Tornáda Jejího Veličenstva utichnou. Rozloučí se průlety nad ostrovy

  19:14aktualizováno  19:14
Takřka po čtyřiceti letech služby britské královské letectvo definitivně vyřadí ikonické nadzvukové stroje Tornado. Jen před pár dny přitom letouny dokončily poslední bojové mise proti takzvanému Islámskému státu. A rozloučení s nimi bude velkolepé. Průlet prakticky nad všemi kouty Británie.

Letoun Tornado GR.4 britského Královského letectva | foto: RAF

„S těžkým srdcem, ale obrovskou hrdostí se loučíme s Tornády v operacích. Je to skutečně konec doby, kdy hrála po čtyři desetiletí zásadní roli při zachování bezpečnosti Británie a spojenců,“ řekl britský ministr obrany Gavin Williamson.

Fotogalerie

Stroje Tornado vstoupily do služby v RAF už v roce 1979 a od té doby zasáhly do bojových operací prakticky po celém světě. Naposledy podnikaly v rámci široké mezinárodní koalice údery proti takzvanému Islámskému státu v Sýrii a Iráku.

Přesluhovaly. 

Britské velení je tam chtělo nechat jen pár měsíců, nakonec se poslední bojová operace nazvaná „Shader“ protáhla na 4 a půl roku. Na domovskou základnu RAF Marham se vrátily až nyní 5. února.

„Po tak dlouhém provozu je správné, že se díváme do budoucnosti. Kombinace našich nejmodernějších strojů F-35 a nových zbraňových systémů pro letouny Typhoon nás udrží na světové špičce,“ dodal Williamson.

Tornado GR.4

Koncept letounu se datuje k roku 1960 a první stroj vzlétl v roce 1974. Jde o dvoumístný dvoumotorový bojový stroj s měnitelnou geometrií křídel, který byl vyvinut společně Británií, Německem a Itálií. Modernizované stroje GR.4 získalo britské letectvo v roce 1999. Modernizace spočívala především v možnosti používat speciální kontejnery TIALD (Target Imaging And Laser Designation) pro řízení přesně naváděných zbraní a ve vybavení brýlemi pro noční vidění a zdokonalenými prostředky pro vlastní ochranu.

 • Posádka: 2
 • Délka: 16,7 m
 • Rozpětí: 13,9 m (úhel křídla 25 stupňů) až 8,6 m (úhel křídla 67 stupňů)
 • Výška: 5,95 m
 • Hmotnost (prázdný): 13,8 t
 • Max. vzletová hmotnost: 28 t
 • Pohon: 2×Turbo-Union RB199 Mk 103
 • Maximální rychlost: 2 417,6 km/h
 • Dolet: 1 390 km
 • Přeletový dolet: 3 890 km (čtyři přídavné nádrže)
 • Dostup: 15,2 km
 • Stoupavost: 76,7 m/s

Zdroj: RAF

Původně měla 12. peruť britského Královského letectva svých osm bojových letounů Tornado GR.4 vyřadit z výzbroje a dostat místo nich moderní stroje Eurofighter Typhoon už v roce 2014.

Kvůli úderům na pozice islamistů však tehdejší premiér David Cameron nejprve letounům „prodloužil život“ o dva roky a britská vláda pak nakonec odložila jejich odchod do „důchodu“ vzhledem k jejich bojovému vytížení až do letošního března, kdy má Británie postupně přezbrojit na supermoderní letouny páté generace F-35.

Mezi britskými letci platí letouny Tornado za sice starší avšak velmi spolehlivé stroje. V porovnání s nepoměrně mladším strojem Typhoon, který vstoupil do služby RAF v roce 2007, je Tornado už koncepčně starý a méně obratný stroj. Primárně byl navržen pro rychlé akce na přímých trasách v nízkých výškách.

„Osobně budu velmi smutný, když uvidím, jak jde Tornado do důchodu, ale je načase předat štafetu dalším generacím bojových letounů,“ uvedl velitel britského letectva maršál Stephen Hillier. Sám rovněž pilot tornáda.

Tornado však mělo jednu zásadní výhodu, která letoun držela ve službě jako nepostradatelný. A tou byla schopnost unést až tucet přesně naváděných raket proti pozemním statickým i pohyblivým cílům a nejnovější laserem naváděné pumy.

A to se britskému letectvu při úderu v Afghánistánu, Libyi, Iráku nebo aktuálně proti Islámskému státu nadmíru osvědčilo. Modernější letouny Eurofighter totiž získaly schopnost nést moderní pumy až nedávno a musely být vyzbrojovány staršími, většími a méně přesnými zbraněmi.

I když ani piloti tornád to zdaleka neměli jednoduché. Například při úderech v Libyi proti režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Zatímco francouzští a američtí piloti startovali k prvním misím z letadlových lodí a základen ve Středomoří, jejich britští kolegové v tornádech létali do boje z domovských základen na britských ostrovech. Během každé mise tak strávili minimálně 7 hodin v kokpitu.

Populární i v Česku

Tornádo bude oficiálně vyřazeno ze služby za pár týdnů. A letectvo se s ikonickým strojem rozloučí opravdu velkolepě. Základna RAF Marham připravuje na tři dny od 19. do 21. února celou sérii průletů prakticky nad všemi kouty Británie.

Úder v Libyi, to je sedm hodin v kokpitu, říká britský pilot

Letoun byl dosud velmi populární také u českých fandů letectví. Kromě účasti na cvičeních v Česku byly stroje Tornado prvními zástupci zahraničních vzdušných sil na populárních Dnech NATO v Ostravě.

V roce 2005 britské velení do Ostravy vyslalo dva supersoniky ve verzi F3 ze základny ve skotském Leuchars. Pravidelnými účastníky pak byly až do roku 2010.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Rumunsko bude speciálním partnerským státem Dnů NATO v Ostravě

MiG-21 rumunských vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě

Rumunsko bude zvláštním partnerským státem chystaných zářijových Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Během...

Pád polské stíhačky MiG-29 pilot přežil, obrana vybírá nové stroje

Polský MiG-29 v Pobaltí

Polské úřady stále vyšetřují příčiny pondělní havárie stíhacího letounu MiG-29. Pilot se stihl katapultovat a havárii...

S Tálibánem se nejedná, z tygra nebude vegetarián, varoval Zeman

Prezident Miloš Zeman hovoří na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března...

Pokud to NATO dovolí, Tálibán udělá z Afghánistánu teroristickou základnu, odkud budou islamisté útočit na...

Najdete na iDNES.cz