Paříž chce chránit vojenské satelity, vytvoří velení vesmírných sil

  12:52aktualizováno  12:52
Francie během několika týdnů vytvoří nové velitelství vesmírných sil, které má posílit ambice Paříže v kosmu a především chránit francouzské vojenské satelity na oběžné dráze Země. Podle podle prezidenta Emmanuela Macrona bude velitelství fungovat nejprve v rámci letectva, aby později vznikla zcela samostatná nová složka armády.

nosná raketa Ariane 5 se dvěma satelity, jejichž úkolem bude zkoumat planetu Merkur. | foto: AP

„Posílíme naše povědomí o situaci ve vesmíru, budeme lépe chránit naše satelity, a to i aktivním způsobem,“ prohlásil Macron o víkendu v projevu k armádním představitelům. Macron označil „obnovené zvýšené vojenské úsilí“ ve vesmíru za skutečný problém národní bezpečnosti. Nejmenoval ale žádné konkrétní země.

NATO vstupuje do vesmíru. Chce chránit satelity svých členů a spojenců

Nové velitelství má začít fungovat už v září. Podle ministryně obrany Florence Parlyové bude mít na počátku asi 200 osob a bude sídlit v Toulouse. Podrobnosti má šéfka francouzské obrany zveřejnit v nejbližších dnech poté, co vláda rozhodne o nových investicích pro francouzský vesmírný program.

Paříž nedávno přijala svou vesmírnou strategii do roku 2025. V armádním rozpočtu je pro ni vyčleněno až 3,6 miliardy eur. Týká se především obnovy a zabezpečení francouzských pozorovacích a zpravodajských satelitů i vojenských komunikačních družic, vypuštění nových monitorovacích družic a modernizaci systému radarového dohledu nad satelity.

„Viděli jsme, že se vesmír se stal prostorem konfliktu... Kolem Země je zhruba 1 500 satelitů, za deset let jich bude 7 000 a tyto satelity jsou stále více vnímány jako objekty, které je možné špehovat nebo převzít,“ varovala Parlyová.

Deklarovaný zvýšený zájem Francie o posílení vojenské připravenosti ve vesmíru je podle analytiků reakcí na aktivity USA, Číny a také Ruska. Paříž například loni obvinila Rusko, že se ve vesmíru pokusilo v roce 2017 zachytit vysílání francouzsko-italského satelitu Athena-Fidus, který armády obou zemí používají k zabezpečené komunikaci.

Jen před dvěma týdny schválily země NATO svůj první program vesmírné politiky. Měl by zatím zastřešovat opatření k ochráně satelitů členských zemí i spojenců, kriticky důležitých pro komunikaci, navigaci, včasné varování i sledování.

„Neplánujeme militarizovat vesmír, ale tento prostor je nesmírně důležitý pro to, co se děje na Zemi. Pro komunikaci, pro navigaci, velení a řízení, pro sledování sil, pro včasné varování při odpálení raket,“ uvedl šéf NATO Jens Stoltenberg.

Oznámení francouzských aktivit i program Aliance zároveň zapadají do plánů amerického prezidenta Donalda Trumpa na vytvoření nových amerických vesmírných sil, které před časem ohlásil. Mají být na stejné úrovni jako letectvo, námořnictvo, pozemní síly a námořní pěchota a čítat až 20 tisíc vojáků.

Francie v současnosti provozuje více jak desítku vojenských satelitů. Je přitom považována za jedinou evropskou zemi, schopnou vypustit do vesmíru objekty vlastními silami. A to především díky kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně a programu nosných raket Ariane.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Supertajný Lošarik se dočká oprav. Účel ponorky stále provázejí spekulace

Ponorku Lošarik před časem neúmyslně zachytili novináři ruské mutace britského...

Je to víc jak měsíc, co při požáru na palubě ruské supertajné hlubinné ponorky Lošarik vypukl požár, při kterém...

Manévr ruské stíhačky byl nebezpečný, hodnotí NATO incident nad Baltem

Záběr ze záznamu setkání španělského pohotovostního letounu EF-18 (nahoře) a...

Manévr jedné ze dvou ruských stíhaček Su-27, které podle ruské verze v úterý nad Baltem "odehnaly" pohotovostní letoun...

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Najdete na iDNES.cz