým vojákům osm pyrotechnických robotů

  8:54aktualizováno  8:54
Osm nových robotů na zneškodňování výbušnin a další materiál získali vojáci 15. ženijní brigády v Bechyni darem od USA. Specializované vybavení celkem za 3,2 milionu dolarů pochází z amerického grantového programu určeného pro boj s terorismem a pro nasazení v operaci ISAF v Afghánistánu.

Robot Talon na spojenecké základně v Afghánistánu | foto: ISAF Photos

Osm souprav pyrotechnických robotů Talon je určeno k zneškodňování výbušných náloží. Česká armáda dosud takový typ středního víceúčelového robota neměla.

Čeští vojáci používají jiné větší stroje Theodor. Talon však dobře z působení v afghánské provincii Lógar, kde s půjčeným robotem měli možnost pracovat.

Robot Talon

Vyrábí firma QinetiQ a je primárně určen k zneškodňování výbušných náloží. Existují však i další verze, například průzkumná, protichemická nebo vybavená zbraňovými systémy. Pohybuje se na pásech a může být dálkově ovládán až na vzdálenost jednoho kilometru. Podvozek zvládne pohyb v písku, ve vodě i sněhu a zdolá například i schody. Energii zajišťují dobíjecí lithiové baterie s výdrží až sedm dní. Poprvé byl robot nasazen v misi v Bosně v roce 2000.

"Česká republika se stala v NATO jednou z vedoucích zemí v oblasti pyrotechnických operací," konstatoval při slavnostním předání daru americký velvyslanec Norman Eisen.

Čeští vojáci získali roboty v rámci amerického grantového programu "Security Assistance". Ten je zaměřen na pomoc spojencům při boji s terorismem a pro nasazení v operaci ISAF v Afghánistánu.

Kromě robotů získali specialisté z Bechyně také dvanáct souprav pro noční vidění, čtyři ochranné pyrotechnické obleky EOD-9, čtyři spektrometry pro určování chemických látek používaných při výrobě podomácku vyráběných výbušnin, osm souprav speciálního nemagnetického nářadí a 48 detektorů kovů.

"Tímto darem, který jsme dnes obdrželi, budeme schopni připravovat naše vojáky v domácích podmínkách ještě předtím, než budou nasazeni do operace," uvedl zástupce náčelníka Generálního štábu Miroslav Žižka.

Dodávky od americké strany paří mezi nejvýznamnější mimorozpočtové zdroje českého ministerstva obrany. V rámci několika specializovaných programů získala obrana od roku 1996 od USA vybavení a materiál za 142 milionů dolarů.

V posledních letech šlo hlavně o informační a komunikační systémy, zbraňové systémy letounů, vybavení posádek vrtulníků, jednotek speciálních sil, sil rychlé reakce a chemického vojska.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Obrana chce menší tryskáč pro VIP. Nabídka je široká i z druhé ruky

Gulfstream G650

Ministerstvo obrany chce armádnímu dopravnímu letectvu koupit malý letoun pro přepravu ústavních a vládních činitelů....

Supertajný Lošarik se dočká oprav. Účel ponorky stále provázejí spekulace

Ponorku Lošarik před časem neúmyslně zachytili novináři ruské mutace britského...

Je to víc jak měsíc, co při požáru na palubě ruské supertajné hlubinné ponorky Lošarik vypukl požár, při kterém...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz