Americké superstroje Raptor zaútočily na drogové laboratoře Talibanu

  14:15aktualizováno  14:15
Spojené státy podnikly sérii leteckých úderů v Afghánistánu, při kterých bylo na jihu země zničeno sedm laboratoří na výrobu drog a velitelské centrum Talibanu. Pro údery poprvé americké velení zvolilo superstroje F-22 Raptor, aby zabránilo vedlejším škodám a civilním obětem.

Rozsáhlá operace „Jagged Knife“ odstartovala v neděli a během čtyřiadvaceti hodin americké letouny udeřily na cíle v jihoafghánské provincii Hílmand. Tři nálety v okrese Kadžaki, čtyři v oblasti Musa Kala a jeden v okrese Sangin. Zničeno bylo sedm laboratoří Talibanu na výrobu drog a jedno velitelské a kontrolní centrum islamistů.

„Podnikli jsme údery v severním Hílmandu, abychom zasáhli Taliban, kde ho to bolí: jeho financování,“ uvedl vrchní velitel koaličních sil v Afghánistánu John Nicholson. Taliban se podle jeho slov stává stále více zločineckou organizací, které boj umožňují zisky z obchodu s narkotiky, únosů a vražd.

Fotogalerie

Pro letouny F-22 Raptor to bylo premiérové operační nasazení v Afghánistánu. Stroje, které svými schopnostmi vysoce převyšují to, co bylo nutné ke zničení laboratoří Talibanu, vybrali podle Nicholsona velitelé kvůli minimalizaci vedlejších škod a civilních ztrát. Podle Nicholsoa byly pro údery použity malé 250ti librové pumy. Cíle se totiž nacházely v bezprostřední blízkosti farem a makových polí.

Kromě strojů Raptor, startujících ze základny Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech, se na úderech podílely také bombardéry B-52. Podporu zajišťovala střelami HIMARS americká námořní pěchota a armáda prostřednictvím bezpilotních strojů.

Útoky umožnil obrat v politice  USA po zvolení Donalda Trumpa

Pokračující operace odráží změny americké strategie v Afghánistánu, kterou v létě avizoval prezident Donald Trump. Ta umožňuje podle aktuální situace americkým silám zaútočit na Taliban a další militantní skupiny. Předtím se americké údery omezovaly jen na obranu a podporu afghánských bezpečnostních sil. „Umožňuje nám to napadnout jejich finanční sítě, jejich příjmy,“ konstatoval Nicholson.

Taliban je podle OSN zodpovědný za produkci 85 procent opia na světě. Odhady hovoří, že zisky prodejců heroinu, který se z opia vyrábí, se loni vyšplhaly na 60 miliard dolarů a zhruba 200 milionů dolarů z toho činí zisky Talibanu.

Náletům na drogové laboratoře předcházely podle Nicholsona týdny důkladných příprav a plánování. Nicholson odmítl uvést, kolik amerických strojů bylo do operace nasazeno a zda bude pokračovat. Upozornil však, že v Afghánistánu existuje zhruba 400 až 500 zařízení na zpracování opia.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Rusko a terorismus jsou největší hrozby, shodli se náčelníci štábů

Šéf Vojenského výboru NATO, maršál britského letectva Stuart Peach

Rusko a mezinárodní terorismus jsou dvě hlavní bezpečnostní hrozby a výzvy, kterým musí Severoatlantická aliance čelit....

Zánik smlouvy o raketách spustí vlivové operace Ruska, tvrdí politolog

Rusko odpálilo ze Středozemního moře rakety Kalibr na pozice IS u syrské...

Počátkem února vyprší šedesátidenní lhůta, kterou Washington dal Moskvě na záchranu společné Smlouvy o likvidaci raket...

Vrtulníkové manévry v Česku prověří letce pěti zemí. Budou létat v noci

Bitevní vrtulník Mi-24 českého letectva

Česká armáda připravuje rozsáhlé vrtulníkové cvičení Dark Blade 2019, do kterého se zapojí letci z pěti zemí. Zaměří se...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz