Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

  7:33
Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s ruským přízvukem a výzvami, ať se jejich muži raději vrátí domů. Češi s gripeny začnou oblast střežit od září. Ochrana jejich soukromí je prioritou, tvrdí velení armády.

Letoun Gripen na základně v Čáslavi | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„S formou útoku nizozemského typu jsme se nesetkali a doposud neevidujeme žádný takový případ. V rámci nasazení předsunutých jednotek Aliance v Pobaltí jsme však také zaznamenali některé nepřátelské aktivity vedené proti našim a aliančním jednotkám,“ uvedla Vlastimila Cyprisová z Generálního štábu Armády České republiky (AČR).

Podle Cyprisové šlo především o kybernetické útoky na informační systémy řízení a velení nebo cílenou negativní mediální kampaň proti působení jednotek NATO v Pobaltí.

Rodinní příslušníci či partnerky nizozemských letců jsou od posledního nasazení v Pobaltí v roce 2017 obtěžovány telefonáty neznámých lidí s ruským přízvukem a výzvami, ať se jejich muži raději vrátí domů. K incidentům začalo docházet většinou poté, co vojáci z Pobaltí sami volali z vlastních mobilních telefonů rodinám.

Fotogalerie

Česká armáda má podle Cyprisové pro nasazení v zahraničních misí operační postupy a plány, podle nichž jsou vojáci včetně sedmdesátičlenného kontingentu pro leteckou misi v Pobaltí připravováni. A součástí jsou i opatření a doporučení související s takovými typy útoků.

„Ochrana našich příslušníků včetně osobních údajů je jednou ze základních priorit AČR nejen po dobu nasazení našich vojsk v zahraničí. Informace týkající se přímo našich vojáků nebo jejich rodin nezveřejňujeme,“ konstatovala Cyprisová. Jaké konkrétní postupy mají vojáci při kontaktu s rodinami z mise dodržovat ale z pochopitelných důvodů nesdělila.

Už řadu let například armáda pečlivě tají jména vojáků v misích. Veřejně se mohou objevit jen ta velitelů. Pozor dává Generální štáb také na to, aby se například na fotografiích v médiích neobjevily jmenovky vojáků na uniformách, u rizikovějších misí ani obličeje.

Blízká setkání s ruskými letouny nechceme eskalovat, tvrdí čeští piloti

Armáda i Aliance podle ní věnují této oblasti vysokou pozornost. „O potenciálních rizicích a hrozbách v prostoru operací jsou naši vojáci průběžně informováni na základě poznatků aliančních států, zkušeností z prostoru operace nebo zpravodajských zpráv a hlášení,“ dodala.

Cílem nejsou jen vojáci, ale i rodiny

„Co váš manžel dělá v Pobaltí? Co si o tom myslíte? A nebylo by lepší, kdyby se vrátil domů?“ ptali se anonymní volající rodin nizozemských letců. Hovořili anglicky nebo nizozemsky, ale s ruským přízvukem. Nepředstavili se a volali opakovaně s tím, že o volaném vědí hodně a dokážou se k nim lehce dostat.

K telefonátům začalo docházet zpravidla poté, co vojáci z mise zavolali domů z vlastních mobilních zařízení. Nizozemský vojenský personál ale i další kontingenty v Pobaltí proto už nesmí používat vlastní telefonní čísla, ale pro volání domů si pořídit místní předplacenou SIM kartu. A vlastní telefon používat jen v rámci zabezpečené armádní WiFi sítě.

Jako odposlech telefonu lze totiž dnes označit prakticky jakýkoliv postup pro získání informací proudících přes telekomunikační zařízení. Lze zaznamenávat hovory, zprávy, získat výpisy volání, sledovat datové soubory včetně fotografií nebo videí i zneužít mobilní telefon jako odposlechové zařízení.

Ať se vrátí domů! Cizí lidé s ruským přízvukem volají rodinám vojáků NATO

„Důsledky jsou již nějakou dobu zřejmé: za cíle by se neměly považovat pouze vojáci rozmístění v zemích sousedících s Ruskem, ale také ti, se kterými jsou ve spojení v domovských zemích,“ konstatoval analytik Keir Giles z britského Chatham House, prestižního think-tanku zaměřeného na bezpečnostní a obrannou politiku.

Ostatně, konstatuje to už devadesátistránková studie NATO o ruské informační válce z roku 2016. Obzvláště stíhací piloti jako relativně malá skupina speciálně vyškolených vojáků z nich podle něj z podstaty činí pro nepřátelské zpravodajské služby vysoce hodnotné cíle.

„Nemusí jít o špionáž v tradičním stylu; všechno, co jim (pilotům) brání v tom, aby účinně vykonávali svou práci v kritickém okamžiku, ať už jde o útoky proti nim samotným nebo jejich domovům či rodinám, by pro protivníka představovalo vysokou návratnost investice,“ uvedl Giles.

Upozornil, že schopnost psychologickým nátlakem ovlivnit klíčové bojové prvky by mohla být kritickým a možná rozhodujícím faktorem v klíčových prvních hodinách případného střetu s Ruskem.

Češi s gripeny začnou střežit Pobaltí v září:

8. srpna 2019

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Armáda může koupit americké vrtulníky, úřad znovu zamítl stížnost Italů

Ministerstvo obrany může pokračovat v nákupu vrtulníků Venom a Viper pro armádu za 17 miliard korun od amerického...

Mise německých vojenských lékařů v Česku končí. Radili s oxygenátory

Pomocná mise dvou německých vojenských lékařů v Česku končí. Deset dní působili v Ústřední vojenské nemocnici v...

Pacienty s covidem mohou do Německa převážet létající sanitky, tvrdí velvyslanec

Německo vyslalo do Česka dva vojenské zdravotníky na pomoc se zvládáním šíření koronavirové pandemie. „Odborných lékařů...

Rituál stíhače. V kokpitu jsem jen pilot, říká nový velitel elitní základny

Patří mezi elitní letce českých Vzdušných sil. Velel první zahraniční misi v Pobaltí. Teď Jaroslav Míka od listopadu...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...