Ruské jednotky se účastní bojů na Ukrajině, má jasno šéf NATO

  13:03aktualizováno  15:32
NATO nepochybuje o tom, že ruské jednotky bojují na ukrajinském území. Podle šéfa Aliance Anderse Fogh Rasmussena jde o jednoznačné narušení ukrajinské suverenity. Rusko se snaží Ukrajinu destabilizovat, prohlásil Rasmussen.

Podle Rasmussena i přes proklamace Moskvy není pochyb o tom, že ruští vojáci s technikou překročili na východě a jihovýchodě ukrajinskou hranici. „Ruské jednotky jsou přímo zapojeny do bojových operací na ukrajinském území. Rusko střílí na Ukrajinu a dále pokračuje v koncentraci sil poblíž ukrajinských hranic,“ řekl Rasmussen.

Krize na Ukrajině

Jde tak podle jeho slov o očividné narušení ukrajinské suverenity a integrity. Na Ukrajině jsou ruské tanky, obrněné transportéry, houfnice i raketomety. „Není to izolovaná akce, ale součást nebezpečného vzoru, jak po mnoho měsíců destabilizovat Ukrajinu jako suverénní stát,“ řekl Rasmussen.

Spojenci zároveň vyzývajíi Rusko, aby ukončilo své ilegální akce, zastavilo podporu separatistům a učinilo „okamžité a ověřitelné“ kroky k uklidnění krize.

Ukrajina chce do NATO

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v poledne oznámil, že vláda předloží parlamentu návrh zákona, který by měl zrušit ustanovení zakazující ukrajinskému států členství v bezpečnostních paktech. Ukrajinská vláda už znění podle agentur schválila. Spojenci prý takové rozhodnutí budou respektovat, oznámil šéf Aliance.

„Plně respektujeme rozhodnutí Ukrajiny, pokud jde o její bezpečnostní politiku a vztahy s Aliancí,“ prohlásil Rasmussen po mimořádném jednání velvyslanců osmadvacítky s ukrajinskými představiteli v Bruselu. Rozhodnutí o směřování k NATO označil za základní princip, na kterém celá Aliance stojí.

Připomněl, že členské země NATO už v roce 2008 deklarovaly, že se Ukrajina, pokud splní všechna kritéria, členem může stát. Během páteční mimořádné schůzky se však podle něj o případném členství či pozvání Ukrajiny ke vstupu nehovořilo.

Spojenci hovoří rezervovaně

Ukrajina se snažila získat pozvání do Severoatlantické aliance takřka pět let. Po vítězných volbách prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2010 však země oznámila okamžitý odklon od záměru. Ukrajinský parlament také tehdy schválil zákon, podle něhož země nebude usilovat o členství v Severoatlantické alianci a za základ své zahraniční politiky bude považovat neúčast v blocích.

Fotogalerie

Nadcházejícího summitu NATO ve Walesu se příští týden zúčastní i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle Rasmussena na schůzce Aliance jasně deklaruje pomoc, kterou chce Ukrajině poskytnout. "Už dnes několik spojenců slíbilo svou konkrétní pomoc," konstatoval Rasmussen. Měla týkat především modernizace ozbrojených sil, aby byly schopné se účinně bránit.

Aliance se zaměří na logistiku, velení a řízení, kybernetickou obranu a také podporu vojáků včetně těch, kteří utrpěli zranění.

K nějakému "rychlému" přijetí Ukrajiny do NATO se ale řada členských zemí staví  rezervovaně. Například nizozemský premiér Mark Rutte v reakci na plány Kyjeva uvedl, že "vstup do NATO by k řešení (situace na Ukrajině) nepřispěl".

Na východě Ukrajiny zuří boje:

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

NATO vyzvalo Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu

Severoatlantická aliance sice uznává, že má Turecko v souvislosti se situací v sousední Sýrii legitimní bezpečnostní...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Najdete na iDNES.cz