Tak jim zabili Usámu. Šéf globálního teroru ale nebyl sám

  14:11aktualizováno  14:11
Likvidace nejhledanějšího muže planety Usámy bin Ládina je pro teroristickou síť tvrdým úderem. Neznamená však automatické ukončení už deset let trvající války proti teroru, míní experti. Bin Ládin byl sice vůdcem a ideologickým mozkem, nebyl však sám.

Nejhledanější teroristé světa | foto: natoaktual.cz

"Pro Al-Káidu je to tvrdý morální a psychologický úder," uvedl bezpečnostní expert a publicista Lukáš Visingr. Američané podle něj šéfům teroru srozumitelně vzkázali: "schovávejte se, kde chcete, my po vás půjdeme třeba deset let, až do úplného konce".

Pro spojence v boji proti teroru to však zdaleka neznamená vítězství. Bylo by naivní si myslet, že všichni teroristé světa okamžitě složí zbraně. "Al-Káida přišla o ideového vůdce. Část jeho přívrženců bude hledat způsob odvety," varoval bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Al-Káida nikdy nebyla centrálně řízenou organizací a pokud se najde v jejích řadách další silný vůdce, může to vést minimálně na lokální úrovni k dalším krvavým útokům. Al-Káida především sloužila jako společný deštník nejrůznějších islamistických teroristických skupin a hnutí v různých oblastech světa.

Taliban jako mstitel?

Smrt bin Ládina bude mít také zřejmě dopad i na situaci v Afghánistánu, kde deset let trvající epizoda honu na jednoho ze strůjců útoků z 11. září v New Yorku a Washingtonu v roce 2001 začala. Al-Káida sice na území svého velkého ochránce Talibanu už asi dávno ztratila dřívější "lesk a slávu", stále tam ale prokazatelně operuje.

"Terorismus stále představuje přímou hrozbu pro naši bezpečnost a mezinárodní stabilitu," prohlásil v reakci generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. NATO a partneři "budou pokračovat ve svém poslání, aby zajistily, že Afghánistán se nikdy znovu nestane bezpečným útočištěm pro extrémismus," dodal.

Právě Taliban se může pasovat do role mstitele svého chráněnce a učitele v jedné osobě. "To by mohlo vést ke krátkodobému zvýšení počtu útoků na zahraniční jednotky v oblasti," konstatoval Šedivý. Velké riziko by pak podle něj představovala možnost, že by Taliban chtěl postupně převzít úlohu Al-Káidy ve světovém měřítku.

Otázkou bude, kdo zaujme po bin Ládinovi uvolněné místo. Teoreticky by to mohla být dosavadní dvojka Al-Káidy Ajmán Zaváhrí. "Zaváhrí je sice výborný plánovač a manažer, ale nemá takové charisma a autoritu, jakou měl bin Ládin. Myslím, že nedokáže vyburcovat přívržence," uvedl Visingr.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Cenu za nové pásové obrněnce pro armádu mají výrobci nabídnout do října

Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě

Ministerstvo obrany vyzvalo všechny čtyři oslovené výrobce obrněných vozidel, aby do října předložili konkrétní nabídky...

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s...

Najdete na iDNES.cz