Proč NATO neudeří v Sýrii? Nikdo nestřelí do sudu s dynamitem

  14:33aktualizováno  14:33
Sýrie není Libye a Asad není Kaddáfí. Vojenský zásah v Sýrii by byl pro Západ daleko tvrdším oříškem. Opatrné přešlapování Aliance na dostřel Damašku má však závažnější důvody.

"Poslouchej dobře! Zabijeme tebe i tvé děti, stejně jako ty zabíjíš syrské děti." Arabský nápis na zhanobené fotografii syrského prezidenta Bašára Asada. | foto: AP

Krvavé vojenské akce syrského režimu proti opozici si podle OSN za jedenáct měsíců vyžádaly už přes 7 tisíc životů. Zatímco v případě Libye loni Západ neváhal zakročit silou, v případě Damašku "přešlapuje" na místě. Experti se navíc shodují, že podobný vojenský zásah pod taktovkou NATO jako v Libyi je proti režimu Bašára Asada v Sýrii v tuto chvíli velmi nepravděpodobný.

Sýrie hlasuje o nové ústavě, která ruší vládu jediné strany

Aliance totiž nemá jasný mandát OSN, který by opravňoval k použití síly. A vzhledem k mocným zastáncům Asada v podobě Ruska a Číny "povolení" jen tak nedostane. Sýrie navíc není Libye a z vojenského hlediska by alianční intervence rozhodně nebyla "vyhlídkovým letem nad písečnými dunami".

"Za zásadní považuji to, že dnes státy NATO při stálém nasazení v Afghánistánu a po operaci nad Libyí nemají dostatek sil ani financí na takovou další operaci. Při zjevném nedostatku 'národních zájmů' v této zemi to stačí na to, aby se do žádné operace nikdo nehrnul," uvedl bezpečnostní expert a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Dobře vyzbrojená síla

Podle vojenského experta Lukáše Visingra je Sýrie vojensky nepochybně mnohem silnější než Libye. Zatímco Kaddáfího armáda měla zastaralou techniku z osmdesátých let minulého století, Sýrie se může chlubit řadou kvalitních zbraní ruské výroby.

Ulice Homsu blokují obrněné transportéry (22. února 2012)

Ulice Homsu blokují obrněné transportéry. (22. února 2012)

Požár ve čtvrti Bábá Amr v syrském městě Homs (22. února 2012)

Požár ve čtvrti Bábá Amr v syrském městě Homs (22. února 2012)

Syřané nesou pohřebním průvodem rakve s těly padlých demontrantů. Ti byli v

Syřané nesou pohřebním průvodem rakve s těly padlých demonstrantů. Ti byli v pátek zabiti při protestech proti diktátorskému režimu prezidenta Bašára Asada. (Damašek, 18. února 2012)

"Část těchto nákupů financoval Írán. Sýrie má zejména širokou škálu výkonných komplexů řízených střel, od protitankových Metis a Kornet, protivzdušných Buk či Pancir-S1 až po nejnovější protilodní střely Bastion," konstatoval Visingr.

Celé syrské ozbrojené síly mají 325 tisíc mužů v aktivní službě. Ve výzbroji má syrská armáda bezmála 5 tisíc tanků, 4 tisíce pěchotních obrněných vozidel a téměř 3 500 těžkých dělostřeleckých zbraní. Letectvo má 480 bojových letounů, ačkoliv není jisté, kolik z nich je doopravdy schopno boje.

Rok protestů

Syrská opozice protestuje proti režimu Bašára Asada od loňského března. Mezinárodní společenství se marně snaží přimět obě strany konfliktu k příměří, aby mohla být civilistům poskytnuta humanitární pomoc. Komise, která prováděla v Sýrii šetření pro Radu OSN pro lidská práva, konstatovala, že syrská vláda naprosto selhala při ochraně civilistů. Armáda se podle její zprávy dopouští zločinů proti lidskosti, když zabíjí civilisty a ostřeluje obytné čtvrti měst. Syrská opozice požádala Egypt, aby uzavřel Suezský průplav pro lodě se zbraněmi určenými Damašku. Žádá také Rusko o pomoc s humanitárními konvoji a trvá na tom, že "jediné řešení pro Sýrii je vojenská intervence, o které svět prozatím odmítal hovořit".
Mezinárodní konference v Tunisu vyzvala syrský režim k okamžitému zastavení násilí, požádala OSN o přípravu mírové civilní mise v Sýrii a zástupci 60 účastnických zemí se zavázali prosazovat tvrdší sankce proti Damašku. Vojenskou pomoc, o niž stojí exilová opozice, ale nezaručila. Proti intervenci se vyslovila šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Prohlásila, že Sýrii hrozí občanská válka a cizí intervence by ji jen urychlila.

Nejde zdaleka jen o poměr ozbrojených sil. "Západní státy by zřejmě dokázaly oslabenou Sýrii rychle vojensky porazit. Postoj Západu k Asadovu režimu je ovšem dvojaký," řekl Visingr. Asadův režim sice podle něj představuje represivní diktaturu, Asad sám je však současně velký pragmatik, který potlačuje islámské extremisty a zaručuje stabilitu země.

"Vítězství opozice, ve které hrají silnou úlohu radikálové z Muslimského bratrstva, by pak nakonec mohlo znamenat spíše problém než úspěch. Stojí třeba za povšimnutí, že syrští křesťané Asadův režim podporují," dodal Visingr.

Rusko a Čína za zády

Sýrie není jen vojensky silnějším hráčem. Důležitou roli hrají podle expertů i další faktory. Tím nejdůležitějším je, že syrský režim má velmi silné podporovatele v podobě Ruska a Číny, které vetovaly návrhy rezolucí v Rady bezpečnosti OSN odsuzující jednání syrské vlády a zavádějící tvrdé mezinárodní sankce.

Podle blízkovýchodního experta Oldřicha Vondrušky Západ v čele se Spojenými státy nechce intervenovat do další země Blízkého východu a zcela zjevně přenechává iniciativu Lize arabských států vedené hlavně Saúdskou Arábií a Katarem.

"Neochota Západu může být jednak zapříčiněna neexistencí jasných ekonomických zájmů (Sýrie nepatří mezi významné exportéry ropy) a jednak komplexním vnitřním a vnějším postavením Sýrie," tvrdí Vondruška a připomíná, že v syrském přístavu Tartus je jediná ruská námořní základna ve Středomoří a případný vojenský zásah by nějakým způsobem mohl do konfliktu zatáhnout i Rusko.

Sýrie má velmi úzké vojenské vztahy s Íránem, který údajně pomáhá s výcvikem a potlačováním nepokojů. "Sýrie má silné regionální postavení a rozpad ústřední vlády a aktivizace různých radikálních organizací by měla vliv na bezpečnost a stabilitu v ostatních oblastech regionu - Turecko, Irák (Kurdové), Izrael (palestinské hnutí Hamas, které sídlí v Damašku), Libanon (hnutí Hizballáh) a samozřejmě velmi silná vazba na Teherán, který by byl nucen rovněž reagovat," konstatoval Vondruška.

Doutnající sud s dynamitem

Z vnitropolitického hlediska je podle něj třeba zmínit, že Sýrie je velmi nábožensky i etnicky různorodá země a řada menšin (křesťané, drúzové, allawité i některé sunnitské elity napojené na vládu) podporuje stávající režim z obav před sunnitskými radikály a vypuknutím občanské války. "S tím také souvisí zatím relativní loajalita vojenských a bezpečnostních složek, když nebyly zaznamenány žádné masové dezerce armádních špiček či vládních představitelů," vzpomněl Vondruška.

Syřané protestují proti autoritářskému režimu prezidenta Bašára Asada v...

Syřané protestují proti autoritářskému režimu prezidenta Bašára Asada v provincii Idlib na severu Sýrie. (17. února 2012)

Syrské bezpečnostní složky kontrolují místo exploze ve městě Aleppo (10. února

Syrské bezpečnostní složky kontrolují místo exploze ve městě Aleppo. (10. února 2012)

Syrští povstalci u města Idlib (9. února 2012)

Syrští povstalci u města Idlib. (9. února 2012)

V Sýrii na rozdíl od Libye rovněž chybí jednota opozice, která je často roztříštěná a sídlí převážně v exilu bez přímého kontaktu s místní realitou. Západu tedy chybí jednoznačný partner, s kterým by mohl jednat. Navíc řada opozičních skupin je silně proti cizí vojenské intervenci. "Otázkou také je, nakolik je takzvaná Syrská osvobozenecká armáda reálnou vojenskou silou, či pouze uměle nafouknutou bublinou," dodal Vondruška.

Alianční zásah, byť s případným mandátem OSN, by tak mohl zažehnout vlnu násilí v celé oblasti. "Použití sil NATO, jako tomu bylo v případě Libye, by pravděpodobně destabilizovalo celý region, nehledě na to, že je většina států islámského světa v regionu pro ukončení násilí," uvedl Jiří Šedivý.

Státy Evropské unie a NATO proto raději spoléhají na diplomacii a tvrdé sankce. Rezoluce poskytující podklad pro použití síly proti Asadovu režimu by Radou bezpečnosti kvůli postoji Ruska a Číny stejně patrně neprošla.

Autoři: natoaktual.cz,
  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Údery bitevníků či zásah proti teroristovi. Sledujte generálku na Dny NATO

Přinášíme ucelený a přehledný popis těch největších lákadel, které budou k vidění na víkendových Dnech NATO v Ostravě a...

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Elitní pilot gripenu a král akrobatů Šonka zopakují své unikátní vystoupení

Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin...

NATO vyzvalo Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu

Severoatlantická aliance sice uznává, že má Turecko v souvislosti se situací v sousední Sýrii legitimní bezpečnostní...

Najdete na iDNES.cz