USA otestují střely Patriot v Polsku, Rusko rozmístí své na hranicích

  15:21aktualizováno  15:21
USA ohlásily další ze série cvičení v Polsku, při kterém chtějí otestovat baterie protiraketových střel Patriot. Rusko v reakci posiluje jednotky v Kaliningradské oblasti a chystá se tam přesunout taktické balistické střely.

Protiraketový systém Patriot | foto: NATO Photos

„Rozhodli jsme se společně otestovat možné nasazení střel Patriot,“ avizoval polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. Americké a polské jednotky mají koncem března vyzkoušet protiraketovou obranu v okolí Varšavy.

Podle mluvčího Pentagonu Stevena Warrena se do manévrů zapojí asi sto amerických vojáků, kteří společně s polskými jednotkami otestují protiraketové střely Patriot. Podle Warrena patří manévry do operace Atlantic Resolve, kterou Spojené státy spustily loni na jaře v reakci na ruskou anexi a která má ujistit spojence na východní hranici NATO.

Iskander-M

  • Využívá jednostupňovou řízenou raketu 9M723K1 na tuhé palivo s neoddělitelnou bojovou hlavicí. Střela je řízena po celou dobu letové trajektorie. Raketa o délce 7,3 m, průměru 0,92 m a hmotnosti 3 800 kg může být opatřena vysoce explozivní, kazetovou nebo průbojnou bojovou hlavicí o hmotnosti 700 nebo 480 kg.
  • Navedení na cíl zabezpečuje inerciální naváděcí soustava, která v konečné fázi navedení využívá infračervené senzory. To umožňuje zasáhnout cíl s přesností až na pět metrů.
  • Doba přípravy k odpálení se pohybuje v rozmezí čtyř až šestnácti minut a prodleva mezi odpálením první a druhé rakety nepřesahuje minutu.
  • Zvláštností střely je skutečnost, že ke svému cíli neletí po klasické balistické dráze, ale po těžko určitelné trajektorii, charakteristické náhlými rychlými bočními odskoky v konečné fázi letu, kterou navíc doprovází vypouštění klamných cílů.

Moskva v reakci na další cvičení začala posilovat vojenské jednotky v Kaliningradské oblasti. Do své exklávy přímo hraničící s Polskem chce přesunout mobilní taktické balistické střely Iskander-M.

Rakety s dosahem 500 kilometrů mohou nést konvenční i jaderné hlavice a jsou schopné z Kaliningradské oblasti zasáhnout prakticky libovolné místo v Polsku, předměstí Berlína či severní části České republiky.

„Armádní seskupení v oblasti Baltského moře bude posíleno raketovými systémy Iskander západního vojenského okruhu, které budou plavidly Baltské flotily,“ citovala oznámení ruského ministerstva obrany agentura TASS.

Rozmístěním raket Iskander hrozilo Rusko v minulosti již několikrát. Především v reakci na plány protiraketové obrany USA za prezidenta George W. Bushe. Tehdy Moskva odmítala umístění radarové stanice v Česku a základnu antiraket v Polsku. Po nástupu Baracka Obamy a rekonfiguraci protiraketové obrany své výhrůžky Moskva stáhla.

Znovu se zprávy o rozmístění střel objevily na sklonku roku 2013. Ministerstvo obrany to potvrdilo, ale ruský prezident Vladimir Putin posléze informace označil za nesmyslné.

Systém patriot - infografika

Systém patriot - infografika

Raketa Iskander, v kódování NATO označovaná jako SS-26 Stone, je považována za vysoce mobilní a velmi přesnou zbraň určenou k ničení protivzdušné a protiraketové obrany nepřítele. Konstrukce střely využívá technologie „Stealth“, což ji činí prakticky neviditelnou pro radary. Často je označována za nejlepší zbraň svého druhu na světě. Především pro své schopnosti prorazit systémy protiraketové obrany jako Patriot nebo Arrow.

Na Baltu je živo

Dalším posílením je pak vyslání desítky stíhacích a bombardovacích letounů Su-27 a Su-34. Ty mají z Kaliningradské oblasti podpořit masivní bojové prověrky ruské Severní flotily, která probíhá celý tento týden. „Letouny mají nacvičovat bombardování pozemních cílů na blíže neurčeném místě v Kaliningradské oblasti,“ uvedlo ministerstvo obrany.

Do manévrů Severní flotily, zaměřených na hodnocení bojeschopnosti ruských jednotek v arktické oblasti, má být nasazeno na 38 tisíc vojáků, 3 300 kusů techniky, 41 válečných lodí, 15 ponorek a 110 nejrůznějších letounů a vrtulníků.

Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v...

Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v Moskvě

„Nové výzvy a hrozby vyžadují, aby ozbrojené síly dál posilovaly své schopnosti. Zvláštní pozornost musí být věnována nově vytvořeným strategickým útvarům na severu,“ konstatoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Zvýšenou aktivitu ruského letectva a námořnictva v oblasti Baltského moře dokazují hlášení z oblasti. V úterý musely vystartovat pohotovostní letouny NATO ke skupině sedmi ruských vojenských letounů mířících přes Baltské moře do Kaliningradu. Podle lotyšského ministerstva obrany šlo o čtyři stíhací stroje Su-27, dva transportní letouny An-26 a jeden An-12.

Na moři pak Lotyšsko zaznamenalo několik případů, kdy se ruská plavidla přiblížila velmi blízko. Jen ve středu byly zaznamenány tři ruské ponorky třídy Kilo a hydrografická loď zhruba 30 námořních mil od lotyšských teritoriálních vod.

V úterý byla pozorována zhruba ve stejné vzdálenosti záchranná a podpůrná loď SS 750. V pondělí dvě ponorky třídy Kilo a hydrografická loď GS-403 a předtím na sklonku minulého týdne pouhé tři míle od teritoriálních vod jedna z moderních korvet Soobrazitělnyj.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Údery bitevníků či zásah proti teroristovi. Sledujte generálku na Dny NATO

Přinášíme ucelený a přehledný popis těch největších lákadel, které budou k vidění na víkendových Dnech NATO v Ostravě a...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

NATO vyzvalo Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu

Severoatlantická aliance sice uznává, že má Turecko v souvislosti se situací v sousední Sýrii legitimní bezpečnostní...

Pět ostrých. Čeští stíhači startovali k němým ruským letounům nad Baltem

Už pět ostrých startů k nekomunikujícím ruským vojenským letounům nad Baltem mají na kontě čeští letci s gripeny, kteří...

Najdete na iDNES.cz