Švédové objevili u svých břehů vrak tajemné ponorky, nese nápis v azbuce

  9:24aktualizováno  9:24
Amatérští hledači vraků objevili na dně u švédských břehů uvízlou cizí miniponorku. Zatím nelze určit, jak dlouho na mořském dně leží ani její stáří. Na trupu je však nápis v azbuce, což podle pátracího týmu naznačuje, že je ruská. Moskva už popřela, že by u Švédska jakoukoliv miniponorku ztratila.

Objev údajné ruské miniponorky na mořském dně u švédských břehů | foto: Ocean X Team

Neznámé podmořské plavidlo uvízlé na dně u švédských břehů objevil soukromý tým hledačů vraků Ocean X Team už minulý týden prostřednictvím speciální dálkově řízené miniponorky s kamerou a fotoaparátem. 

Pořízené záběry (na stránkách deníku Expressen zde) předal pátrací tým švédské armádě, která záběry ještě vyhodnocuje a zvažuje, zda se do průzkumu objevu rovněž nezapojí.

Mluvčí švédských ozbrojených sil Anders Kallin pouze uvedl, že představitelé ozbrojených sil nebudou informace komentovat do doby, než skončí analýza obrazových materiálů.

Objevená ponorka je asi 20 metrů dlouhá a tři metry široká. „Není jasné, jak stará ponorka je a jak dlouho leží na mořském dně, ale azbuka na trupu ukazuje, že je ruská,“ uvedl pátrací tým v tiskové zprávě. Přesná poloha zveřejněna nebyla.

27.července 2015 v 23:22, příspěvek archivován: 28.července 2015 v 11:11

Verkar vara ubåten Сом/Catfish från 1905.Observera texten i fören. cc @Expressen @Aftonbladet pic.twitter.com/xk1Rx2IIwk

Trup ponorky nevykazuje podle objevitelů žádná vnější poškození. Všechny otvory jsou uzavřené. „Proto se obáváme, že se posádka nebyla schopna dostat ven,“ uvedl jeden z potápěčů Stefan Hogeborn. Pátrači z Ocean X Team se nyní připravují na novou výpravu, aby ostře sledovaný podmořský objev dále prozkoumali.

Loni na podzim totiž švédské ozbrojené síly dvakrát marně pátraly po neznámé ponorce přímo ve stockholmském souostroví. Závěrečná vyšetřovací zpráva konstatovala, že šlo o neznámou cizí ponorku. Švédská strana ale i přes některé náznaky nemohla potvrdit, že šlo o ruské plavidlo, jak se spekulovalo. Moskva nasazení své ponorky u švédských břehů tehdy odmítla.

Severské státy ale v minulých měsících opakovaně hlásily incidenty s ruskou armádou, včetně údajných narušení vzdušného prostoru a výsostných vod.

„Je to tady znovu..,“ pustil se kousavě do objevu u švédských břehů ruský provládní zpravodajský portál Sputnik s tím, že „paranoia nepřestala“. Později nicméně přinesl zprávu o tom, že ruští potápěči jsou připraveni se na případné pozvání švédské strany do oblasti vypravit a podílet se dalším průzkumu a případném vyzvednutí vraku.

Plavidlo může být z počátku minulého století

Experti ve švédských médiích se nyní přiklánějí k názoru, že by mohlo jít o miniponorku třídy „Som“ ruské imperiální flotily z počátku minulého století, která se potopila v Baltském moři v roce 1916. Rusko tehdy v letech 1904 - 1907 postavilo sedm podmořských miniplavidel. 

Pro tuto verzi hovoří, že v nápisu v azbuce na trupu lodi byl na konci slova použit takzvaný tvrdý znak. To by odpovídalo pravopisu v carském Rusku, které existovalo do roku 1917.

Na vyvozování závěrů je však podle jiných příliš brzy. Není totiž zatím možné určit, jak dlouho vrak na dně leží. Deník Expressen cituje odborníky, že hodně či málo sedimentu na trupu ponorky nemůže být přesným vodítkem, protože při objevech jiných lodních vraků i ve čtyřicetimetrové hloubce se mnohdy žádné usazeniny nenajdou.

Švédská média také rozebírají, že obavy z ruských ponorek u švédských břehů pramení z dob studené války. Především pak od incidentu z roku 1981, kdy ruská ponorka uvízla na mělčině u hlavního švédského vojenského přístavu poblíž Karlskrone.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Spojenci procvičí obranu Pobaltí, Američané se vracejí s 2. flotilou

Velitelská a výsadková loď USS Mount Whitney

Severoatlantická aliance spouští jedno z nejrozsáhlejších cvičení v Baltském moři. Námořnictvo a vzdušné síly během...

Raketová jednotka je u Baltu. Zapojí se do největších střeleb NATO

Bojové střelby z komplexu 2K12 KUB u Baltu

Vojáci ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku dorazili k pobřeží Baltského moře. V Polsku se zapojí do...

Budeme ve spojení, dohodli se vojenští velitelé Ruska a NATO

Vladimir Putin osobně sledoval test nové mezikontinentální rakety Avangard. Na...

Vojenské komunikační linky mezi NATO a Ruskem zůstanou otevřené. Dohodli se na tom v pondělním telefonickém rozhovoru...

Najdete na iDNES.cz