Raketové cvičení ukrajinské armády zalarmovalo ruské síly na Krymu

  12:20aktualizováno  12:52
Ukrajinská armáda zahájila v Chersonské oblasti dvoudenní cvičení protivzdušné obrany. Součástí jsou ostré raketové střelby v bezprostřední blízkosti Ruskem anektovaného poloostrova Krym. Moskva proti cvičení ostře protestovala a v reakci zvýšila pohotovost svých jednotek na Krymu i své černomořské flotily.

Ostré raketové střelby v Chersonské oblasti na Ukrajině | foto: Ukrajinské ministerstvo obrany

Cvičné střelby se podle ukrajinského ministerstva obrany odehrávají výlučně v ukrajinském vzdušném prostoru nad otevřeným mořem. Raketové komplexy středního dosahu protivzdušné obrany jsou rozmístěné u obce Oleksandrivka v Chersonské oblasti.

Ukrajinská armáda chce během dvou dní prověřit kvalitu munice. Jako cíle mají sloužit při cvičných střelbách bezpilotní kluzáky.

Cvičení ale vyvolalo ostrou kritiku Ruska, především kvůli tomu, že Chersonská oblast prakticky sousedí s anektovaným poloostrovem Krym. Kritika ještě zesílila, když ruská civilní letecká služba Rosaviacija přinesla zprávy o tom, že ukrajinská armáda chce střelby provést v ruském vzdušném prostoru a že během cvičení „nebude vzdušný prostor nad Krymem bezpečný“ pro civilní leteckou dopravu.

Ukrajina vydala oznámení o vymezení „nebezpečných letových zón“ kvůli cvičení minulý týden. Omezení se týkalo všech letových hladin v okolí Krymu a města Simferopol. Později ukrajinské úřady doplnily, že přilehlé oblasti, částečně nad neutrálními vodami a částečně nad ruskými výsostnými vodami v Černém moři na jihozápadě a jihovýchodě do Krymu, mohou být také nebezpečné.

Rusko označilo takové omezení za provokaci, která má narušit mezinárodní leteckou dopravu. Některá ruská média napsala, že Moskva Ukrajině údajně pohrozila odvetným raketovým protiútokem, pokud se manévry uskuteční.

Ruské ministerstvo obrany už před týdnem pozvalo ukrajinského vojenského atašé, aby mu předalo oficiální protestní nótu. Ruská armáda prý měla být připravena sestřelovat ukrajinské rakety a v případě potřeby zničit i palebná stanoviště na ukrajinském území.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu takovou informaci ale přímo nepotvrdil. Uvedl, že „neví, zda prezident Vladimir Putin nařídil ministerstvu obrany“, aby připravilo potenciální vojenskou reakci na ukrajinské cvičení.

„Ukrajinské ozbrojené síly budou provádět vojenská cvičení na území Ukrajiny v souladu s plánem, a to navzdory jakékoli hrozbě,“ uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Andrij Lysenko.

Velitel ukrajinských sil na jihu země Vladimir Kryzhanovsky zdůraznil, že současné cvičení pro obyvatele poloostrova nepředstavuje žádné nebezpečí.

Moskevskou kritiku v den zahájení cvičení trochu zklidnila ruská federální agentura pro letectví Rosaviatsia. Ta oznámila, že obdržela nové vymezení oblastí cvičných střeleb, které nyní „nemají vliv na vzdušný prostor nad ruskými výsostnými vodami.“

Ruské ministerstvo zahraničí nicméně označilo ukrajinské testy v okolí Krymu za „nebezpečný precedens.“ Rusko obsadilo vojensky ukrajinský Krym na jaře 2014 po utajované hybridní operaci. Speciální armádní jednotky tehdy obsadily klíčová místa na poloostrově. Následné narychlo zorganizované referendum pak odsouhlasilo připojení Krymu k Ruské federaci. Většina států světa anexi poloostrova ale neuznala.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Ruská stíhačka před námi nebezpečně prolétla, tvrdí američtí letci

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Americké námořnictvo řeší incident, ke kterému došlo v úterý nad Středozemním mořem. K průzkumnému stroji P-8A Poseidon...

Budeme ve spojení, dohodli se vojenští velitelé Ruska a NATO

Vladimir Putin osobně sledoval test nové mezikontinentální rakety Avangard. Na...

Vojenské komunikační linky mezi NATO a Ruskem zůstanou otevřené. Dohodli se na tom v pondělním telefonickém rozhovoru...

Prach, vedro, léčky ozbrojenců. Čeští vojáci se připravují na misi v Africe

Čeští vojáci se na Libavé připravují na misi v africkém Mali. (Obličeje vojáků...

Konvoj českých vojáků za sebou zvedá masivní oblaka dusivého prachu. V nepřehledné zatáčce přichází výbuch. Ze všech...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz