Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spojenci dají Ukrajině 40 miliard eur, pomohou k vítězství a vstupu do NATO

  23:06aktualizováno  11. července 0:20
Ukrajina je na nezvratitelné cestě do NATO, shodli se lídři 32 členských států NATO na vrcholném summitu ve Washingtonu. V silné deklarace podpory proti ruské agresi spojenci schválili pomoc Kyjevu ve výši 40 miliard eur ročně a dodávky další vojenské pomoci. Nový dlouhodobý plán NATO má Ukrajině pomoci zvítězit a připravit se na budoucí vstup země do Aliance.

Summit NATO ve Washingtonu (10. července 2024) | foto: NATO Photos

„Otázkou není, zda Ukrajina vstoupí do NATO, ale kdy se tak stane,“ prohlásil generální tajemník organizace Jens Stoltenberg a cestu Ukrajiny do aliance označil za „nezvratnou“.

„Vyzýváme všechny země, aby neposkytovaly žádnou pomoc ruské agresi. Odsuzujeme všechny, kteří (Rusku) napomáhají a tím prodlužují ruskou válku na Ukrajině,“ uvádí se mimo jiné v právě přijaté deklaraci spojenců ze summitu.

Ukrajina podle aliančního plánu nutně potřebuje kromě další bezpečnostní pomoci především dlouhodobou podporu. „Potvrzujeme své odhodlání podpořit Ukrajinu při budování síly schopné dnes porazit ruskou agresi a v budoucnu ji odradit,“ shodli se představitelé 32 členských zemí.

Během příštího roku chtějí Ukrajině poskytnout minimálně 40 miliard eur, tedy v přepočtu přes 1 bilion korun, na financování obrany poskytnout Kyjevu další dodávky vojenského i nevojenského vybavení s ohledem na akutní potřeby Kyjeva tak, aby v boji zvítězil. Na příštím summitu v Haagu v roce 2025 pak výši pomoci spojenci přehodnotí podle vývoje situace.

„Neděláme to proto, abychom válku prodlužovali, ale aby co možná nejrychleji skončila. Nejrychlejší cestou k ukončení, je válku prohrát. Ale to nepřinese mír, jen okupaci,“ podotkl Stoltenberg. Ruský vzor „ukrajování plátků Ukrajiny“ od roku 2014 se podle něj musí zastavit.

Spojenci rovněž zřídí v německém Wiesbadenu nové specializované centrum NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine), které bude koordinovat veškerou pomoc Ukrajině, od vojenského vybavení až po výcvik. „Cílem je postavit bezpečnostní pomoc Ukrajině na trvalém základě a zajistit lepší, předvídatelnou a soudržnou podporu,“ uvádí se v deklaraci. Centrum bude mít několik logistických hubů ve spojeneckých zemích.

Nechte Ukrajinu bojovat, vyzývají generálové. Zelenskyj sbírá další výzbroj

„Podle mezinárodního práva se tím NATO nestane stranou konfliktu. Podpoří transformaci obranných a bezpečnostních sil Ukrajiny a umožní jdalší integraci s NATO,“ uvedl Stoltenberg.

Aliance také vybuduje v Polsku Společné analytické, výcvikové a vzdělávací centrum NATO-Ukrajina (JATEC). To má sloužit nejen pro výcvik ukrajinských jednotek, ale stát s pilířem praktické spolupráce pro aplikace zkušeností z války a zvyšování interoperability mezi ukrajinskými a spojeneckými silami.

Deklarace NATO ze summitu

Nově také generální tajemník Aliance jmenuje vysokého představitele NATO na Ukrajině.

„Myslím, že je velmi důležité dát odtud Kremlu najevo, že cesta Ukrajiny k členství v NATO je nyní nezvratná,“ konstatoval po jednání finský prezident Alexander Stubb.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis uvedl, že opuštění Ukrajiny mimo jakékoli bezpečnostní opatření v Evropě by znamenalo pro Rusko „výzvu k útoku“.

Strategickým cílem je ruská porážka

„Paradoxem je, že čím silnější a čím více jsme odhodláni k dlouhodobé podpoře Ukrajině, tím dříve může tato válka skončit,“ řekl Stoltenberg. Spojenci podle jeho slov musí zajistí, že až boje ustanou, Ukrajina musí mít schopnosti odradit jakoukoliv další agresi ze strany a k tomu potřebuje bezpečnostní záruky.

„A samozřejmě nejlepší a nejsilnější zárukou bezpečnosti bude článek 5,“ dodal s odkazem slib, že se Ukrajina stane členem NATO a na klíčový článek Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně.

Lotyšský ministr obrany Andris Sprūds uvedl, že strategickým cílem je, aby Ukrajina zvítězila a strategicky porazila Rusko. „To znamená obnovit ukrajinskou územní celistvost, pohnat ruské zločince k odpovědnosti, vyvodit finanční dopady a aby se Ukrajina stala 33. členem NATO,“ prohlásil.

Tolik očekávané F-16 míří právě na Ukrajinu. A má jich být ještě víc

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski poznamenal, že Polsko začíná cvičit první ukrajinskou brigádu dobrovolníků, kteří dosud pobývali přímo v Polsku. „Chtějí sloužit a rotovat se svými krajany poté, co budou řádně vycvičeni a vybaveni. Kdyby to udělala každá země EU , Ukrajina by měla několik brigád,“ konstatoval.

Šéf Pentagonu Lloyd Austin podle svých slov nikdy neviděl NATO silnější a jednotnější. „Nenecháme se zatáhnout do Putinovy bezohledné války. Budeme ale stát při Ukrajině, protože bojuje za svou suverenitu a bezpečnost,“ dodal a potvrdil, že tolik očekávané stíhačky F-16 už jsou na cestě na Ukrajinu.

Polský prezident Andrzej Duda vyjádřil naději, že by Ukrajina mohla dostat pozvánku do NATO na příštím summitu aliance. Zdůraznil ovšem, že ruská válka musí předtím skončit. Skutečným úspěchem pro Ukrajinu ze summitu NATO by podle něj bylo, kdyby „Putin zatelefonoval svému ministru obrany a zavelel k odchodu z Ukrajiny“.

Nový britský ministr obrany John Healey dnes oznámil, že členské státy spojenecké koalice vedené Spojeným královstvím, která se Ukrajině zavázala dodat drony za 45 milionů eur, právě podepsala memorandum zajišťující zvýšení výroby a urychlení dodávek na bojiště.

Spojenci se na summitu rovněž shodli, že jedním z hlavních „činitelů“ ruské války na Ukrajině je Čína. Nadále prodává Rusku součástky a technologie, které Moskva používá k výrobě svých zbraní. „Pokud bude Čína pokračovat, nemlže věřit, že může mít normální vztahy se spojenci v NATO a pokračovat v rozdmýchávání války v Evropě,“ řekl šéf Aliance Stoltenberg.

Severoatlantická aliance sice podle něj není organizací, která uvaluje ekonomické sankce. Zastupuje ale polovinu světové ekonomiky a pokud bude Čína v podpoře Ruska pokračovat, zasáhne to její zájmy.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Harrisovou podporuje většina demokratů, kampaň zaměří na právo na potrat

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění demokratické prezidentské nominace, informovaly agentury Reuters a AP s odvoláním na zdroje z...

23. července 2024  6:15,  aktualizováno  6:38

Top selfie z jižní Moravy: z obřího trůnu, u kotvy pro papeže i od kolonády

Dorazit na atraktivní místo, zamířit mobil na sebe a „seřídit“ jej tak, aby zachytil vše potřebné, a pak cvak! Parádní fotka do osobního archivu i na sociální sítě pro kamarády je na světě....

23. července 2024  5:30

Obce Litovelského Pomoraví komáří kalamitu odvrátily, hmyz sužuje část Olomouce

Před čtyřmi lety až 125 komářích útoků za minutu, letos pouze pár kousanců. Obyvatele obcí v okolí Litovle na Olomoucku mnohokrát v minulosti trápily komáří invaze, letos nemají s obtížným hmyzem...

23. července 2024  4:52

Ministr zvažuje nižší daně a další zvýhodnění pro dřevostavby

Ministerstvo zemědělství se snaží co nejvíce podpořit využívání dřeva pro stavební účely. Podle vládou nedávno schválené Surovinové politiky pro dřevo by měl do roku 2035 vzrůst podíl dřevostaveb u...

23. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...