Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

  17:25aktualizováno  17:25
V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý doručili ministerstvu obrany předběžné nabídky. Ze soutěže odstoupilo německé konsorcium PSM s obrněncem Puma, jehož přestavba podle požadavků české armády by byla příliš drahá.

Ministerstvo obrany v úterý obdrželo předběžné nabídky od tří ze čtyř výrobců pásových obrněnců, které v létě oslovilo.

Nabídky podle mluvčího ministerstva Jana Pejška v termínu do úterního odpoledne podali výrobci BAE Systems Hägglunds AB, GDELS - Santa Barbara Sistemas SA a Rheinmetall Landsysteme GmbH.

Fotogalerie

„Ministerstvo zároveň obdrželo písemnou informaci od společnosti PSM Projekt System & Management GmbH, že se rozhodla z důvodu nutnosti značné a nákladné přestavby jejich zavedeného vozidla Puma nepodat v rámci uvedené zakázky žádnou nabídku,“ konstatoval Pejšek.

Ačkoliv bylo právě vozidlo Puma považováno za jednoho z favoritů soutěže, později se ukázalo, že supermoderní obrněnec vybavený špičkovými technologiemi nesplňuje některé základní vlastnosti, které si armáda určila jako „nepřekročitelné“.

Těch je celkem 16. Šlo například o počet vojáků, který stroj uveze nebo zbraňovou věž. Konsorcium PSM tak dosud nabízelo stroj Puma s jinými parametry, než česká armáda požadovala.

Zatímco armáda chtěla takzvanou osádkovou věž, Puma měla bezosádkovou. Zatímco armáda požaduje, aby nový obrněnce uvezl 11 vojáků (3 osádka + 8 výsadek), Puma přepraví pouze 9 vojáků (3+6).

Firma ještě v předchozích kolech tvrdila, že je schopna požadavkům armády dostát. Nyní ale ze soutěže odstoupila.

Na úpravy je málo času, tvrdí PSM

„Ačkoli by konsorcium PSM bylo schopné vozidlo v požadované specifikaci vyvinout, není v tuto chvíli vůbec zřejmé, že by bylo schopné dodat funkční, odzkoušený a certifikovaný prototyp v termínech požadovaných českým zadavatelem,“ potvrdil v oficiálním prohlášení mediální zástupce společnosti Jiří Grund.

Německá společnost proto podle něj po hlubokém uvážení všech technických, organizačních a zejména časových aspektů spojených s nabídkou rozhodla z výběrového řízení odstoupit. Přestože společnost požadavky české armády na nové pásové obrněnce plně respektuje, jsou prý natolik specifické, že na jejich vývoj je potřeba velké množství času.

Konsorcium je prý ale i nadále připravené dodat stávající plně funkční a odzkoušené řešení Puma, případně na tomto vozidle provést dílčí úpravy. „Posláním PSM je dodávat bojová vozidla pěchoty která jsou plně funkční, odzkoušená a na která se mohou ozbrojené síly při svém bojovém nasazení plně spolehnout,“ uvedl výrobce.

Největší zakázka historie

Nákup 210 bojových vozidel pěchoty pro českou armádu za zhruba 50 miliard korun je největší zbrojní zakázkou v české historii.

Nové pásové obrněnce musí obstát v první linii, hájí zadání zkušený velitel

Ministerstvo obrany oslovilo čtyři už předem vybrané výrobce. Britsko-švédského výrobce BAE Systems, který nabízí české armádě vozidla CV90, konsorcium PSM, tedy společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme s obrněncem Puma.

Dále pak firmu General Dynamics European Land Systems (GDELS), která české armádě mimochodem dodala kolové obrněnce Pandur, nyní nabízí vozidla ASCOD, a německý Rheinmetall pak samostatně s vozidlem Lynx.

Zvláštní projektový tým nyní podle Pejška začne doručené předběžné nabídky pečlivě posuzovat. Teprve pak odstartuje samotné vícekolové jednací řízení z dodavateli na upřesnění a zkvalitnění nabídek, aby následně mohli být výrobci vyzváni k podání finálních nabídek včetně přesné ceny.

Nové obrněnce mají nahradit stávající bojová vozidla pěchoty BVP-2, která slouží už přes třicet let. Vyřazení starých BVP je součástí koncepce rozvoje armády. Celkově jich u různých útvarů v zemi slouží až 400 kusů. Většina je z let 1982 až 1984, má slabou balistickou ochranu, slabou výzbroj i komunikační a přenosové systémy.

Vyzbrojeny jsou kanonem ráže 30 milimetrů a pěchotním kulometem. Velení armády uvažuje o tom, že po pořízeních nových, může část starých strojů uskladnit pro případnou mobilizaci nebo použít pro výcvik Aktivní zálohy.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Berlín chce oživit NATO. V reformách by mohla radit skupina "moudrých"

Pomoci s oživením a reformováním dosavadního fungování Severoatlantické aliance by mohla pomoci zvláštní rada...

Vesmír má být pro NATO pátou bojovou doménou, zbraně do něj nerozmístí

Severoatlantická aliance zařadí vesmír mezi své operační prostory. Stane se tak pátou bojovou doménou. Po souši,...

Kauza Perun míří k soudu. Výrobce bojových vozidel žaluje ministerstvo

Výrobce bojových vozidel Perun, které měly sloužit jednotce speciálních sil, podal dvě žaloby na ministerstvo obrany....

Bezpečná zóna v Sýrii musí mít mandát OSN, shodují se spojenci z NATO

Do vytvoření mezinárodní bezpečné zóny na severovýchodě Sýrie je nutné zapojit OSN, vyplývá z dvoudenní schůzky...

Najdete na iDNES.cz