Raptory kroužily po Evropě. Sváděly vzdušné souboje se spojenci

  21:27aktualizováno  21:27
Německo, Řecko, Polsko, Norsko či Španělsko. Všude tam se během uplynulých dvou týdnů objevily americké superstíhačky F-22 Raptor na svém dalším „evropském turné“. Nasazení vyspělých letounů je součástí amerického balíčku opatření k ujištění spojenců, že jim jsou USA připraveny přispěchat na pomoc.

Letouny F-22 Raptor během cvičení nad Španělskem | foto: USAF

Velení amerických vzdušných sil vyslalo tentokrát do Evropy letku třinácti strojů F-22 Raptor z mateřské základny Tyndall na Floridě. 

Fotogalerie

Ze základny v německém Spangdahlemu pak od 8. srpna startovaly k několika krátkodobým cvičným misím prakticky po celé Evropě.

„Nasazení podtrhuje náš závazek v rámci kolektivní obrany NATO a naši ochotu rozmístit a využívat nejmodernější techniku k odvrácení případné agrese a zvýšení regionální bezpečnosti,“ uvedlo v prohlášení velení amerických vzdušných sil.

Od ruské anexe Krymu a akcí na Ukrajině v roce 2014 vysílá Pentagon stroje Raptor na krátkodobá turné každoročně. Mottem podobných krátkodobých cvičných misí je „kdekoli na světě během 24 hodin“. 

Americké letectvo takto demonstruje, že k nasazení pokročilých letounů stačí jen velmi krátká doba a velmi malá jednotka obslužného personálu.

F-22 Raptor

První stroj páté generace v operačním nasazení na světě. Letoun je jako "technologický klenot" chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz. Zájem o F-22 přitom projevilo několik zemí včetně Izraele nebo Japonska.

Celý povrch stroje je opatřen speciálním nátěrem pohlcujícím radarové záření. Dva výkonné motory umožňují stroji let nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování - takzvaný "supercruise".

Maximální rychlost: 2 410 km/h (Mach 2,25), supercruise = 1 963 km/h
Taktický dolet: 759 km
Přeletový dolet: 2 960 km
Dostup: 19 800 m
Rozpětí: 13,56 m
Délka: 18,9 m
Výška: 5,08 m
Výzbroj: 1 x 20mm kanon, 4-6 řízených střel s krátkým doletem, 4 se středním a dlouhým doletem, 1-3 rakety vzduch vzduch

Letectvo má totiž pro stroj primárně určený k vybojování vzdušné nadvlády ve svých plánech zbrusu novou úlohu.

Stroj přezdívají díky pokročilým senzorům jako „vysavač dat“ a díky schopnostem by mohl vést do leteckých úderů další letouny, fungovat jako včasná výstraha a předávat jim informace o nebezpečí či je navádět k cílům.

Během současného evropského turné se tak americké stroje zapojují do řady cvičení, které mají zvýšit operační připravenost se spojenci. Především pak s těmi státy, které postupně zavádějí do služby nejnovější letouny F-35.

Vzdušné souboje i oslavy

Například z letecké základny Larissa v Řecku startovala dvojice letounů Raptor během jednodenního nasazení k simulovaným vzdušným soubojům s letouny F-16 řeckého letectva.

Neviditelní

Jednou z hlavních vlastností stíhaček páté generace je využití technologií „stealth“, tedy jejich snížená zachytitelnost radary i dalšími elektronickými senzory.

"Neviditelnost" dosahují minimálním vyzařováním či odražením zvukových, infračervených, optických i radarových signálů. Mimo jiné úpravou povrchu a tvarem.

Letouny mají díky technologické převaze být schopny zjistit, identifikovat a zničit svého protivníka dříve, než vůbec nepřítel přítomnost takového stroje zaznamená.

Podobně také v Polsku ze základny Powidz, kam Američané vyslali hned pět Raptorů, aby se pak objevily také 15. srpna během slavnostního průletu nad Waršavou při oslavách 100. výročí polské nezávislosti a Dne ozbrojených sil.

Ze španělské základny v Albacete opět dvojice Raptorů sváděla souboje se španělským stroji Eurofighter Typhoon. Z norské základny Orland se pak taktéž dvojici letounů Raptor postavily v simulovaných soubojích už nové stroje F-35 norských vzdušných sil.

Šlo tak pravděpodobně o první společný výcvik letounů takzvané páté generace na evropském kontinentu.

„Nacvičovali jsme s nimi manévrový vzdušný boj. Nejzajímavější bylo zjištění, jak rychlá a snadná byla koordinace s letounem F-22,“ konstatoval Morten „Dolby“ Hanche, jeden z nejzkušenějších norských pilotů, který se podílí na zavádění nových stíhaček. Kdo simulované souboje vyhrál však odmítl prozradit. „F-22 je velmi impozantní soupeř,“ řekl pouze.

Přichází vláda F-35

Norsko dosud získalo už 13 z 52 nejmodernějších letounů F-35. Další tři mají norští letci převzít v září.

Zákazníci F-35

 • Austrálie: 72+28
 • Nizozemsko: 37
 • Izrael: 33+42
 • Japonsko: 42
 • Jižní Korea: 40
 • Norsko: 52
 • Británie: 138
 • Itálie: 90
 • Turecko: 120
 • USA: 2443
  Na programu se podílejí zatím bez objednávek také Dánsko a Kanada

Zdroj: Lockheed Martin

Počátečních operačních schopností má první letka dosáhnout už příští rok a v letech 2021 až 2022 přebírat úkoly od stávajících letounů F-16 včetně nepřetržité ochrany vzdušného prostoru země a pohotovostního systému v rámci NATO.

Právě takováto jednodenní cvičení mají být základem spojenecké spolupráce v integraci nových letounů s technologií „stealth“.

„Každá možnost cvičit zlepšuje naši připravenost proti jakýmkoli potenciálním budoucím nepřátelům,“ uvedl americký plukovník Leslie Hauck, který má integraci letounů F-35 u evropských spojenců na starosti. Stíhačky F-35 nyní zapojuje do svých vzdušných sil hned několik zemí.

Britové zase připravují první přistání a starty nových strojů na palubě své zbrusu nové letadlové lodě Queen Elizabeth.

Už příští měsíc se mají zástupci sejít a porovnat své zkušenosti. Kromě Spojených států se jde o Norsko, Dánsko, Itálii, Turecko, Británii, Nizozemsko a také Izrael. Ten už stroje v květnu nasadil i do bojových misí nad Sýrií.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Tornáda Jejího Veličenstva utichnou. Rozloučí se průlety nad ostrovy

Letoun Tornado GR.4 britského Královského letectva

Takřka po čtyřiceti letech služby britské královské letectvo definitivně vyřadí ikonické nadzvukové stroje Tornado. Jen...

V Afghánistánu nekončíme. O stažení vojáků rozhodneme spolu, tvrdí NATO

Čeští vojáci na patrole v okolí afghánského Bagrámu

Spojené státy rozptýlily obavy, že by z alianční mise Resolute Support v Afghánistánu mohly v dohledné době „na vlastní...

Přistoupení Severní Makedonie do NATO ratifikovaly už čtyři země

Makedonská armáda

Bulharský parlament schválil přístupový protokol Severní Makedonie do NATO. Bulharsko se tak po Řecku, Slovinsku a...

Najdete na iDNES.cz