Rusko otestovalo novou mezikontinentální střelu, obestírá ji tajemství

  14:12aktualizováno  14:12
Ruské strategické síly otestovaly prototyp nové mezikontinentální balistické rakety. Podrobnosti o typu střely Moskva tají. Podle ministerstva obrany raketa odstartovala z mobilního odpalovací zařízení na kosmodromu Plesetsk u Archangelsku a dolétla do cílové oblasti na západě Kamčatky.

Ruské strategické síly během přehlídky v Moskvě | foto: AP

Raketa odstartovala ve středu v 8:15 SELČ, potvrdil mluvčí ministerstva obrany Vadim Koval. O jaký typ rakety šlo, neuvedl. "Nová mezikontinentální balistická raketa je určena k posílení schopností strategických raketových sil Ruska, včetně překonání protiraketové obrany," konstatoval Koval.

Moskva vyzkoušela novou raketu jen dva dny poté, co NATO na svém summitu v americkém Chicagu oznámilo spuštění svého protiraketového štítu. Nová ruská střela je údajně díky novému tuhému palivu schopná snadněji proniknout protiraketovou obranou.

"Jednou ze zvláštností je využití nového paliva, které umožňuje zkrátit dobu, kdy jsou v chodu raketové motory v aktivní části letové dráhy rakety. Výsledkem budou větší možnosti překonat protiraketovou obranu," prozradil agentuře Interfax zdroj z raketového průmyslu.

První zkouška byla podle některých ruských médií provedena už loni 27. září, ale skončila nezdarem, když raketa dopadla deset kilometrů od místa startu.
Podle odborníků by mohlo jít o další zdokonalený stupeň raket Topol-M respektive Jars.

"Jars je na první pohled prakticky totožná jako Topol, jenže nese několik hlavic," uvedl expert na vojenství a publicista Lukáš Visingr. V úvahu podle něj připadá také ruský raketový projekt Avangard, který zatím obestírá řada tajemství. "Neví se přesně, jak střela vypadá. Spekuluje se o tom, že jde o další stupeň raket s více hlavicemi," řekl Visingr.

Nová raketa má být vybavena individuálně naváděnými hlavicemi a nespecifikovanými prostředky pro překonání štítu. "Raketa byla postavena s maximálním využitím stávajících komponent a s novými prvky a technologiemi vyvinutými v průběhu výroby páté generace raketových systémů," oznámilo pouze ministerstvo obrany.

Moskva zapojila obří radar proti raketám

Moskva protestuje proti plánům USA a NATO na vytvoření protiraketového štítu, který prý sníží odstrašující potenciál ruských jaderných zbraní. Na druhou stranu však kromě testu nové rakety ve středu Moskva zapojila zcela nový obří radar včasné výstrahy před balistickými raketami.

Výkonné zařízení s označením Voroněž-M, dvakrát větší než stávající radarové systémy, stojí poblíž Irkutsku a je schopné sledovat oblast od Indie až po Spojené státy.

Dokáže odhalit balistické střely až na 6 tisíc kilometrů. "Stanice má obrovské možnosti a hraje klíčovou roli v systému včasného varování před balistickými raketami," citovala agentura Ria Novosti šéfa ruských kosmických sil Olega Ostapenka.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Vozidla Perun pro speciální síly neprošla vojskovými zkouškami

vozidlo Perun 4x4

Bojová vozidla Perun od přeloučského výrobce SVOS určená pro speciální síly české armády neprošla podle ministerstva...

Obrana chce menší tryskáč pro VIP. Nabídka je široká i z druhé ruky

Gulfstream G650

Ministerstvo obrany chce armádnímu dopravnímu letectvu koupit malý letoun pro přepravu ústavních a vládních činitelů....

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s...

Najdete na iDNES.cz