Ruské "labutě" znovu nad Baltem, vzlétli k nim Dánové, Finové i Švédové

  15:37aktualizováno  15:37
Dvojice ruských dálkových strategických bombardérů Tu-160 nad Baltským mořem v pondělí zalarmovala pohotovostní stíhačky hned několika zemí. Během sedmihodinového cvičného letu ruských strojů k nim postupně startovaly dánské stroje F-16, švédské gripeny a finské letouny F-18.

Ruský strategický bombardér Tu-160 a bojový stroj letoun Su-35 nad Baltem | foto: Ilmavoimat

Dvojice ruských bombardérů, přezdívaných podle jejich bílého zbarvení a tvaru „bílé labutě“, se podle ruského ministerstva obrany vracela z plánovaného hlídkového letu. „Doba letu byla delší než sedm hodin,“ citovala prohlášení ministerstva agentura Tass.

Fotogalerie

Ruské ministerstvo obrany připomnělo, že dálkové letouny provádějí pravidelné lety nad neutrálními vodami Arktidy, Severního Atlantiku, Černého a Baltského moře a Tichého oceánu a všechny takové lety jsou v přísném souladu s mezinárodními pravidly, bez porušení hranic jiných států.

Nad Baltským mořem ale kvůli ruským bombardérům postupně v různé fázi jejich letu startovaly pohotovostní stíhačky několika zemí. Dánské stroje F-16, švédské gripeny a také finské pohotovostní letouny F/A-18 Hornet.

Ty při stíhání ruských strojů překročily rychlost zvuku a způsobený sonický třesk byl podle svědků slyšet i v hlavním městě Helsinkách. Velení letectva se na sociálních sítích obyvatelům posléze omlouvalo s vysvětlením, že šlo o operační nasazení letectva nad Baltem.

Finská protivzdušná obrana totiž zachytila celou formaci ruských vojenských strojů, ke kterým stíhačky spěchaly. Bombardéry doprovázela ještě dvojice ruských stíhaček Su-35 a také monitorovací a řídící letoun Berijev A-50, který slouží jako obdoba aliančních strojů včasné výstrahy AWACS.

15.července 2019 v 10:42, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 13:48

Ilmavoimat toteutti maanantaina 15. heinäkuuta operatiivista lentotoimintaa Suomenlahden ja pohjoisen Itämeren alueelle. Lentotoiminnassa käytettiin myös yliääninopeuksia, minkä seurauksena Etelä-Suomen alueella on kuulunut yliäänipamauksia. #ilmavoimat #valmius

Podobně nečekaně se ruské bombardéry objevily naposledy v březnu v Norském moři a předtím koncem ledna u severoamerických břehů. Při průletu arktickými oblastmi k nim tehdy startovaly dvě americké a dvě kanadské stíhačky a také letoun včasné výstrahy AWACS.

Obnovení podobných dálkových letů nařídil ruský prezident Vladimir Putin v roce 2008 jako odpověď na bezpečnostní hrozby, které „vyvíjejí ostatní vojenské mocnosti“.

NATO hlásí 137 ostrých startů nad Pobaltím. Ruských záletů loni přibylo

Kreml tehdy oznámil, že se cítí ohrožen především plány USA na vybudování základen protiraketové obrany v Polsku a České republice.

Po patnáctileté přestávce se tak tehdy Kreml vrátil k praxi z dob Sovětského svazu, přestože bojové hlídky bombardérů zrušil v roce 1992. Od té doby se objevují ruské bombardéry nejen u severoamerických břehů, ale také na dálkových letech kolem Evropy.

Letouny Tu-160 (v kódovém označení NATO Blackjack) jsou ve službě od sklonku osmdesátých letech 20. století. Jde o nejtěžší bombardovací letoun světa. Dokáže letět rychlostí 2 250 km/h a je schopen nést až 40 tun munice včetně jaderných zbraní. Ruské letectvo má podle dostupných informací ve výzbroji až 30 těchto strojů, provozuschopných je však údajně jen 16 kusů. Už od roku 2015 ale ruská vláda několikrát oznámila, že zahájí výrobu nových letounů označených jako Tu-160M2.

Loni počátkem prosince dva ruské strategické bombardéry Tu-160 podnikly cestu do Venezuely, jako podpora Moskvy socialistické vládě venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

15.července 2019 v 19:06, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 13:50

VIDEO: #????? ??? ?????????????? ??????????? #??160 ????????? ???????? 7-??????? ????? ??? ???????????? ?????? ??????????? ????. ?? ????????? ?????? ???????? ???????? ?? ???????????? ??????????? #F16 ??? ?????, ??????? #F18 ? ???????? #JAS39 Gripen https:/

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#Видео Два стратегических ракетоносца #Ту160 выполнили плановый 7-часовой полет над нейтральными водами Балтийского моря. На отдельных этапах маршрута самолеты РФ сопровождали истребители #F16 ВВС Дании, финские #F18 и шведские #JAS39 Gripen https://t.co/U3XipcYRch @MID_RF https://t.co/m6K565fL9d

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Kauza Perun míří do právní bitvy. Česká armáda vozidla nedostane

vozidlo Perun 4x4

Výrobce bojového vozidla Perun pro speciální síly trvá na tom, že vozidlo plní podmínky české armády. Ministerstvo...

Manévr ruské stíhačky byl nebezpečný, hodnotí NATO incident nad Baltem

Záběr ze záznamu setkání španělského pohotovostního letounu EF-18 (nahoře) a...

Manévr jedné ze dvou ruských stíhaček Su-27, které podle ruské verze v úterý nad Baltem "odehnaly" pohotovostní letoun...

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ AUTOELEKTRONIKY JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz