Ultimátum? Evropa je rukojmím, reaguje Moskva na obvinění o raketách

  11:06aktualizováno  11:06
Domněnky, hanba, nemáte důkazy, kruté ultimátum, zvýšíme počet raket... Tak reagují ruští představitelé na úterní oznámení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, že pokud Moskva nezačne do 60 dnů plně dodržovat smlouvu INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu, přestanou se USA dohodou z roku 1987 řídit také.

Odpálení balistické střely. Ilustrační snímek | foto: MDA

Reakce ruských představitelů se objevily prakticky okamžitě poté, co šéf americké diplomacie Mike Pompeo po zasedání ministrů NATO v Bruselu oznámení přednesl.

Máte dva měsíce, varují USA. Pak vypoví smlouvu s Ruskem o raketách

Státy Aliance včetně Česka se shodly, že Rusko vývojem, testováním a rozmisťováním svých nových střel Novator 9M729 nebo též SSC-9 porušuje smlouvu INF, která donedávna znamenala praktický zánik celé jedné kategorie jaderných zbraní.

„Jde o domněnky. Žádný důkaz nám nikdy nebyl předložen,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Rusko podle ní dohodu důsledně dodržuje. „A americká strana to ví,“ dodala.

Kreml v prohlášení uvedl, že Spojené státy „manipulují s fakty“. Podle mluvčího Dmitrije Peskova oznámení USA a NATO jen „vybičuje napětí“.

Podle předsedy zahraničního výboru Rady federace Konstantina Kosačova jde Spojeným státům o to, aby ukázaly, že Rusko odmítá smlouvu dodržovat, přestože dostalo šanci.

„Není to pozvánka k diskusi o způsobech, jak ji (smlouvu) zachovat. Jedná se o kruté ultimátum... Dnešní prohlášení Spojených států a NATO jsou pro Evropu očividnou hanbou,“ řekl.

Smlouva INF

Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty

  • Podepsána v roce 1987, dosáhla likvidace 2 692 nosičů-raket. Podepsal ji tehdejší prezident USA Ronald Reagan s vůdcem SSSR  Michailem Gorbačovem
  • Obě země se zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500-5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok
  • Před podpisem smlouvy měly Spojené státy v západní Evropě rozmístěné rakety v západním Německu, Belgii, Itálii, Nizozemsku a Británii. Sovětský svaz měl své rakety v NDR, Bulharsku a Československu 
  • V Československu byly rakety umístěny v prostoru Hranic na Moravě s odpalovacími základnami v Přáslavicích, Staré Vodě a Zeleném Kříži

Agentura Ria Novosti citovala prezidenta ruské Akademie pro geopolitické záležitosti Konstantina Sivkova s tím, že ruské rakety „Poseidon a Sarmat“ jsou schopné Spojené státy zničit.

„Záměr Washingtonu odstoupit od smlouvy INF ukazuje, že se Spojené státy připravují na jadernou válku,“ citovala agentura.

Člen horní komory ruského parlamentu Alexej Puškov zase označil ultimátum za snahu USA převést odpovědnost za zánik smlouvy INF na Rusko.

Podle Puškova vydala americká strana ultimátum, aby převedla odpovědnost za přerušení smlouvy do Ruska.

„Pompeovo ultimátum je technologií odchodu USA ze smlouvy: ve Washingtonu vědí, že Moskva takové ultimátum odmítne a pak celému světu sdělí, že vším je vinno Rusko. Potřebují zdůvodnění, proč od smlouvy odstupují,“ uvedl.

Podle šéfa Rady Federálního výboru pro obranu a bezpečnost Viktora Bondareva je Rusko připraveno i nadále plnit své závazky vyplývající z mezinárodních dohod v oblasti odzbrojení, ale nikoliv za cenu ohrožení svých vlastních národních zájmů. „Veškeré své geopolitické chování vyjadřují Spojené státy nepřipraveností k dialogu na rovnocenné úrovni, ale připomínám, že naše země již není tou zemí, se kterou (USA) uzavřely smlouvu INF,“ řekl Bondarev.

Putin pohrozil odvetou, pokud USA vypoví smlouvu o raketách

Později pak pro agenturu TASS uvedl, že úterní „nedorozumění ohledně smlouvy INF by mohlo být vyřešeno pomocí plnohodnotných jednání mezi Ruskem a USA“.

První místopředseda Výboru pro zahraniční věci Vladimír Džabarov poznamenal, že obvinění Washingtonu a NATO proti Moskvě jsou neopodstatněná. „Už jsme předali všechny materiály Spojeným státům, které svědčí o tom, že jsme dohodu neporušili. Myslím si, že hrají toto číslo, aby odhalily Rusko jako původce veškeré viny,“ uvedl Džabarov.

Podle jeho slov bude Rusko na americké kroky reagovat „zrcadlově“. „Pokud odstoupí od INF a nasadí v Evropě rakety středního a kratšího dosahu, Rusko zvýší počet takových raket v evropské části svého území,“ varoval..

Podle místopředsedy výboru pro obranu Jurije Švitkina narušují americké odstoupení od smlouvy stabilitu na evropském kontinentu a „evropské země se stanou rukojmí nezodpovědné politiky USA“. „Za dva měsíce bude narušena stabilita a klid, což nakonec povede k eskalaci napětí na evropském kontinentu,“ prohlásil.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Profesionální služba v armádě láká. Aktivní záloha láme rekordy

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh....

Kromě připravovaných nákupů techniky a výzbroje chce letos armáda pokračovat v úspěšných náborech. Shání střelce,...

Ruské letouny simulovaly útok na radar v Norsku, tvrdí šéf tajné služby

Start Su-24M2, Sýrie

Formace jedenácti ruských bojových letounů Su-24 měla simulovat útok na radarovou stanici u městečka Vardø na...

Tornáda Jejího Veličenstva utichnou. Rozloučí se průlety nad ostrovy

Letoun Tornado GR.4 britského Královského letectva

Takřka po čtyřiceti letech služby britské královské letectvo definitivně vyřadí ikonické nadzvukové stroje Tornado. Jen...

Najdete na iDNES.cz