Ukrajina začne jednat o vstupu do NATO. Kyjev slíbil rychlé reformy

  13:01aktualizováno  14:28
Ukrajina a Severoatlantická aliance začnou vyjednávat o akčním plánu pro vstup země do NATO. Ukrajinský prezident Petro Porošenko to oznámil po jednání s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem. Kyjev se proto zavázal k reformám, které mají zemi přiblížit spojeneckým standardům do roku 2020.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

„Ukrajina jasně definovala svou politickou budoucnost a budoucnost v oblasti bezpečnosti,“ řekl Porošenko po jednání. Podle něj jeho země dala dnes jasně představitelům Aliance najevo, že zahájí diskuzi o akčním plánu členství.

Šéf NATO Jens Stoltenberg chválil Kyjev za přijetí klíčových reforem především v boji proti korupci. „Doporučujeme stavět na tomto pokroku. Tyto reformy jsou nezbytné k zajištění bezpečnosti a prosperity pro všechny Ukrajince a přiblížení Ukrajiny do NATO,“ konstatoval.

Pomoc Ukrajině

Aliance pro pomoc Ukrajině zřídila deset různých svěřeneckých fondů. Spojenci a partnerské země na ně přispívají takřka čtyřicet milionů eur. Jde především o pomoc oblastech velení a řízení, kybernetické obrany a léčebné rehabilitace vojáků. Řada zemí navíc Kyjevu pomáhá v rámci bilaterálních dohod dodávkami techniky a výstroje.

Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga nyní spojenci pracují také na dodávkách satelitních komunikačních zařízení. Nedávno pak Aliance poskytla Ukrajině nové vybavení k odhalení pachatelů kybernetického útoku počítačovým virem, který ochromil zemi v červnu a rozšířil se pak do celého světa.

Podle Porošenka je Kyjev schopen dosáhnout aliančních standardů za tři roky. V roce 2020 chce tedy zažádat o členství v NATO. „Máme program do roku 2020. Víme, co máme dělat. Poprvé máme cestovní mapu,“ konstatoval ukrajinský prezident.

Ukrajina musí vyřešit Donbas

Akční plán členství, takzvaný MAP (Membership Action Plan) je určen zemím chystajícím se ke vstupu do NATO a je považován za jakousi předvstupenku. O plán Ukrajina v čele Viktorem Juščenkem žádala už v roce 2008. Tehdy ale na summitu NATO v Bukurešti, kde byl i ruský prezident Putin, pozvánku nedostala. Rusko dlouhodobě vystupuje ostře proti sbližování Kyjeva s NATO. Lídří zemí Aliance se ale tehdy nicméně shodli, že se Ukrajina „jednou členem NATO stane“.

V roce 2010 pak proruský prezident Viktor Janukovyč přípravy pozastavil a rozpustil struktury, zřízené jeho předchůdcem. Po svržení Janukovyče v únoru 2014 ale vzápětí Rusko anektovalo Krym a na východě země propukl ozbrojený konflikt.

Porošenko opakovaně označil vstup do NATO za strategický cíl Ukrajiny a slíbil o této otázce uspořádat referendum. Termín však dosud neoznámil. Ukrajinský parlament pak v červnu přijal zákon, který snahu stát se členem NATO vidí jako prioritní cíl zahraniční politiky.

Pro udělení MAP musí Kyjev splnit především obranné, ekonomické a politické reformy. Podle aliančních pravidel také musí země aspirující na vstup do NATO vyřešit a urovnat „mírovými prostředky všechny své mezinárodní a územní spory“. to znamená, že pro vstup mezi spojence by Ukrajina musela vyřešit konflikt na východě země.

Stoltenberg po jednání s Porošenkem upozornil, že konflikt nadále trvá a vybírá si další lidské životy. V bojích už zahynulo více než 10 tisíc lidí, včetně téměř 3 tisíc civilistů. „Rusko musí stáhnout tisíce svých vojáků z Ukrajiny a přestat podporovat ozbrojence velením a vojenskou technikou. NATO pevně podporuje ukrajinskou suverenitu a územní celistvost. Neuznáváme a neuznáme ruskou ilegální a nelegitimní anexi Krymu,“ prohlásil Stoltenberg.

Ten je v Kyjevě společně s velvyslanci všech 29 zemí NATO na výjezdním zasedání Severoatlantické rady. Aliance totiž slaví 20 let od uzavření partnerství s Ukrajinou. Setkání s ukrajinskými představiteli přichází jen den poté, co Kyjev navštívil americký ministr zahraničí Rex Tillerson a prohlásil, že „první krok v boji proti násilí na východní Ukrajině musí učinit Rusko“.

Rusko směřování Kyjeva odmítá

Snahy Ukrajiny o vstup do NATO tradičně ostře odmítá Rusko a označuje „rozšiřování Aliance k ruským hranicím za ohrožení bezpečnosti“. Kreml také opakovaně pohrozil, že by takový krok nenechal bez odpovědi.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakci na pondělní oznámení Kyjeva uvedl, že potenciální členství Ukrajiny v NATO by nijak „nezvýšilo stabilitu a bezpečnost v Evropě“.

Na výzvu tajemníka Aliance Stoltenberga ke stažení ruských sil z východu Ukrajiny reagoval Peskov podle agentury Reuters slovy, že Rusko na Ukrajině žádné jednotky nemá.

Stoltenberg také uvedl, že NATO pomáhá Ukrajině vyšetřit kybernetický útok z konce června. „V posledních dnech jsme dodali Ukrajině moderní vybavení pro ochranu před kybernetickými útoky a pomáháme klíčovým vládním institucím s vyšetřováním incidentů, jako byl ten nedávný,“ řekl. Výměna zkušeností i společná cvičení v této oblasti jsou podle něj nezbytná k účinnému odvrácení „velice reálných a velice proměnlivých“ hrozeb.

„Kybernetické útoky jsou klíčový prvek hybridní války,“ prohlásil ukrajinský prezident, podle kterého existují důkazy, že červnový útok byl dílem Ruska.

Autoři: natoaktual.cz,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Ruské "labutě" znovu nad Baltem, vzlétli k nim Dánové, Finové i Švédové

Ruský strategický bombardér Tu-160 a bojový stroj letoun Su-35 nad Baltem

Dvojice ruských dálkových strategických bombardérů Tu-160 nad Baltským mořem v pondělí zalarmovala pohotovostní...

Ruská ponorka popluje oblastí, kde NATO cvičí protiponorkový boj

Ruská dieselelektrická ponorka Vladikavkaz

Ze základny Poljarnyj na poloostrově Kola vyplula ruská ponorka Vladikavkaz. Míří na tradiční přehlídku v Petrohradě....

Za hackerským útokem je dvacetiletý expert, tvrdí bulharské úřady

Obrana před kybernetickými útoky. Ilustrační snímek

Kvůli hackerskému útoku a rozsáhlým únikem citlivých dat o milionech občanů z bulharské finanční správy úřady v úterý...

Najdete na iDNES.cz