Události - úterý 29. července

  22:37aktualizováno  22:37
Nový pravidelný přehled krátkých zpráv každý den přináší souhrn nejzajímavějších událostí za uplynulý den či víkendové období týkajících se NATO či bezpečnostní problematiky.
Ministerstvo jedná o stíhačkách
Česká strana v pátek oficiálně předala ministerstvům obrany devíti zainteresovaných zemí dokumentaci a požadavky k výběrovému řízení na nadzvukové letouny pro českou armádu. O vypsání tendru na zajištění ochrany českého vzdušného prostoru pro překlenovací období od roku 2005 rozhodla vláda 9. července. Cílem dnešní schůzky je objasnit účastníkům technická a finanční specifika pro Českou Republiku. Uzávěrka nabídek je 30. listopadu tohoto roku. Zájem má Česká republika o 14 letounů.
Překlenovací řešení by mělo platit do doby, než Česká republika bude mít dostatek finančních prostředků na nákup nových stíhacích letounů. Ministerstvo obrany předpokládá, že do roku 2010. Na provoz nadzvukových letounů pro léta 2005 až 2007 stanovilo v tendru ministerstvo limit na 1,5 miliardy korun ročně, od roku 2008 to bude 3,5 až 4 miliardy korun.
---

INEKO: Vstup do NATO Slovensku prospěje
Ratifikace vstupu Slovenska do NATO získala nejvyšší hodnocení v rámci projektu Hodnocení ekonomických a sociálních opatření (HESO) od Středoevropského institutu pro  ekonomické a sociální reformy (INEKO). Hodnotící komise uvedla, že vstupem do NATO získá Slovensko perspektivu stabilního ekonomického a sociálního rozvoje, nemluvě o zabezpečení bezpečnostní stability státu. Velmi pozitivně byla zhodnocena strategie reformy řízení veřejných financí.
---

Vojáci zatkli Husajnova strážce

SOUHRNY ZPRÁV


Američtí vojáci v Tikrítu zadrželi jednoho z tělesných strážců svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Američané věří, že se jim podaří zatknout i Saddáma samotného, protože prý přibývá lidí, kteří informují o místech, kde se skrývá.
"Brzy Saddáma dopadneme. S informacemi přichází mnoho lidí a ubývá míst, kde se Saddám může ukrýt," řekl mluvčí americké armády, seržant Amy Abbot. Pátrání po Saddámovi se nyní soustřeďuje na jeho rodiště Tikrít a na Bagdád.
---

Pomoci při obnově Iráku chce 30 zemí
Spojené státy zveřejnily seznam třiceti zemí, jejichž vlády souhlasily, že pomohou s obnovou Iráku přispěním při vojenských či policejních operacích. Na seznamu nechybí ani Česká republika a Slovensko. Některé z "vypomáhajících" zemí nemají na svůj příspěvek peníze, a proto jednají se Spojenými státy o finanční pomoci.
Na seznamu jsou: Albánie, Ázerbajdžán, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Dominikánská republika, Estonsko, Filipíny, Gruzie, Honduras, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Kazachstán, Litva, Lotyšsko, Makedonie, Maďarsko, Mongolsko, Nikaragua, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Salvador, Slovensko, Španělsko, Ukrajina a Velká Británie. Pentagon dosud nezveřejnil, jak konkrétně každá země do obnovy přispěje.

Pravidelný přehled zpráv připravují stážisté Informačního centra o NATO v Praze.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ikonický bombardér přistál na Mošnově. Bude lákadlem Dnů NATO

Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti

Na mošnovské letiště dorazili první účastníci letošních Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR. Kromě...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin

Švýcarský PC-7 Team

V Ostravě dosud nevídanou premiéru hned tří armádních akrobatických skupin nabídnou divákům blížící se Dny NATO & Dny...

Čeští piloti s gripeny převzali od Britů ochranu nebe nad Pobaltím

Češti letci převzali ochranu Pobaltí. Letoun Gripen českých Vzdušných sil na...

Čeští letci v pondělí na estonské základně Ämari převzali od Britů ochranu vzdušného prostoru Pobaltí. Nebe nad Litvou,...

Najdete na iDNES.cz