Jestřábi z Arábie nakonec předvedli nad Ostravou úchvatnou podívanou

  16:15aktualizováno  16:15
Obě plánovaná vystoupení skupiny Saudi Hawks na víkendových Dnech NATO v Ostravě překazilo počasí. Fandové letectví však nakonec o úchvatné představení nepřišli. Letci ze Saúdské Arábie svolili k pondělnímu mimořádnému cvičnému letu, který tedy tak trochu trpce „den nato“ v okolí letiště i přesto sledovaly tisíce lidí.

Aerobatická skupina na sedmi letounech Hawk měla být jedním z magnetů Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Kvůli špatnému počasí a především nízké oblačnosti s minimální dohledností nakonec v sobotu ani v neděli tihle jestřábi z pouště před diváky neodstartovali. V neděli byl letový program až na vrtulníky zrušen prakticky celý.

„Historicky nejnepříznivější letové podmínky letošního ročníku nás přivedly ke zcela mimořádnému návrhu,“ uvedl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti každoročně organizuje.

Fotografie

Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech...
Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech...
Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech...
Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech...

Saúdskoarabská skupina s ním souhlasila a v pondělí odpoledne podnikla původně neplánovaný nácvik své show, který si však nijak nezadal s plnohodnotným vystoupením.

Zatímco se v neděli valily z oblohy proudy vody, v pondělí panovalo prakticky ideální slunečné počasí. Kompletní sedmičlennou formaci na modré obloze sledovalo v okolí letiště odhadem několik tisíc lidí. 

A možnost zahlédnout skupinu s kouřovými efekty dostali také obyvatelé okrajových částí Ostravy, kam od dráhy kvůli běžnému provozu na letišti v Mošnově letci několikrát zabrousili během přistání jednoho z podpůrných transportních letounů a také startu pravidelné linky do Prahy.

Z premiérové návštěvy České republiky tak skupina neodletěla bez „řádného rozloučení“, i když tento mimořádný nácvik už letečtí fandové nemohli sledovat uvnitř letištního areálu.

Odlet amerických letounů z Ostravy:

Saúdské letce pomáhají legendární Britové

Z Ostravy skupina ve středu zamíří na Maltu. Příští rok podnikne malé turné v Asii. Saudi Hawks představují oficiální akrobatický tým Saúdského královského letectva, který veřejně debutoval již v roce 1999 v Rijádu, avšak evropští diváci ho měli možnost zhlédnout až o dvanáct let později, když v roce 2011 vystupoval na letecké show v rakouském Zeltwegu.

Organizátoři Dnů NATO v Ostravě o účasti jednali dlouhé tři roky. Až do letošní tour byla skupina v rámci Evropy jen dvakrát v Británii a jednou v Rakousku.

Vystoupení saúdského týmu je často přirovnáváno k legendárním britským Red Arrows nejen proto, že oba týmy používají letouny Hawk. Právě i v procedurách kolem lze vycítit, kde saúdskoarabská skupina čerpá inspiraci i zkušenosti. Bývalí členové britských Red Arrows totiž pomáhají svým arabským kolegům s přípravou.

Mimořádný nácvik Saudi Hawks však mohl podle letového ředitele Jaroslava Míky proběhnout až ve chvíli, kdy z mošnovského letiště podle plánu odletěli prakticky všichni účastníci víkendové akce. Jinak poklidnější ostravské letiště se tak na dopoledne proměnilo ve velmi rušné místo, když prakticky každých pár minut odsud startovaly bojové i transportní stroje nebo vrtulníky prokládané civilním provozem. A jak to obvykle bývá, také s následným průletem nad ranvejí navíc na rozloučenou.

Například formace čtyř bitevníků L-159 Alca českých vzdušných sil pak dokonce na pozdrav vystřelovala klamné cíle.

Naprosto nevídaný pohled se naskytl před polednem, kdy z dráhy nejprve odstartoval turecký průzkumný stroj E-7, po něm vzápětí americký bombardér B-1B Lancer. Na druhém konci u dráhy „přešlapovali“ další obři v podobě bombardéru B-52H a tankeru KC-135, uprostřed vyčkávaly na svolení slovenské stíhačky MiG-29 a nad hlavami všech se prohnaly vrtulníky včetně zbrusu nového slovenského stroje Black Hawk.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Čeští piloti s gripeny převzali od Britů ochranu nebe nad Pobaltím

Češti letci převzali ochranu Pobaltí. Letoun Gripen českých Vzdušných sil na...

Čeští letci v pondělí na estonské základně Ämari převzali od Britů ochranu vzdušného prostoru Pobaltí. Nebe nad Litvou,...

Kdo by nechtěl být Wintersem ze 101. výsadkové, říká stavitel nové jednotky

Čeští vojáci během cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump na západě Polska

Armáda po letech škrtů staví novou jednotku. Má být údernou pěstí. Právě v těchto dnech končí další výběr k výsadkovému...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz