Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Tajná stavebnice do první linie. Umí rušit mobily, drony i naváděné střely

  15:19
Armáda poodhalila, jak budou fungovat nové mobilní rušiče STARKOM české výroby, které pořizuje za 1,45 miliardy korun. Během pár let nahradí zastaralou techniku. Utajovaná technika pro elektronický boj si bude umět poradit s mobily, Wi-Fi sítěmi, drony i naváděnými střelami.

Systémy a technika pro elektronický boj patří k nejpřísněji střeženým tajemstvím prakticky všech armád. Tu českou čeká v tomto ohledu během pár let zásadní přezbrojení, které schopnosti elektronického boje českých vojáků posune do jiné dimenze.

„Rozdíl bych přirovnal k černobílé a chytré televizi,“ říká velitel 532. praporu elektronického boje Ivan Mahr. Právě jeho jednotka bude novými mobilními rušiči vyzbrojena.

Fotogalerie

Vojáci se sice už se učí nový systém ovládat, zatím ale jen v učebnách. V reálu stále používají staré rušiče s označením „MORUŠ“ (MOdulová stavebnice RUŠičů), které mají „dny své slávy“ už dávno za sebou. Zastaralá technika už neodpovídá současným hrozbám ve světě.

Armáda má v současnosti čtyři komplety MORUŠ – částečně ruské a částečně české výroby. Pochází z přelomu 80. a 90. let minulého století a jsou předurčeny pro nasazení s bojovými jednotkami, tedy se 4. brigádou z Žatce a 7. mechanizovanou brigádou z Hranic.

Když ve starých skříňových vozidlech Praga V3S vojáci vyjedou, jsou pro ostatní jednotky spíše přítěží. Vozidla nejsou nijak chráněná, nemají žádnou balistickou ochranu ani zbraňové systémy. A i rozvinutí a zapojení rušičů v poli zabere na dnešní poměry až příliš mnoho času. Vztyčení stožárů pro antény, jejich ukotvení, propojení s vozidlem.

„I laik pozná, že technika je již morálně i technologicky zastaralá. Podvozkovou část dokážeme díky zručnosti techniků ještě udržovat, ale samotná nástavba je už problém,“ konstatuje Mahr.

A také co do primárních schopností je systém prakticky schopen pokrýt jen hrozby, které jsou už spíše minulostí. Účinně dokáže rušit pouze pozemní a ještě ne příliš sofistikované radiostanice. „Vlastně obyčejné vysílačky. Neumí vůbec pokrýt pásmo mobilních telefonů nebo datalinků,“ řekl Petr Šnajdárek, vedoucí projektu rozvoje elektronického boje.

Nové rušiče STARKOM (STAvebnicový Rušič KOMunikační), jako výsledek spolupráce českých firem, mají být proto podle něj nejen přímou náhradou, ale zároveň konečně plnohodnotným vstupem jednotky elektronického boje do 21. století.

Nový mobilní rušič STARKOM pro českou armádu
Nový mobilní rušič STARKOM pro českou armádu

Nový mobilní rušič STARKOM pro českou armádu

„Budeme schopni účinně rušit jakékoliv komunikační signály, data, mobilní telefony,“ nastínil Mahr. Nový systém byl totiž navržen pro sledování a elektronický boj ve všech pásmech – VKV/UKV/SKV. Kromě mobilů bude umět rušit moderní radiostanice, které mění kmitočty, kódované datalinky, Wi-Fi sítě. A také bezpilotní letouny nebo navádění nepřátelských střel.

„Získáme nové schopnosti, kdy budeme schopni rušit drony, veškerou taktickou komunikaci, sjednotíme se spojenci a budeme na špici,“ uvedl Michal Peterek, náčelník odborné přípravy 532. praporu elektronického boje.

Ten má stejně jako jeho kolega Jiří Buzek reálné zkušenosti s moderními hrozbami z nasazení v Afghánistánu. Zjišťovali nepřátelskou komunikaci, monitorovali rádiové sítě a snažili se eliminovat rádiově odpalovaná výbušná zařízení. „Půjde o nástroj v celém elektromagnetickém spektru i kyberprostoru, který bude válčištěm budoucnosti,“ konstatoval Buzek, který působí jako velitel roty elektronického boje.

Armáda si objednala celkem osm nových vysoce mobilních a modulárních stavebnicových rušičů. „Budou jednoznačně určeny pro nasazení v sestavě bojových jednotek v první linii, proto požadujeme vysoký stupeň balistické ochrany,“ popsal Šnajdárek s tím, že armáda počítá s jejich nasazením i v zahraničních misích.

Osádka i technologie po ochranou

Systémy budou umístěny na moderní podvozkové platformě Tatra 815 8x8 řady 7 s automatickou převodovkou. Mají být dosud vůbec nejmodernější a nejakceschopnější pro pohyb v terénu, ale i v zastavěných oblastech.

Vůz bude mít opancéřovanou čtyřdveřovou kabinu s vysokým stupněm balistické ochrany proti planým zbraním a minám a veškeré nápravy mají být říditelné, aby se vůz mohl vyprostit ze všech situací. Sedadla budou mít pětibodové bezpečnostní pásy.

Pro nasazení v bojové zóně v místě případného střetu s nepřítelem budou mít vozidla průlez s pancéřovaným poklopem na stropě kabiny a lafetou pro kulomet Minimi 7,62 mm.

Osádka bude vybavena přístroji pro noční vidění a přístroji pro obsluhu elektronické aparatury i za jízdy, obrazovkami kamerového systému, který po příjezdu na místo a zaujetí postavení dokáže sledovat okolí vozidla v okruhu 360 stupňů a pomáhat při střežení vozidla. Do speciálního vybavení patří také ochranný rušič před rádiově odpalovanými výbušnými zařízeními, který kolem vozidla vytvoří speciální bublinu.

Nástavba s technologiemi bude stejně jako kabina zodolněná. Vybavení bude tvořit elektrocentrála, nezávislá klimatizace i topení, filtroventilace a mobilní maskování. Samotné pracoviště operátorů bude vybaveno výkonnými komunikačními technologiemi pro spojení a zpracování dat. Odolné má být vozidlo i vůči nepřátelskému elektronickému rušení.

Velkou část vybavení a detailů technologií nových rušičů armáda kvůli utajení nespecifikovala. A to se týká pochopitelně rovněž softwarového vybavení. Jisté jen to, že speciálně vyvinutá aplikace má obstarávat nejen sledování a rušení, ale také spojení s velením, řízení a koordinaci prostředků elektronického boje a technickou analýzu signálů. Samotné rušení pak má fungovat manuálně nebo v plně automatickém režimu.

Jisté je také to, že pro vojáky odpadne pracné stavění stožárů se zatloukáním kotvících kolíků a skládání antén, protože každé vozidlo bude vybaveno čtyřmi dálkově ovládanými teleskopickými stožáry osazenými směrovými a všesměrovými anténami, s automatickým rozložením a složením.

Armáda dosud využívá zastaralé mobilní rušiče s označením MORUŠ

Armáda dosud využívá zastaralé mobilní rušiče s označením MORUŠ

Cena za špičkové vybavení

Modernizační projekt se však před nedávnem dostal pod palbu kritiky kvůli ceně. Ministerstvo obrany původně počítalo s částkou 960 milionů, kterou také schválili poslanci. Později se však ukázalo, že za rušiče zaplatí nakonec 1,45 miliardy.

Ministerstvo ale cenu obhajuje s tím, že původní suma vycházela z předpokladu z let 2016-2017 a na její navýšení mělo vliv hned několik faktorů. Především jde o odsunutí projektu v čase, protože vojáci měli podle původních plánů nové rušiče dostat už v letech 2019-2020. Návrh na pořízení osmi mobilních systémů od Vojenského výzkumného ústavu v Brně byl však tehdy kvůli financím odsunut. Armáda tak dostane nová vozidla v roce 2023.

Dalším faktorem je s tím spojený růst cen materiálu, speciálního vybavení a v neposlední řadě se do ceny projevilo zapracování nových technických požadavků ze strany armády pro pokrytí budoucích hrozeb.

Aby armáda mohla vůbec požádat o vyčlenění peněz pro vyzbrojovací projekt, musí informaci o předpokládané ceně nejprve dostat ministerstvo financí. Jde však o předpokládané kalkulace a teprve poté, co ministerstvo financí částku schválí, může ministerstvo obrany s dodavateli začít vyjednávat o ceně.

„Jde o čistě českou technologii. Nejde jen o získání moderního prostředku pro armádu, ale udržení na světové špičce a uchování národního know-how v oblasti elektronického boje,“ dodal Šnajdárek.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemanovy hyeny. Je to projev nejhlubšího úpadku, řekl Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil označil ve čtvrtek za projev nejhlubšího úpadku, když se prezident Miloš Zeman opět...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Zvýšíme počet jaderných hlavic, plánuje Británie a čísla už nezveřejní

Až dosud počet jaderných hlavic britského odstrašujícího arzenálu postupně klesal. Teď chce britská vláda v...

Zašpuntovaný Suez ukázal zranitelnost námořní dopravy a Evropy, říká expert

Miliardy dolarů ztrát, zpoždění dodávek, růst cen. To jsou jen některé důsledky týden trvajícího zablokování Suezského...

Musíme být rychlí nebo rychlejší než ruská vojska, nabádá generál Hodges

Schopnost rychle přesouvat vojenské jednotky napříč Evropou je základním předpokladem k odstrašení a vyhnutí se...

Na rychlé přesuny vojsk nestačí opravit silnice, vzkazují Evropě z USA

Sjednoťte a urychlete celní procedury a vojenská povolení pro přejezd hranic, opravte silnice a mosty, zaměřte se na...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...