Zahraniční mise se mění. Nový mandát má umožnit rychle reagovat

  15:51aktualizováno  15:51
Poslanecká sněmovna by už ve středu mohla rozhodnout o plánu zahraničních misí českých vojáků na další dva roky. Senát plán jednoznačně posvětil před pár dny. Mezi poslanci se však očekává daleko širší a zřejmě i bouřlivější debata.

Velitel čety Martin K. během patroly v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Důvodem je takzvaný „bianco“ či „plovoucí“ mandát armádním jednotkám vyčleněným pro operace v Africe či na Blízkém východě a pro síly Rychlé reakce NATO nebo bojových skupin Evropské unie.

Kromě konkrétních oblastí, jako například Afghánistán, Mali nebo Balkán, kde budou čeští vojáci působit, totiž vládou a senátory schválený plán počítá s takzvaným „plovoucím mandátem“ pro armádní jednotky vyčleněné pro Síly rychlé reakce NATO (NRF) nebo bojové skupiny Evropské unie. Ty by v případě potřeby mohly být operativně vyslány do misí NATO, EU nebo OSN například v Africe nebo na Blízkém východě.

„Řešíme nový typ nasazování našich vojáků. Jde především o rychlou reakci na bezpečnostní krize,“ konstatoval místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal (za KDU-ČSL). 

Zatímco v Senátu návrh zahraničních misí prošel vcelku hladce, v Poslanecké sněmovně bude podle něj diskuze zřejmě bouřlivější. „Uvědomujeme si, jak je důležité být aktivní, ale také jaká jsou rizika. Svoboda a bezpečí ovšem nejsou zadarmo,“ podotkl člen výboru pro obranu Martin Sedlář (ANO).

Konkrétně jde o 1 500 vojáků pro NRF v příštím roce a 452 vojáků v tom následujícím. Pro bojová uskupení EU v první polovině roku 2016 až 950 vojáků a pro druhé pololetí pak 250 mužů.

Hlavní má být rychlost

O jejich možném vyslání třeba na obranu některé členské země, na Blízký východ nebo do Afriky by v první fázi rozhodovalo vrchní velitelství NATO či velitelství evropské „Battlegroup“. Vyslání by musela posvětit vláda a poté neprodleně informovat poslance a senátory. Ti by nasazení v konkrétní zemi či oblasti stvrzovali takříkajíc „dodatečně“.

Česká republika navíc nedávno na summitu NATO ve Walesu přislíbila, že se zapojí i do nového prvku „sil velmi vysoké pohotovosti“ Aliance, které ve světle ruské anexe Krymu mají v řádech pouhých dnů být schopny přispěchat v případě potřeby na pomoc například ohrožené členské zemi. 

„Důvod je celkem jasný, potřebujeme určitou flexibilitu, abychom mohli včas reagovat na nová nebezpečí, na nová rizika, nové incidenty, které v těchto dnech rostou jako houby po dešti,“ uvedl senátor František Bublan (ČSSD)

 Nový způsob mandátu, který má zaručit především rychlost nasazení, je však sporný. Podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) je takové opatření „na hraně ústavy“, protože vyslání českých vojáků do ciziny musí nejprve schválit Sněmovna a Senát. Podle jeho názoru by byli poslanci a senátoři schopni se v případě potřeby sejít do 24 hodin a takový „bianco“ mandát by tak nebyl zapotřebí.

Například v oblasti severní Afriky, Sahelu a Blízkého východu, tedy i v pozorovatelské misi na Sinajském poloostrově, by podle návrhu v prvním pololetí příštího roku mělo působit až 70 českých vojáků. V případě potřeby by se však jejich počet mohl od července zvýšit až na 220, tedy o 150 více.

Právě takový počet vojáků i s tuctem obrněnců Pandur by teoreticky mohl doplnit misi OSN na Golanských výšinách. Avšak jen za podmínky, že se celá mise do té doby nerozpadne. OSN kvůli vyhroceným bojům mezi syrskou armádou a opozicí nedávno z části kontrolních stanovišť stáhla. 

Česká armáda proto bude chtít prosadit změnu charakteru mise z mírové na bojovou. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) bude o Golanech rozhodnuto až podle stanoviska OSN, na které ministerstvo čeká.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Lasery, satelity, stíhačky a více střel. USA změní protiraketovou obranu

Vypálení antirakety z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii proti...

Americký prezident Donald Trump představil revizi protiraketové obrany USA. Plán počítá s rozmístěním nových senzorů ve...

Devítka největších bezpečnostních rizik a výzev pro letošní rok

Americký prezident Donald Trump na první schůzce se spojenci z NATO v Bruselu

Nejde o předpověď, ale pro Evropu i celý svět může být nadcházející rok bouřlivý. Asertivnější Rusko, další migrační...

Smlouva o raketách se hroutí. Záchranná jednání zkrachovala

Rusko odpálilo ze Středozemního moře rakety Kalibr na pozice IS u syrské...

Americko-ruské rozhovory v Ženevě o možné záchraně třicet let platné smlouvy INF o likvidaci raket středního a krátkého...

Najdete na iDNES.cz