Události - úterý 29. července

  22:37aktualizováno  22:37
Nový pravidelný přehled krátkých zpráv každý den přináší souhrn nejzajímavějších událostí za uplynulý den či víkendové období týkajících se NATO či bezpečnostní problematiky.
Ministerstvo jedná o stíhačkách
Česká strana v pátek oficiálně předala ministerstvům obrany devíti zainteresovaných zemí dokumentaci a požadavky k výběrovému řízení na nadzvukové letouny pro českou armádu. O vypsání tendru na zajištění ochrany českého vzdušného prostoru pro překlenovací období od roku 2005 rozhodla vláda 9. července. Cílem dnešní schůzky je objasnit účastníkům technická a finanční specifika pro Českou Republiku. Uzávěrka nabídek je 30. listopadu tohoto roku. Zájem má Česká republika o 14 letounů.
Překlenovací řešení by mělo platit do doby, než Česká republika bude mít dostatek finančních prostředků na nákup nových stíhacích letounů. Ministerstvo obrany předpokládá, že do roku 2010. Na provoz nadzvukových letounů pro léta 2005 až 2007 stanovilo v tendru ministerstvo limit na 1,5 miliardy korun ročně, od roku 2008 to bude 3,5 až 4 miliardy korun.
---

INEKO: Vstup do NATO Slovensku prospěje
Ratifikace vstupu Slovenska do NATO získala nejvyšší hodnocení v rámci projektu Hodnocení ekonomických a sociálních opatření (HESO) od Středoevropského institutu pro  ekonomické a sociální reformy (INEKO). Hodnotící komise uvedla, že vstupem do NATO získá Slovensko perspektivu stabilního ekonomického a sociálního rozvoje, nemluvě o zabezpečení bezpečnostní stability státu. Velmi pozitivně byla zhodnocena strategie reformy řízení veřejných financí.
---

Vojáci zatkli Husajnova strážce

SOUHRNY ZPRÁV


Američtí vojáci v Tikrítu zadrželi jednoho z tělesných strážců svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Američané věří, že se jim podaří zatknout i Saddáma samotného, protože prý přibývá lidí, kteří informují o místech, kde se skrývá.
"Brzy Saddáma dopadneme. S informacemi přichází mnoho lidí a ubývá míst, kde se Saddám může ukrýt," řekl mluvčí americké armády, seržant Amy Abbot. Pátrání po Saddámovi se nyní soustřeďuje na jeho rodiště Tikrít a na Bagdád.
---

Pomoci při obnově Iráku chce 30 zemí
Spojené státy zveřejnily seznam třiceti zemí, jejichž vlády souhlasily, že pomohou s obnovou Iráku přispěním při vojenských či policejních operacích. Na seznamu nechybí ani Česká republika a Slovensko. Některé z "vypomáhajících" zemí nemají na svůj příspěvek peníze, a proto jednají se Spojenými státy o finanční pomoci.
Na seznamu jsou: Albánie, Ázerbajdžán, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Dominikánská republika, Estonsko, Filipíny, Gruzie, Honduras, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Kazachstán, Litva, Lotyšsko, Makedonie, Maďarsko, Mongolsko, Nikaragua, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Salvador, Slovensko, Španělsko, Ukrajina a Velká Británie. Pentagon dosud nezveřejnil, jak konkrétně každá země do obnovy přispěje.

Pravidelný přehled zpráv připravují stážisté Informačního centra o NATO v Praze.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

V Afghánistánu nekončíme. O stažení vojáků rozhodneme spolu, tvrdí NATO

Čeští vojáci na patrole v okolí afghánského Bagrámu

Spojené státy rozptýlily obavy, že by z alianční mise Resolute Support v Afghánistánu mohly v dohledné době „na vlastní...

Tornáda Jejího Veličenstva utichnou. Rozloučí se průlety nad ostrovy

Letoun Tornado GR.4 britského Královského letectva

Takřka po čtyřiceti letech služby britské královské letectvo definitivně vyřadí ikonické nadzvukové stroje Tornado. Jen...

Vraťte se k dodržování smlouvy o raketách, vyzývají spojenci Moskvu

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Máte šest měsíců, využijte příležitost a vraťte se k dodržování smlouvy INF o likvidaci raket, vyzývají Moskvu členské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz