Ruská ponorka popluje oblastí, kde NATO cvičí protiponorkový boj

  10:51aktualizováno  10:51
Ze základny Poljarnyj na poloostrově Kola vyplula ruská ponorka Vladikavkaz. Míří na tradiční přehlídku v Petrohradě. Na cestě kolem Norska bude v následujících dnech proplouvat oblastí, kde právě začíná každoroční rozsáhlé protiponorkové cvičení NATO. Ruské velení už avizovalo, že po celou dobu plavidlo popluje na hladině.

Ruská dieselelektrická ponorka Vladikavkaz | foto: mil.ru

„Ponorka by měla plout Barentsovým a Norským mořem úspornou rychlostí vynořená. Posádka absolvuje řadu záchranných cvičení a výcvik v přežití,“ uvedl v oficiálním prohlášení mluvčí ruské Severní flotily Vadim Serga.

Na přehlídku, která se v Petrohradě uskuteční poslední červencovou neděli, má ponorka dorazit zhruba v polovině měsíce. Přehlídky se zúčastní i další lodě ruské Severní flotily, včetně nejnovější fregaty Admirál Gorškov, která má za sebou dlouhou plavbu do Karibiku s návštěvou Kuby a zastávkou v Číně.

Fotogalerie

Do petrohradské námořní přehlídky se podle ruského ministerstva zapojí asi desítka velkých plavidel. Od pobřeží Pacifiku bylo na letiště Kipelovo ale také převeleno šest protiponorkových letounů Tu-142 a Il-38N, které by měly přehlídku doprovodit ze vzduchu.

Vladikavkaz (B-459) je ruská dieselelektrická ponorka třídy „Kilo“. Ve službě je od roku 1990 a je vyzbrojena šesti torpédomety. V polovině června posádka podle velení Severní flotily nacvičovala v Barentsově moři útoky na povrchová plavidla.

Během následujících dní bude na trase k Petrohradu proplouvat oblastí kolem ostrova Andøya na severozápadě Norska, kde právě začíná pravidelné protiponorkové cvičení NATO s názvem „Dynamic Mongoose“.

To pořádá Aliance u norských břehů každoročně a letos se do něj zapojí šest bojových fregat, desítka hlídkových námořních letounů a několik ponorek z Kanady, USA, Francie, Německa, Polska, Španělska, Turecka, Británie a hostitelského Norska.

Přímo z nedávno skončeného aliančního cvičení „Baltops“ se ke cvičení připojí takzvaná První stálá námořní skupina NATO (SNMG1), která se z Baltu momentálně plaví na sever a tvoří jí americký raketový torpédoborec USS Gravely, britská fregata HMS Westminster a turecká fregata TCG Gokova.

Rusko kvůli cvičení NATO varovalo před raketami, nakonec ale nestřílelo

Plavba ruské ponorky oblastí, kde cvičí síly NATO, je tentokrát spíše shodou okolností. I v minulý letech ruské ponorky na petrohradskou přehlídku proplouvaly kolem norských břehů vynořené.

Na podzim ale ruské námořnictvo opakovaně ohlašovalo raketové střelby z bojových plavidel v blízkosti norského pobřeží právě v období, kdy tam vrcholily největší manévry spojenců od konce studené války.

Strategická oblast Norského moře

Cvičné operace potrvají až do 14. července. „Neustále cvičíme, abychom udrželi naši připravenost, protože naše skupina je součástí jádra sil velmi rychlé reakce NATO,“ uvedl velitel skupiny Edward Cashman.

Spojenci podle něj chtějí procvičit celé spektrum protiponorkových operací. Podmořská plavidla budou chvíli „lovnou zvěří“ a podruhé sami pátrat po plavidlech a snažit se je simulovaně zneškodnit.

Island opět ožívá kvůli ruským ponorkám. Pátrají po nich „vzteklé lišky"

Aliance považuje Norské moře za strategickou oblast. Tvoří totiž přímé spojení z ruských přístavů Murmansk, Archangelsk a Kandalakša se severním Atlantikem a tedy i s USA. V dobách studené války zde nepřetržitě hlídkovaly velké flotily Sovětského svazu a NATO.

V osmdesátých letech 20. století bylo Norské moře prakticky přední linií případného střetu. Pro Sověty představovalo životně důležité teritorium pro vedení operací a pro Alianci zase klíčový opěrný bod pro údery na sovětské přístavy v Barentsově moři.

V současnosti představuje Norské moře důležitý plavební koridor obchodních lodí. Pro Norsko zdejší vody ukrývají významná loviště ryb a ohromnou zásobárnu zemního plynu.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Blízká setkání s ruskými letouny nechceme eskalovat, tvrdí čeští piloti

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

V září už potřetí vyšle české letectvo pětici letounů JAS-39 Gripen a sedmdesátičlenný kontingent do Pobaltí. Litva,...

Manévr ruské stíhačky byl nebezpečný, hodnotí NATO incident nad Baltem

Záběr ze záznamu setkání španělského pohotovostního letounu EF-18 (nahoře) a...

Manévr jedné ze dvou ruských stíhaček Su-27, které podle ruské verze v úterý nad Baltem "odehnaly" pohotovostní letoun...

Vozidla Perun pro speciální síly neprošla vojskovými zkouškami

vozidlo Perun 4x4

Bojová vozidla Perun od přeloučského výrobce SVOS určená pro speciální síly české armády neprošla podle ministerstva...

Najdete na iDNES.cz