Zbraně pro syrské rebely? Hlavně ty starší ruské

  16:49aktualizováno  16:49
Spojené státy a někteří evropští spojenci chtějí vyzbrojit syrské rebely. Ti mají seznam, co by se jim v boji proti dobře vyzbrojeným vládním oddílům hodilo. Američané by mohli dodat prakticky cokoliv, včetně svých moderních zbraní. Otázkou však zůstává, kdo by s nimi povstalce naučil zacházet.

Syrští povstalci během bojů v Aleppu (25. prosince 2012) | foto: Reuters

Chceme 200 protitankových řízených střel, 100 protiletadlových raket odpalovaných z ramene, 300 tisíc zásobníků s náboji do automatických zbraní, 100 tisíc zásobníků s náboji do pušek, 50 tisíc kulometných pásů a přístup k informacím získávaným s pomocí satelitní technologie. Takový seznam adresoval Západu velitel Syrské svobodné armády Sálim Idrís.

Protiletadlové zbraně

Protiletadlový komplet RBS-70.
Americký přenosný raketový komplet země-vzduch Stinger
 • 9K32 Strela-2 - sovětský přenosný z ramene odpalovaný protiletadlový komplet velmi krátkého dosahu s vysoce explozivní bojovou hlavicí a infračerveným pasivním naváděním.
  Hmotnost 9,15 kg
  Délka 144 cm
  Max. dostřel: 3,7 km
  Vhodný pro syrské rebely: * * * * *
 • FIM-92 Stinger - americký přenosný raketový komplet země-vzduch, který je používán po celém světě. Raketa má infračervené navádění, dá se odpalovat z ruky, z vozidel i z vrtulníků. Použitelná k ničení vzdušných cílů, od malých bezpilotních strojů přes vrtulníky až po nízko letící letouny.
  Hmotnost: 14,3 kg
  Délka: 152 cm
  Max. dostřel: 8 km
  Vhodný pro syrské rebely: * * * * *
 • Mistral - protiletadlový raketový komplet velmi krátkého dosahu s infračerveným naváděním, vyráběný evropským koncernem MBDA. Střela je plně autonomní. Systém je považován za velmi efektivní s uváděnou pravděpodobností zásahu až 93 procent.
  Hmotnost: 18,7 kg
  Délka: 186 cm
  Max. dostřel: 6 km
  Vhodný pro syrské rebely: * * * *
 • RBS 70 - přenosný protiletadlový raketový systém krátkého dosahu vyvinutý švédskou firmou Bofors. Ve výzbroji dvacítky zemí po celém světě, včetně Česka. Střela je po výstřelu naváděna na cíl pomocí laserového paprsku. To vyžaduje neustálé sledování cíle a znemožňuje tak třeba vyhledávání nového cíle nebo nabíjení. Výhodou je vysoká odolnost vůči rušení a možnost odpálení střely ještě před zachycením cíle. Obsluhu tvoří 3 lidé
  Hmotnost (stojan, zaměřovač, střela): 87 kg
  Max. dostřel: 8 km
  Vhodný pro syrské rebely: * *

Vzhledem k tomu, že v Sýrii se válčí hlavně ve městech a syrské vládní oddíly jsou proti povstalcům nepoměrně lépe vybavené, jeví se povstalecký seznam podle vojenských odborníků za rozumný.

"Asadova armáda má převahu v obrněné technice a letectvu a je evidentní, že povstalci by asi nejvíc využili protitankové a protiletadlové rakety. Kromě nich i lehké dělostřelectvo, zejména minomety," tvrdí vojenský expert a publicista Lukáš Visingr.

Obecně se očekává a syrští povstalci to tak i požadují, že jim Západ v čele s USA bude dodávat hlavně starší zbraně ruské, respektive sovětské výroby. Jen Spojené státy mají dosud z různých zdrojů značné zásoby zbraní ruské provenience a v případě potřeby je mohou nakoupit v zemích "třetího světa".

Protiletadlové střely typu "vystřel a zapomeň", jako je ruská Strela či americký Stinger, jsou na obsluhu poměrně jednoduché, naopak většina protitankových raket už vyžaduje poněkud náročnější výcvik.

Jistě, Američané by mohli do Sýrie dopravit své modernější zbraně, ale otázkou je, kdo by povstalce s nimi naučil zacházet a také kde? Nabízí se například sousední Jordánsko, ale i tak to není otázka na pár dní.

"Posílat opozici nejmodernější západní techniku by nemělo příliš smysl, protože nejdřív by je někdo musel naučit s ní zacházet. Obecně platí, že mít moderní zbraně je jedna věc, ale umět je používat je věc naprosto jiná," říká Visingr.

Co se týká zbraní syrská opozice doposud nejvíce spoléhala na to, co rebelové sami ukořistí Asadově armádě. A jde zejména o lehké pěchotní zbraně. "Sice se jim podařilo získat i těžší techniku včetně tanků a stíhaček, ale v bojích ve městech je asi moc nevyužijí, navíc naučit se ovládat takové zbraně opět vyžaduje čas a odborné vedení," připomíná Visingr.

A tady se podle něj situace v Sýrii velmi liší od situace povstalců v Libyi, kde velká část Kaddáfího armády dezertovala a přidala se k povstalcům. Ti tak na svou stranu získali vycvičené vojáky schopné používat různé zbraně. "Dezerce z Asadovy armády jsou zatím poměrně malé, takže syrští povstalci jsou na tom z tohoto hlediska o dost hůře než libyjští," dodává Visingr.

Protitankové zbraně pro syrské povstalce

Americká protitanková řízená střela Javelin
Protitanková řízená střela M47 Dragon
Libyjský povstalec střílí z ručního protitankového granátometu (RPG) na vojáky...
 • Carl Gustav - lehká protitanková bezzákluzová zbraň švédské provenience používaná již od roku 1946, byla původně vyvinuta k ničení tanků. Dnes, s rozšířením škály munice, která je pro ni k dispozici, se používá jak k ničení techniky, tak i staveb a v neposlední řadě i proti živým cílům.
  Délka: 106,5 cm
  Hmotnost: 8,5 kg
  Účinný dostřel: max. 1,1 km
  Vhodný pro syrské rebely: * * * * *
 • RPG-7 - reaktivní protitankový granátomet sovětské provenience. Vyrábí se už od roku 1961. Celosvětově rozšířená bezzákluzová zbraň k ničení tanků, obrněných cílů a živé síly až do vzdálenosti 500 metrů. Pro jednoduchost své obsluhy a vzhledem k velkým počtům munice, jež je ve světě dostupná prakticky kdekoliv, se stále těší velké oblibě.
  Délka: 95 cm
  Hmotnost: 7 kg
  Účinný dostřel: 500 m
  Vhodný pro syrské rebely: * * * * *
 • Konkurs - sovětská protitanková řízená střela středního dosahu ovládaná prostřednictvím vodiče, se kterým je střela spojena. Systém se poloautomatický a je doplněn možností ruční korekce v závěrečné fázi letu. Určená k ničení tanků nebo obrněných vozidel, ale i živé síle.
  Délka: 115 cm
  Hmotnost: 14,58 kg
  Účinný dostřel: min. 75 m, max. 4 km
  Vhodný pro syrské rebely: * *
 • FGM-148 Javelin  - americký přenosný raketový komplet středního dosahu s pasivním samonaváděcím zařízením typu "vystřel a zapomeň". Střela je odpalována z ramene nebo z vozidla. Účinná zbraň proti tankům, ale i vrtulníkům. Nelze ji využít k ničení budov, navádí se teplem. Střelec uloží zaměřený cíl do paměti střely, která je vybavena vlastním termovizním senzorem. Po vypuštění se střela navádí na daný cíl zcela samostatně. Letová dráha střely se pohybuje po křivce a na cíl dopadá shora. Tanky mají nahoře slabší ochranu.
  Délka: 108 cm
  Hmotnost: 11,8 kg
  Účinný dostřel: min. 65 m, max. 2,5 km
  Vhodný pro syrské rebely: * * * *
 • M47 Dragon - americká protitanková řízená střela naváděná prostřednictvím vodiče s poloautomatickým povelovým systémem. Určena k ničení tanků, obrněných vozidel i opevnění. Směr letu rakety se ovládá pomocí třiceti párů raketových motorků umístěných po obvodu středové části střely. Střela je řízena pomocí mikropočítače a stačí pouze udržovat cíl v zaměřovači.
  Délka: 115 cm
  Hmotnost: 14 kg
  Účinný dostřel: min. 75 m, max. 1 km
  Vhodný pro syrské rebely: * *
 • MILAN - lehká protitanková řízená střela francouzsko-německého obranného průmyslu s poloautomatickým povelovým systémem dálkového navedení a s přenosem řídících signálů po vodiči. Vyznačuje se velkou přesností a průbojností, čímž se zapsala mezi nejúspěšnější zbraně svého druhu.
  Délka: 90 cm
  Hmotnost: 27,7 kg
  Účinný dostřel: min. 25 m, max. 2 km
  Vhodný pro syrské rebely: * * *
Autor: natoaktual.cz
 • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

 • Další z rubriky

NATO vyzvalo Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu

Severoatlantická aliance sice uznává, že má Turecko v souvislosti se situací v sousední Sýrii legitimní bezpečnostní...

NATO bude jen pozorovatel, za Kurdy musí udeřit do stolu EU, míní experti

Vůči turecké invazi proti Kurdům na severu Sýrie by se podle bezpečnostních expertů měla rychle a tvrdě postavit...

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Pět ostrých. Čeští stíhači startovali k němým ruským letounům nad Baltem

Už pět ostrých startů k nekomunikujícím ruským vojenským letounům nad Baltem mají na kontě čeští letci s gripeny, kteří...

Najdete na iDNES.cz